Saturday, 18 July 2015
20 October 2020
کوچه سلامتی‌- باتاکس

«سم کشنده یا اکثیر جوانی»

2010 October 29

دکتر آویده مطمئن‌فر / رادیو کوچه

avideh@avideh.net

متاسفانه، همه‌ی ما روز‌به‌روز پیرتر می‌‌شویم و بعضی‌ از ما سعی‌ می‌‌کنیم تا با تزریق «باتاکس» (Botox)  که بخشی از عضلات صورت را فلج می‌کند، از به‌ وجود آمدن چین‌و‌چروک پوست جلوگیری کنیم. من امروز سعی دارم که برخی‌ از واقعیت‌های موجود در مورد استفاده از باتاکس و عوارض جانبی آن را برای شما توضیح بدهم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

داروی سمی «بوتولینیوم» (Botulinum toxin) پروتیینی است که توسط نوعی باکتری به‌نام «کلستریدیوم بوتولینیوم» (Clostridium Botulinum) تولید می‌‌شود. در سال ۱۸۹۷ «امیل‌وان ارمنگم»(Emile van Ermengem)  این باکتری را شناسایی کرد، ولی‌ چندین سال طول کشید تا دو دانش‌مند دیگر به نام‌های «سنیاپ»  (Snipe) و «سامر»  (Sommer) توانستند این ماده‌ی سمی را تجزیه کنند و بالاخره در سال ۱۹۴۹ گروه داروسازی «بورگن»  (Burgen) کشف کرد که سم «بوتولینیوم»، مانع از انتقال عضلانی می‌‌شود. در اواخر سال‌های ۱۹۶۰ «آلان اسکات‌« (Alan Scott) یک چشم پزشک اهل «سن‌فرانسیسکو» (San Francisco) و «ادوارد شانتس» (Edward Schantz) اولین کسانی بودند که از سم بوتولینوم برای اهداف درمانی استفاده کردند. در سال ۱۹۸۰ «بی‌تی‌ایکس‌ای» ‌(BTX, A)، رسمن برای اولین‌بار در انسان در درمان «استرابیسم» (Strabismus) و اسپاسم غیرطبیعی‌ پلک، «بلفارو اسپاسم‌»  (Blepharospasm) استفاده شد. در سال ۱۹۹۳ «پارک» (Park)  و «بوشارا‌« (Bushara) برای اولین‌بار از سم بوتولینیوم برای مهار کردن غدد عروقی زیر بغل استفاده کردند.

واکنش‌های آلرژیک باتاکس یا باتاکس زیبایی عبارت‌اند از خارش، قرمزی پوست، خس‌خس در تنفس، آسم، سرگیجه یا احساس ضعف

استفاده از باتاکس در صنعت زیبایی و بهداشتی از آن‌جا آغاز شد که «دکتر ریچارد کلارک‌»

Richard Clark)‌‌Dr‌) یک جراح پلاستیک از «ساکرامنتو کالیفرنیا» (Sacramento, California) مقاله‌ی مستندی درباره‌ی اثر «بی‌تی‌ایکس‌ای» ‌(BTX, A)، روی چین و چروک‌ها، در مجله‌ی جراحی پلاستیک و ترمیمی به چاپ رساند. در سال ۱۹۹۲‌، یک زن و شوهر کانادایی که چشم‌پزشک و متخصص پوست بودند، اولین کسانی بودند که مطالعاتی درباره‌ی درمان چروک بین ابروها «خطوط اخم» به وسیله باتاکس انجام دادند و در نهایت در تاریخ ۱۲ آوریل سال ۲۰۰۲ که اداره مواد غذایی و داروی ایالت متحده، «اف دی ‌ای» (Food and Drug Administration) قانونن سم «بوتولینیوم نوع ‌ای‌«  (Botulinum (‌toxin type A)،  یعنی باتاکس زیبایی (Botox Cosmetic) را به‌عنوان دارویی (®BOTOX) که به‌طور موقت خطوط اخم بین ابرو را بهبود می‌‌دهد به تصویب رساند. از آن زمان تا به امروز، استفاده از سم بوتولینیوم در صنعت زیبایی و بهداشتی، بسیار گسترده شده است، چرا که بسیاری از مشاهیر، آن را به‌عنوان یک راه‌حل بهتر از عمل جراحی پلاستیک در نظر می‌‌گیرند.

باتاکس دارویی است که به‌طور مستقیم در ماهیچه تزریق می‌‌شود و در درمان خشکی عضلانی در آرنج، مچ دست، انگشتان و عضلات در بزرگ‌سالان مبتلا به اسپاسم اندام فوقانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هم‌چنین، باتاکس در درمان «دیستنی گردن»  (Cervical Dystonia) در بزرگ‌سالان، مشکلات عضلانی چشم مثل استرابیسم و اسپاسم غیر طبیعی‌ پلک در افراد ۱۲ سال به بالا موثر است. باتاکس برای درمان عرق کردن شدید زیر بغل‌ها، «هایپرهیدروزیز» (Hyperhydrosis) نیز بسیار موثر است، به‌خصوص هنگامی که دارو‌های موضعی روی پوست تاثیر چندانی ندارند.

