Saturday, 18 July 2015
24 March 2023
علیزاده: هدف اصلی موفقیت جنبش سبز است،

«اعطای پناهندگی سیاسی فنلاند به دیپلمات سابق ایرانی»

2010 October 30

خبر / رادیو کوچه

یک دیپلمات سابق در سفارت ایران در هلسینکی که ماه گذشته در اعتراض به نحوه برخورد دولت ایران با معترضان از مقام خود استعفا داده بود، روز پنج‌شنبه در گزارشی از اعطای پناهندگی سیاسی فنلاند به وی خبر داده است.

به گزارش رویترز، حسین علیزاده که تا سپتامبر رایزن سوم سفارت ایران در هلسینکی بود، یکی از سه دیپلمات ایرانی است که در پی بحران پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 در ایران، در اروپا تقاضای پناهندگی سیاسی کرد.

آقای علیزاده اعلام کرد که فنلاند روز چهارشنبه به او و همه اعضای خانواده اش در مجموع شامل پنج نفر  پناهندگی سیاسی اعطا کرده است.

دو دیپلمات ایرانی نیز پیش‌تر در نروژ و بلژیک درخواست پناهندگی کرده بودند. فرزاد فرهنگیان، رایزن دوم و وابسته مطبوعاتی سفارت ایران در بروکسل و محمد‌رضا حیدری کنسول ایران در اسلو که به نروژ پناهنده شد.

آقای علیزاده روز پنج‌شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: «هدف اصلی من اکنون این است که برای منافع و موفقیت جنبش سبز کار کنم.»

آقای علیزاده هم‌چنین گفت که هرچند امیدوار است در تخصص خود در زمینه امور خارجی مشغول به کار شود اما اولویت او جنبش مخالفان است.

وی در ادامه عنوان کرد: «برای همین است که شش نفر از ما دیپلمات‌ها کمپین سفارت‌خانه‌های سبز را تشکیل داده‌ایم و نشان می‌دهیم که دیپلمات‌های سابق ایران اکنون جزو ناراضیان و علیه رژیم هستند. ما قوین بر این باوریم که احمدی‌نژاد نماینده مردم ایران نیست.»

لازم به یادآوری است آقای علیزاده روز 13 سپتامبر اعلام کرده بود که با استعفا از شغل خود در سفارت ایران درخواست پناهندگی می‌کند.

در همین رابطه کمپین سفارت سبز اقدام به انتشار اطلاعیه‌ای در خصوص اعطای پناهندگی سیاسی به آقای علیزاده کرده که متن آن در زیر آمده است:

ملت سرافراز ایران

به دنبال استعفای آقای حسین علیزاده ‌کاردار موقت و معاون سفارت ایران در هلسینکی که اقدام خود را اعتراضی به تقلب انتخاباتی سال 88 و از آن بدتر سرکوب بی‌رحمانه ملت بی‌پناه ایران اعلام نمود، بدین‌وسیله به اطلاع عموم ‌هم‌وطنان ارجمند می‌رساند که دولت محترم فنلاند با درک درست از اوضاع داخلی ایران موافقت خود را با اعطای پناهندگی سیاسی به سفیر سبز کشورمان آقای حسین علیزاده اعلام نموده است. این در حالی است که اعطای پناهندگی به ایشان از زمان تقاضای رسمی پناهندگی، کم‌تر از یک ماه به طول انجامید.

اقدام دولت فنلاند در اعطای پناهدگی در این مدت کوتاه، نشان از درک عمیق این دولت به عنوان یک عضو متعهد اتحادیه اروپا و جامعه جهانی از تحولات جاری و مبارزات  ملت ایران است که منجر به شکل گرفتن جنبش سبز شده است.

کمپین سفارت سبز وظیفه خود می‌داند ضمن قدردانی خود از این اقدام عاجل دولت فنلاند، قوین مراتب سپاس عمیق خود را از ریاست محترم جمهوری فنلاند سرکار خانم هالونن برای خودداری از ارسال پیام تبریک برای انتخاب به اصطلاح  مجدد محمود احمدی‌نژاد ابراز می‌دارد. خودداری ریییس جمهوری محترم فنلاند از تبریک به محمود احمدی‌نژاد، پیام روشنی بود به ملت ایران که دولت فنلاند خود را در کنار ملت ایران و رای دزدیده شده آنان می‌داند. جای تردیدی نیست این دو اقدام خردمندانه دولت دوست فنلاند، در خاطره تاریخی ملت ایران و در آینده مناسبات سیاسی دو کشور ثبت و ضبط خواهد شد.

کمپین سفارت سبز

بیشتر بخوانید:

«سفارت‌خانه‌ها از اعلام نتایج انتخابات خودداری کنند»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,