Saturday, 18 July 2015
30 March 2023
ملک عبداله به عراقی‌ها:

«اختلافات را در وطن دومتان، عربستان سعودی حل کنید»

2010 October 31

خبر / رادیو کوچه

ملک عبداله پادشاه عربستان سعودی در راستای بروز اختلاف در بین احزاب عراقی روز یک‌شنبه از رهبران آن‌ها دعوت کرد تا برای حل اختلافات خود بر سر تشکیل دولت، پس از مراسم حج در ریاض گرد هم آیند.

به گزارش بی‌بی‌سی، پادشاه سعودی در پیامی خطاب به مردم عراق اعلام کرد: «شما ملت تاریخ و تمدنید و باید در مسوولیت تاریخی و ملی که پیش رو دارید، با عقل و همت از دستاوردهایتان پاسداری کنید. از این رو، برادر گران‌قدرم جلال طالبانی، رییس جمهوری کشور برادر عراق و همه احزابی را که در انتخابات و فعالیت‌های سیاسی شرکت کردند به وطن دومتان عربستان سعودی و شهر ریاض دعوت می‌کنم».

لازم به ذکر است در انتخابات عراق که هفتم مارس برگزار شد هیچ یک از ائتلاف‌های سیاسی موفق به کسب تعداد کرسی‌های لازم در مجلس به منظور در دست گرفتن دولت آینده نشد و این بن بست هم‌چنان ادامه دارد.

از سویی دعوت ملک عبداله به میزبانی جناح‌های عراقی به منظور پایان دادن به بن بست کنونی، می‌تواند ابتکار عملی برای افزایش نقش عربستان سعودی در تعیین دولت آینده عراق نیز تعبیر شود.

با این‌که دولت‌های منطقه‌ای می‌کوشند موضع آشکاری در مورد روند تشکیل دولت عراق اتخاذ نکنند، اما عربستان سعودی حامی احزاب سنی عراقی به شمار می‌رود که هم اکنون تحت رهبری ایاد علاوی گرد آمده‌اند.

در مقابل، ایاد علاوی ایران را متهم می‌کند که می‌خواهد به هر قیمتی نوری مالکی را در عراق بر سر قدرت نگه دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,