باتاکس زیبایی نیز دارویی است که مستقیم به ماهیچه تزریق می‌شود و به‌منظور بهبود موقتی خطوط اخم بین ابرو‌ها، در بزرگ‌سالان جوان‌تر از ۶۵ سال استفاده می‌‌شود. این دارو برای استفاده در کودکان کم‌تر از ۱۸ سال توصیه نمی‌‌شود.

باتاکس و باتاکس زیبایی، عوارض جانبی جدی دارند که می‌‌تواند زندگی‌ را مورد تهدید قرار دهد. مشکلاتی مثل اختلال در بلعیدن، صحبت‌کردن یا تنفس‌کردن، می‌‌تواند چند ساعت تا چند هفته بعد از تزریق باتاکس یا باتاکس زیبایی اتفاق بیفتد، به این دلیل که ماهیچه‌هایی‌ که برای بلعیدن و تنفس فعال هستند، بعد از تزریق این دارو بسیار ضعیف می‌‌شوند. افرادی که مشکلات تنفسی خاصی‌ دارند، که از عضلات گردن خود برای تنفس کمک می‌‌گیرند، در معرض خطر بیش‌تری از نظر مشکلات تنفسی جدی با تزریق باتاکس یا باتاکس زیبایی قرار دارند. مرگ می‌‌تواند عارضه‌ی این مشکلات تنفسی باشد. اگر بعد از تزریق باتاکس، با این‌گونه مشکلات مواجه شدید، باید حتمن درخواست کمک اضطراری دهید. دیگر عوارض جانبی این دارو، شامل خشکی دهان، درد در محل تزریق، خستگی‌، سر درد، درد گردن و چشم، مشکلات بینایی، مانند: دو بینی‌، تار بینی‌، کاهش بینایی، افتادگی پلک، تورم پلک و خشکی چشم است.

گسترش سم ممکن است در بخش‌هایی‌ از بدن، کاملن دور از محل تزریق اثر گذارد و نشانه‌های یک بیماری جدی به نام بوتولیسم را هم‌راه داشته باشد. از علایم بوتولیسم، می‌توان از دست دادن قدرت و ضعف عضلانی در سراسر بدن، دو بینی‌، تار بینی‌، افتادگی پلک، گرفتگی، تغییر و حتا از دست دادن صدا، اشکال در ادای کلمات به‌طور واضح و از دست دادن کنترل مثانه را نام برد. این علایم می‌‌تواند از یک ساعت تا چند هفته پس از دریافت تزریق، بروز کند.

باتاکس زیبایی نیز دارویی است که مستقیم به ماهیچه تزریق می‌شود و به‌منظور بهبود موقتی خطوط اخم بین ابرو‌ها در بزرگ‌سالان جوان‌تر از ۶۵ سال استفاده می‌‌شود این دارو برای استفاده در کودکان کم‌تر از ۱۸ سال توصیه‌ نمی‌‌شود

واکنش‌های آلرژیک باتاکس یا باتاکس زیبایی، عبارت‌اند از خارش، قرمزی پوست، خس‌خس در تنفس، آسم، سرگیجه یا احساس ضعف. اگر این علایم در شما، بعد از تزریق این دارو به وجود آمد، حتمن به‌طور اضطراری تقاضای کمک کنید.

استفاده از باتاکس، در صورت ابتلا به بیماری‌های اختلال عصبی عضلانی، از جمله امیتروفیک لترال «اسکلروزیس‌« ‌(Amyotrophic Lateral Sclerosis)، «میستنی گراویس» (Myasthenia Gravis) و «سندروم لمبرت ایتن» (Lambert-Eaton syndrome) به هیچ عنوان توصیه  نمی‌شود. در ضمن ما هنوز نمی‌‌دانیم که باتاکس چه اثری روی نوزاد متولد نشده دارد و آیا سم بتولینیوم به شیر مادر وارد می‌شود؟ بنابراین بهتر است که در این مورد نیز از تزریق باتاکس خودداری شود.

اگر شما قصد تزریق باتاکس زیبایی دارید، پزشک خود را در مورد دارو‌هایی‌ که اخیرن دریافت و استفاده کرده‌اید در جریان بگذارید، مخصوصن اگر آنتی بیوتیک، قرص خواب، قرص ضد‌درد و یا دارو‌هایی‌ که ضد‌آلرژی و سرماخوردگی هستند، مصرف کرده‌اید و یا این که در چهار ماه گذشته، هر نوع دیگری از سم بوتولینیوم را برای مواردی درمانی مورد استفاده قرار داده‌اید.

و اما در پایان، من، شخصن فکر می‌‌کنم که ما می‌‌توانیم سعی‌ کنیم با برازندگی و زیبایی پیر شویم. گذر سال‌ها و ماه‌ها می‌‌توانند به پوست ما چین و چروک وارد کنند، ولی‌ نگذاریم که در گذر زمان، با از دست دادن شور و شوق زندگی، روح ما چروک شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,