Saturday, 18 July 2015
20 October 2020
کنسرتی برای جهانی بدون مرز،

«یک جهان در استکهلم»

2010 October 30

سامان رسول‌پور / رادیو کوچه

«یک جهان» در استکهلم پایتخت سوئد گردهم آمده است تا از «دریچه‌ی موسیقی، مرزهایی را که انسان‌ها را از هم دور می‌سازد، از میان بردارد» و بگوید «مرزها نمی‌توانند انسان‌ها را از یک‌دیگر جدا کنند.» این پیام گروه موسیقی یک جهان برای جهانی است که آرزوی صلح و شادی دارد. گروهی چند ملیتی که اعضای آن از کشورهای مختلف جهان آمده‌اند. از ایران گرفته تا نروژ، سوئد و روسیه.

«مشتاق فیض‌یابی»، جوان نوازنده‌ی کردی‌ست که به همت او یک جهان گردهم آمده‌اند تا در دوم نوامبر در سالن «سودرا تاتر» استکهلم کنسرت برگزار کنند. فیض‌یابی درباره برنامه‌ی کنسرت گروه یک جهان چنین می‌گوید: «کنسرت ما در دو بخش ۴۵ دقیقه‌ای برگزار خواهد شد. تم برنامه، بیش‌تر موسیقی هندی، ایرانی، کردی، ارمنی و ترکی را در بر می‌گیرد و البته موسیقی غربی که بیش‌تر جاز و کلاسیک و پاپ خواهد بود.»

نوازندگانی از سرار جهان در «یک جهان»

شاید طعم تلخ جنگ و مرگ در سرزمینشان و یا در جای جای جهان آن‌ها را گردهم آورده تا از جهانی بگویند بی مرز و خط‌کشی‌های رنگارنگ. مشتاق فیض‌یابی درباره اعضای گروه و سوابق هنریشان چنین می‌گوید: «این افراد سوابق هنری خیلی خوبی دارند. یکی از آن‌ها آقای شاپور باستان‌سیر است که از نوازندگان و آهنگ‌سازان مطرح ایرانی است و با هنرمندانی هم‌چون ابی، گوگوش، هایده، مهستی، مرضیه و زکریا عبداله خواننده‌ی مشهور کرد هم‌کاری داشته است. دیگر نوازنده‌ی گروه پدرام شهلایی که آهنگ‌ساز و هم‌چنین یکی از نوازندگان خوب ویولون است، او نیز پیش از این، با تعدادی از هنرمندان سوئدی و ایرانی هم‌کاری داشته است. نوازنده‌ی کلارنیت و ساکسفون گروه، شیره هنرمند کرد است که با نوای سازش ما را هم‌راهی خواهد بود. مزدک خسروی نیز یکی دیگر از نوازندگانی است که در گروه ما حضور دارند. هم‌چنین عدنان کریم، خواننده سرشناس کرد هم یکی از کسانی است که به هم‌راه این گروه به روی سن خواهد رفت و به اجرای چندین ترانه خواهد پرداخت.»

هم‌چنین یک نوازنده نروژی که سیتار هندی می‌نوازد و از نوازندگان خوب سیتار در سطح اروپا است و خانم «مووا دانیلسون» که هنرمندی سوئدی و نوازنده تابلا است، در کنار ما خواهند بود. «آنجلیکا متویوا» خواننده روسیه‌ای هم اجرا خواهد داشت و البته دو نوازنده‌ی سوئدی نیز ما را هم‌راهی خواهند کرد.»

مشتاق فیض‌یابی درباره‌ی نحوه‌ی اجرای برنامه می‌گوید: «نوازندگان خارجی گروه ما در حوزه موسیقی هندی و موسیقی جنوب غرب آسیا کار می‌کنند و موسیقی این منطقه را ارایه خواهند کرد، برنامه‌ی اجرایی ما به این صورت است که هر کدام از این موزیسین‌ها دو اثر خود را ارایه خواهند کرد.»

«یک جهان» چرا و چگونه شکل گرفت؟ یک جهان چگونه متولد شد؟ از کدام جهان آمد و هدفش چیست؟

مشتاق فیض‌یابی در این خصوص می‌گوید: «از سال ۲۰۰۸ من چنین ایده‌ای داشتم و به فکر اجرای چنین کنسرتی نیز بودم. اما سختی‌های خاص خودش را داشت. تا این‌که دانش‌گاه استکهلم در این زمینه به ما کمک کرد و من طرح را به صورت کتبی به اداره فرهنگ سوئد ارایه کردم. در نهایت آن‌ها استقبال کردند وموافقت کردند که از لحاظ مالی از ما حمایت کنند. فلسفه کار این بود که با زبان موسیقی پیام انسانی خود را منتقل کنیم و بگوییم که مرزها نمی‌توانند و نباید انسان‌ها را از یک‌دیگر جدا و دور کنند.»

این کنسرت در حالی برگزار خواهد شد که اخیرن حزب بی‌گانه‌ستیز «دموکرات‌های سوئد» به پارلمان این کشور راه یافته است. مشتاق فیض‌یابی در پایان می‌گوید: «کنسرت ما به نوعی می‌تواند واکنشی باشد به نژادپرستی. واکنشی از جنس هنر و موسیقی. واکنشی که در محافل هنری سوئد نیز در حال رشد است.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,