Saturday, 18 July 2015
30 March 2023
بر اساس گزارش یک موسسه سوئدی،

«امارات و عربستان بزرگ‌ترین واردکنندگان تسلیحات در خلیج‌فارس»

2010 October 29

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه بیست و هشتم اکتبر موسسه صلح بین‌المللی استکهلم(SIPRI) در گزارشی از وضعیت خریدهای نظامی خاورمیانه در سال‌های گذشته، عربستان و امارات را بزرگ‌ترین واردکنندگان تسلیحات در منطقه خلیج‌فارس معرفی کرده است.

به گزارش مهر، این موسسه در گزارش ماه اکتبر خود در این‌باره می‌نویسد: «افزایش خریدهای تسلیحاتی در خاورمیانه گمانه‌زنی‌ها درباره امکان تاثیر آن‌ها بر تقویت قوای نظامی و نوعی صف‌آرایی در خاورمیانه را افزایش داده است.»

در این گزارش هم‌چنین عنوان شده که به علت شفافیت بسیار پایین در این‌گونه خریدها ارزیابی تحولات نظامی در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس بسیار پیچیده است.

بر اساس این گزارش خریدهای نظامی کشورهای حاشیه خلیج فارس و نسبت آن با تولید ناخالص ملی کشورها در سال 2008 به‌شرح زیر است:

– ایران 2.7 درصد (ادعا شده)

– بحرین 3 درصد

– عراق 5.4 درصد

– کویت، 7.7 درصد

– قطر(عنوان نشده)

– عربستان سعودی 8.2 درصد

– امارات متحده عربی (عنوان نشده)

گفتنی است در این بین آمریکا با 54 درصد بزرگ‌ترین صادر کننده تسلیحات به کشورهای حاشیه خلیج فارس به‌شمار می‌رود. رتبه‌های بعدی تهیه‌کننده تسلیحات به منطقه را فرانسه با 21 درصد، روسیه با 9 درصد، انگلیس با 5 و چین با 4 درصد رتبه‌های بعدی را به‌خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس این گزارش میزان واردات عربستان سعودی نسبت به دهه گذشته کاهش داشته، اما میزان واردات امارات نسبت به دهه گذشته افزایش چشم‌گیری را از خود نشان می‌دهد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,