Saturday, 18 July 2015
15 June 2021

«ده تیم ثروتمند دنیا»

2009 October 09

مطالعات و بررسی‌های آماری نشان می‌دهد؛ کماکان باشگاه‌های متمول، پولدارتر می‌شوند و بر درآمدها و سرمایه‌شان اضافه می‌شود و دلیل اصلی آن بالا رفتن مبلغ قراردادهای اسپانسری تلویزیون‌هاست که یکی از راه‌های افزایش تیم است.

20091009-sport-koocheh

علت دیگر این روند صعودی، زیاد شدن ارزش افزوده باشگاه‌ها از راه فروش محصولات گوناگون با علامت ویژه تیم است و نیز تاسیس ورزشگاه جدید و مدرن یا مجموعه‌های تفریحی و تجاری در کنار استودیوم و ساختمان اداری باشگاه است بعنوان مثال مجموعه‌های عظیمی مانند «اولترافورد منچستر»، «سانتیاگو برنابئو مادرید» و «نیو کمپ بارسلونا» محدود به ورزشگاه و زمین تمرین نمی‌شوند و دارای امکانات پیشرفته و مدرن رفاهی تجاری مانند رستوران، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، هتل، استخر، سالن سینما، شهربازی و حتا موزه هستند و از راه جذب توریست و فعالیت تورهای مسافرتی در سال درآمدهای کلانی دارند.

جالب است بدانید برخی باشگاه‌های بزرگ در زمینه سرمایه گذاری، فعالیت‌های بانکی و بازار بورس هم کارآمدی خود را ثابت کرده اند.

بدین ترتیب هر ساله بر اندوخته‌های باشگاه‌های درجه اول جهان اضافه می‌شود و تنها خطری که آن‌ها را تهدید می‌کند بازپرداخت وام‌ها و قروض احتمالی به نهادهای مالی است که آن هم با مدیریت صحیحی که اکثر تیم های بزرگ از آن برخوردارند قابل چشم پوشی است.

ثروتمندترین باشگاههای فوتبال جهان  در سال ۲۰۰۹

منچستر یونایتد

شیاطین سرخ با گسترش اولدترافورد و بالا بردن ظرفیت ورزشگاه اختصاصی خود و نیز خریدهای ارزان و فروش‌های گرانقیمت بازیکن رکورد شگفت انگیز ثروت خالص ۱/۸۷ میلیارد دلار را بر جای گذاشتند. سهام دار اصلی یونایتد خانواده گلیزر هستند

20091009-sport-koocheh

رئال مادرید

کهکشانی‌ها با توجه به خریدهای گران‌قیمت در تابستان، بخاطر بنیان محکم اقتصادی خود و ۷ قرار داد بزرگ تلویزیونی ، اندوخته خالصی در حدود ۱/۳۵۳ میلیارد دلار را دارا هستند. صاحبان اصلی این تیم مردم هستند که در بازار بورس این سهام‌ها را خرید و فروش می‌کنند و فلورنتینوپرس هم یکی از همان سهام‌داران است که توسط دیگران انتخاب شده است.

آرسنال

شاید برای شما عجیب‌ترین خبر این باشد که نام آرسنال را در رده سوم این فهرست مشاهده کنید. آرسنالی‌ها با تاسیس ورزشگاه و مجموعه تفریحی- تجاری « امارات» بر ارزش افزوده باشگاه اضافه کردند و متعاقب آن با صرفه‌جویی در هزینه‌ها و وسواس در خرید و فروش بازیکن ثروتی در حدود ۱/۲ میلیارد دلار بدست آورده اند. بیشترین درصد سهام آرسنال از آن «علیشیر اوسمانوف» روس است.

بایرن مونیخ

سرخ های باواریا با رعایت نظم آلمانی و پشتیبانی شرکت‌های قدرتمند کشور خود و اعمال سیاست‌های کاسب‌کارانه در بازار نقل و انتقالات، سرمایه هنگفتی بالغ بر ۱/۱۱ میلیارد دلار جمع آوری کرده‌اند و سهام‌داران تیم اعضای باشگاه و مردم هستند.

لیورپول

آقایان «جورج جیلت» و «تامس هیکس» سهام‌داران اصلی سرخ‌ها با تحمل زیانی بالغ بر ۴۵ میلیون پوند در جریان ترانسفور های فصل قبل که از سیاست غلط بنیتس سرچشمه گرفته بود ، جایگاه چهارم سال گذشته در رده بندی پولدارها را به مونیخی ها سپردند و هم اکنون با ۱/۱۰ میلیارد دلار سرمایه در مکان پنجم قرار دارند

آث میلان

تیم نخست وزیر ایتالیا ، سیلویوبرلوسکونی، با ۹۹۰ میلیون دلار و با قرا داد جدید تلویریونی که با شبکه ماهواره ای«برلوسکونی مدیاست» بسته به آینده دلخوش کرده است.

بارسلونا

باشگاه بزرگ کاتونیا به دلیل فعالیت‌های کمتر در زمینه بیزینیس و نگرفتن اسپانسر روی پیراهن به خاطر اعتقادات خاص ( تبلیغ یونیسیف بر روی تی‌شرت بارسا منفعت مالی ندارد و فقط جنبه خیریه برای این نهاد سازمان ملل دارد)، با ۹۶۰ میلیون دلار در مقام هفتم سرمایه داران فوتبال قرار می‌گیرد. سهام‌داران این باشگاه نیز مردم هستند.

چلسی

آبی‌های «ابراموویچ» با ۸۰۰ میلیون دلار در بین ده تیم اول رده‌بندی قرار دارند

یونتووس

خانواده آنلی صاحب ۶۰۰ میلیون دلار ثروت راه راه پوشان تورین هستند

شالکه۰۴

باشگاه دیگری از آلمان با ۵۱۰ میلیارد دلار متعلق به ولتینز بلیوری دررده بندی قرار دارد.

حضور باشگاه های آلمانی در میان ثروتمندترین باشگاه های جهان بسیار جالب است و نشاندهنده دید بسیار اقتصادی ژرمن هاست. شاید فعالیت های سرمایه ای و مالی باشگاه ها از نتایج بدست آمده برای صاحبان تیم ها مهمتر باشد ولی آنچه اهمیت ویژه دارد این است که اگر باشگاه عنوان و نتیجه نگیرد سوددهی پایینی خواهد داشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: