Saturday, 18 July 2015
31 October 2020
هشتم آبان - سی‌ام اکتبر

«تقویم تاریخ هشتم آبان»

2010 October 30

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1336 خورشیدی – مراسم یادبود «مولوی» صوفی و شاعر عارف در تهران برگزار شد. مولانا جلال‌الدین محمد متخلص به مولوی صاحب مثنوی در سال 586 خورشیدی (1207 میلادی) در بلخ خراسان یکی از مراکز بزرگ فرهنگ و ادبیات فارسی و تمدن ایرانی به‌دنیا آمد و در سال 652 خورشیدی (1273 میلادی) در قونیه (ترکیه امروز) درگذشته است.
  • 1968 میلادی – «رز وایلدر لین» (Rose Wilder Lane) روزنامه‌نگار، داستان‌نویس و اندیش‌مند آمریکایی 30 اکتبر درگذشت. وی از 23 سالگی کار روزنامه‌نگاری را آغاز کرده بود. روزنامه‌نگاری که علاقه داشت تنها اخبار جنگ، شورش، تظاهرات و از این قبیل را پوشش دهد. رز هم‌زمان با روزنامه‌نگاری داستان کوتاه هم می‌نوشت که زمینه همه آن‌ها حقیقی بود.
  • 1821 میلادی – «فئودور داستایوفسکی» داستان‌نگار روس و یکی ازبنیادگذاران سبک نوین نگارش داستان‌های کوتاه به‌دنیا آمد. داستان‌های کوتاه در دو دهه آخر قرن 20 بار دیگر مورد توجه خاص قرار گرفته است.
  • 1909 میلادی – دکتر «اچ. جهانگیر بابا» دانش‌مند ایرانی‌تبار اتمی هند در یک خانواده پارسی در شهر بمبیی به‌دنیا آمد. وی که تحصیل‌کرده انگلستان در علم فیزیک بود در زمان تحصیل موفق به کشف قسمت‌های نامکشوف اشعه اتمی شده بود. جهانگیر پس از فراغت از تحصیل، در جریان جنگ جهانی دوم به هند بازگشت و به تحقیقات خود در رشته فیزیک اتمی ادامه داد و تلاش کرد تا در بنیاد تاتا (متعلق به پارسیان هند) یک مرکز تحقیقات اتمی با هدف ساختن کارخانه برق اتمی دایر شود.
  • 1961 میلادی – دانش‌مندان اتمی شوروی دست به انجام نیرومندترین آزمایش هسته‌ای جهان زدند و یک بمب هیدروژنی 58 مگاتنی را منفجر کردند. این، نیرومندترین آزمایش هسته‌ای در تاریخ بشر به‌شمار آمده است. دانش‌مندان اتمی شوروی یک بمب صد مگاتنی را هم آماده آزمایش کرده بودند، ولی تکان‌های همان 58 مگاتنی آنان را از انجام آن آزمایش منصرف کرد. آزمایش 58 مگاتنی در نزدیکی قطب شمال و یک هفته پس از یک آزمایش 30 مگاتنی انجام شد.
  • ۱۸۶۴ میلادی – دولت دانمارک منطقه «شلسویگ» را به آلمان داد تا این دولت دست از جنگ با دانمارک بکشد.
  • ۱۹۶۱ میلادی – کنگره حزب کمونیست شوروی به اتفاق آرای، ژوزف استالین را به نقض وصیت‌نامه لنین (رهبر انقلاب سال ۱۹۱۷ و بنیادگذار اتحاد شوری) و بی‌اعتنایی نسبت به نظامات و نظرات او متهم ساخت و تصویب کرد که جسد وی از آرامگاه لنین در میدان سرخ مسکو به جایی دیگر منتقل شود.
  • 1386 خورشیدی – درگذشت «قیصر امین‌پور» شاعر معاصر ایرانی. وی در سال ۶۸ موفق به کسب جایزه نیما یوشیج، موسوم به «مرغ آمین بلورین» شد. دکتر امین‌پور هم‌چنین در سال ۸۲ به‌عنوان عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی برگزیده شد.
  • 1315 خورشیدی – زادروز «آیدین آغداشلو» نقاش و گرافیست ایرانی. آیدین آغداشلو نقاش، نویسنده و طراح هنرمند معاصر ایران است. پدرش از مهاجران قفقازی بود و در ۱۲ سالگی آیدین، درگذشت و وی از آن زمان با مادرش زندگی می‌کرد. او در سال ۱۳۵۹ با فیروزه اطهاری که از دانش‌جویان خود او بود، ازدواج کرد و صاحب یک دختر و یک پسر به نام‌های «تارا» و «تکین» شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,