Saturday, 18 July 2015
20 October 2020
به بهانه زاد‌روز «رفیق حریری»

«روزنگاشت/ مرگی در پرده ابهام»

2010 November 01

محبوبه‌شعاع / رادیوکوچه

mahboobeh@koochehmail.com

یکم نوامبر برابر با زادروز «رفیق حریری» سیاست‌مدار، نخست‌وزیر و فعال اقتصادی لبنانی است. وی طی دو دوره بین سال‌های ۱۹۹۲ میلادی تا ۱۹۹۸ و ۲۰۰۰ تا استعفایش در ۲۰ اکتبر ۲۰۰۴ نخست وزیر لبنان بود. او رهبری پنج کابینه در دولت لبنان را طی دوران مسولیتش بر عهده داشت. حریری نقش کلیدی در بازسازی بیروت نیز ایفا کرد. رفیق بهاالدین حریری که خود را به عنوان «آقای لبنان» می‌‌نامید، بر اثر انفجار بمب در سال 2005 در «بیروت» کشته شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«رفیق بهاالدین حریری» در یکم نوامبر سال 1944 میلادی در صیدون، «لبنان» زاده شد. او از یک خانواده‌ی متوسط بود و در سال 1965 در رشته‌ی حساب‌داری وارد دانش‌گاه عربی «بیروت» شد. مدت زمانی طولانی از تحصیلش در این دانش‌گاه نمی‌گذشت که وی تحصیلات دانش‌گاهی‌اش را ترک کرده و به «عربستان» رفت.

در آن‌جا حریری وارد کارهای ساختمانی و کنترات‌های تجاری شد و به یک میلیاردر تبدیل شد. وی شرکت‌های بسیاری از جمله SCONEAST ،OGER – INTERNATIONAL ،MIG و چند شرکت دیگر را راه اندازی کرد و در آن‌جا بود که وی علاقه‌اش را به سیاست نشان داد.

حریری از سال ١٩٨٣ علاقه‌ی خود را به سیاست و تجارت هر دو با هم نشان داد. در این سال پس از حمله‌ی اسراییل به لبنان، وی میلیون‌ها دلار از سرمایه‌اش را برای بازسازی مرکز بیروت هدیه کرد. وی در سال ١٩٨٩ نقشی اساسی در امضای توافق‌نامه‌ی «طایف» ایفا کرد که براساس آن به پانزده  سال جنگ داخلی در این کشور پایان داده شد.

او در سال ١٩٩١ برای اولین طرح ساخت و ساز ملی به منظور ایجاد مرکز بازرگانی ملی کمک مالی ارایه داد و در بیست‌و‌دوم اکتبر ١٩٩٢ بود که رییس‌جمهوری «الیاس هراوی»، وی را به عنوان نخست وزیر خود برگزید. حریری در سال ١٩٩۵ به‌طور مجدد، به این سمت برگزیده شد و تا سال ١٩٩٨ عهده‌دار این عنوان بود.

در این سال از سوی «امیل لحود»، رییس‌جمهوری لبنان بار دیگر به عنوان نخست‌وزیری انتخاب شد، اما در سال ٢٠٠۴ با استعفا از نخست‌وزیری کناره‌گیری کرد.

مردم لبنان رفیق حریری را به‌عنوان یک شخص خوش‌نام و قابل اعتماد بین‌المللی، که بسیاری از دارایی‌هایش را در راه لبنان خرج کرده است، می‌شناسند. او رهبری پنج کابینه در دولت لبنان را طی دوران مسولیتش برعهده داشت و  نقش کلیدی در بازسازی بیروت نیز ایفا کرد. رفیق بهاالدین حریری خود را به عنوان «آقای لبنان» می‌‌نامید، وی در دوره‌ی نخست‌وزیری‌اش تاکید داشت که برای لبنان و جهان عرب، صلح با اسراییل یک گزینه‌ی «استراتژیک» است.

در مورد نفوذ «سوریه» در لبنان نیز وی معتقد بود که این یک واقعیت است و سعی داشت تا از این امر بهترین بهره را ببرد، اما در اواخر دوران اقتدارش خروج نیروهای سوریه از خاک لبنان را نیز خواستار شده بود. سوریه نیز هم‌واره از حریری به عنوان یک بازیگر فعال در عرصه‌ی اقتصاد و ثبات لبنان یاد می‌کرد.

او بر خلاف اکثر سیاست‌مداران لبنانی از یک خانوداه‌ی سیاسی یا پرقدرت به عرصه پا نگذارده بود و خانواده‌اش تنها یک خانواده‌ی مسلمان «سنی» متوسط در جنوب صیدون بودند. وی در دوره‌ی شصت ساله‌ی زندگی‌اش به عنوان معلم نیز فعالیت داشت. دارایی‌های وی در هنگام مرگ دو میلیارد دلار برآورد شده است.

و اما سرانجام رفیق حریری در چهاردهم فوریه ۲۰۰۵ بر اثر انفجار بر سر راه کاروان موتوری‌اش در بیروت کشته شد. تحقیقات درباره قتل وی هم‌چنان ادامه دارد و زیر نظر سازمان ملل متحد پی‌گیری می‌شود.

مخالفان لبنانی سوریه و برخی رسانه‌ها اظهار کرده‌اند، دولت سوریه و متحدین لبنانی‌اش با این انفجار در ارتباط هستند. گروه دیگر نیز حزب‌اله لبنان را شریک در این طرح ترور می‌دانند. جلوگیری از تحقیقات بیشتر در خصوص این پرونده از سوی سوریه و حزب‌اله، برخی اعمال نفوذها در روند پرونده و تقاضاهای پیاپی مختومه شدن آن، بر ذهنیت سهیم بودن آن‌ها دامن زده است.

رسانه‌های دولتی ایران نیز آن را سناریویی از پیش تعیین شده توسط قدرت‌های منطقه‌ای مخالف مقاومت لبنان یعنی اسراییل و قدرت‌های فرامنطقه‌ای نظیر آمریکا و فرانسه خوانده‌اند. در آخرین گزارش «برامیرتز» اظهار شده است که با توجه به  DNA جمع‌آوری شده از صحنه جنایت، انفجار منجر به قتل حریری به احتمال به وسیله یک مرد جوان و به صورت «انتحاری» انجام گرفته است.

سوریه در زمان قتل حریری نفوذ اطلاعاتی و نظامی گسترده‌ای در لبنان داشته است. ولی دمشق به‌طور مکرر آگاهی خود را از بمب‌گذاری مذکور رد کرده است. شورای امنیت سازمان ملل متحد با اجماع تمام اعضا خواستار هم‌کاری کامل سوریه در تحقیقات سازمان ملل در این موضوع شده است.

در سپتامبر ۲۰۱۰، «سعد حریری» پسر رفیق حریری و نخست‌وزیر فعلی لبنان، با تغییر روی‌کرد در مواضع خود، در نقش سوریه در ترور پدرش نقش این کشور را چندان پر رنگ ندانست.

و اما دو ماه پس از ترور رفیق حریری، نیروهای امنیتی و نظامی سوری تحت فشار اتهامات و افکار عمومی مجبور به خروج از لبنان شده بودند.

منبع‌ها:

گوگل

ویکی‌پدیا

وبلاگ تاریخ سیاسی و دوستی

العربیه

همشهری آنلاین

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,