Saturday, 18 July 2015
26 November 2020
ابهام در سخنان احمدی‌نژاد در گفت‌وگوی زنده تلویزیون،

«هدف‌مندی یارانه‌ها، افزایش فشارها یا کاهش تورم؟»

2010 October 31

سروش / رادیو کوچه

محمود احمدی‌نژاد رییس دولت ایران بار دیگر با تاکید بر این‌که اجرای طرح هدف‌مند کردن یارانه‌ها، مردمی‌ترین طرح اقتصادی است، از کاهش نرخ تورم و هم‌چنین افزایش درآمد قشر ضعیف جامعه خبر داد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آقای احمدی‌نژاد  که شام‌گاه شنبه در یک برنامه زنده تلویزیونی صحبت می‌کرد با بیان این‌که 40 هزار تومان یارانه نقدی رقم بالایی است تصریح کرد: «در زمان اجرای قانون هدف‌مند کردن یارانه‌ها هیچ فشار سنگینی بر مردم مطلقن در راه نیست، اما با  باید شرایطی را پیش آوریم که مردم در مصرف صرفه‌جویی کنند.»

به گفته‌ی وی بزرگ‌ترین نفع دولت از اجرای طرح هدف‌مند کردن یارانه‌‌ها صرفه‌جویی بوده و هم‌چنین هر چیزی جای خود را یافته و مدیریت‌ها بالا می‌رود.

طرح هدف‌مندی یارانه‌ها که به پیشنهاد محمود احمدی‌نژاد رییس دولت ایران و با شعار اقتصاد اسلامی و عدالت محور در ابتدای سال 87 ارایه گشت همواره با انتقاد کارشناسان و تحلیل‌گران اقتصادی روبه‌رو شده بود. این طرح را می‌توان از چالش‌برانگیزترین مسایل در حوزه‌ی سیاست و اقتصاد ایران در دهه اخیر دانست.

با اعلام تصویب این لایحه و هم‌چنین صحبت‌های محمود احمدی‌نژاد رییس دولت ایران بسیاری از کاشناسان و تحلیل‌گران اقتصادی ضمن اعلام مخالفت اظهار داشتند که این طرح متضمن پیامدها و تاثیر مستقیم و غیر‌مستقیم گسترده‌ای بر وضعیت اقتصادی در سطح کلان است و اساسن طرح کارشناسی شده‌ای نیست.

چندی پیش «محمد‌جواد لاریجانی»، معاون بین‌الملل قوه‌ی قضاییه ضمن ابراز نگرانی از اجرای این طرح دولت احمدی‌نژاد را در پیامدها و واکنش‌های پس از اجرا بسیار آسیب‌پذیر توصیف کرد

هم‌چنین شماری ‌از چهره‌های سیاسی حامی و یا مخالف دولت نسبت به اجرای این طرح واکنش نشان داده و از تشدید نارضایتی‌های عمومی از اجرای لایحه  هدف‌مندکردن یارانه‌ها  ابراز نگرانی کردند. هر چند که رییس دولت ایران چهره‌های ناراضی این طرح را دو گروه می‌داند که یا انگیزه سیاسی دارند و یا  می‌خواهند سو استفاده کنند.

چندی پیش «محمد‌جواد لاریجانی»، معاون بین‌الملل قوه‌ی قضاییه ضمن ابراز نگرانی از اجرای این طرح دولت احمدی‌نژاد را در پیامدها و واکنش‌های پس از اجرا بسیار آسیب‌پذیر توصیف کرد.

از سوی دیگر «میرحسین موسوی» از رهبران مخالفان دولت در اوایل سال جاری با بیان این‌که  مسئله اصلی دولت  هزینه میلیاردها تومان برای تثبیت مشروعیت خود است، اظهار داشت: « واقعیت موجود و تبلیغات رسمی به‌گونه‌ای شده است که همه نسبت به آمارهای رسمی اعلامی و این‌که نرخ تورم به    10.8 درصد در سال گذشته کاهش یافته است دچار تردید جدی شده‌اند و همه این‌ها نشانه‌هایی است از این‌که موریانه‌های بی‌اعتمادی دارد پایه‌های نظام را می‌خورد و از درون تهی می‌کند.»

اشاره آقای موسوی به سخنان محمود احمدی‌نژاد است که پیش از آن اعلام کرده بود که دولت توانسته است تورم را مهار کرده و آن را کاهش دهد. این در حالی است که «محمود بهمنی» رییس بانک مرکزی ایران از تورم 14 درصدی خبر داده بود.

گفتنی است بر اساس گزارش بانک مرکزی ایران پایین‌ترین نرخ تورم ایران در سال 64 به میزان 6 درصد ثبت شده است و غیر از این سال نرخ تورم تک رقمی در ایران سابقه نداشته است.

با وجود آن‌که به گفته‌ی دولت اجرای طرح هدف‌مند کردن یارانه‌ها قرار است مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم را کم‌تر کند اما به گفته‌ی برخی تحلیل‌گران آن‌چه که از سخنان برخی از مقام‌های ایران بر می‌آید اجرای این طرح دارای مشکلات عدیده‌ای است که نه تنها مسایل اقتصادی اقشار مختلف را کم نمی‌کند بلکه فشار زیادی بر قشر کم‌در‌آمد وارد خواهد کرد.

به گفته‌ی این افراد علت اصرار دولت بر اجرای این طرح تحریم‌هایی است که به دلیل اتخاذ مواضع سیاسی و هم‌چنین مسئله‌ی هسته‌ای ایران از سوی شورای امنیت سازمان ملل صورت گرفته است.

بسیاری از کارشناسان می‌گویند خطر «شوک» اقتصادی هدف‌مند کردن یارانه‌ها هر روز افزایش می‌یابد. این در حالی است که سران جمهوری اسلامی نسبت به بروز تجمع و اعتراض گسترده مردم و یا به بیان آن‌ها فتنه اقتصادی هشدار دادند.

به هر روی باید دید ‌اجرای طرح هدف‌مند کردن یارانه‌ها که همگان را به نوعی دچار اضطراب و نگرانی کرده است و به اعتقاد کارشناسان در شرایط رکود اقتصادی کنونی اجرای این قانون تاثیرات منفی زیادی را بر اقشار متوسط و پایین‌دست خواهد گذاشت و تورم را باز هم افزایش خواهد داد  و باید دید این طرح تا چه حد می‌تواند وعده‌های محمود احمدی‌نژاد رییس دولت ایران را در خصوص کاهش نرخ تورم و هم‌چنین برطرف کردن مشکلات اقتصادی اقشار جامعه عملی خواهد کرد.

ویدئو:

«ویدئو/احمدی‌نژاد:از ول‌خرجی خودداری کنید»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,