Saturday, 18 July 2015
20 October 2021
هجده نماینده مجلس در اعتراض به انحلال دانش‌گاه علوم پزشکی

«در این تصمیم غیر‌کارشناسی تجدید‌نظر کنید»

2010 November 03

سروش/ رادیو کوچه

به دنبال انتشار خبر انحلال دانش‌گاه علوم پزشکی ایران در رسانه‌های داخلی صبح امروز‌ (سه‌شنبه یازدهم آبان) هجده‌ نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی طی تذکری به وزیر بهداشت، ضمن غیرکارشناسی خواندن این اقدام خواستار تجدید‌نظر در این تصمیم شدند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در بخشی از این تذکر آمده است: «تصمیم وزارت بهداشت مبنی بر انحلال دانش‌گاه علوم پرشکی ایران سبب بروز عوارض اجتماعی، علمی و خدماتی (بهداشتی- درمانی) برای جامعه پزشکی و مردم ایران می‌شود‌ و  به نظر می‌رسد تصمیمی غیر‌کارشناسی و نادرست باشد.»

امضا‌کنندگان این تذکر هم‌چنین با انتقاد از عمل‌کرد وزارت بهداشت در این تصمیم نوشته‌اند: «‌اضافه کردن مسوولیت‌های دانش‌گاه علوم پزشکی ایران به وظایف دو دانش‌گاه علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی که خود مسوولیت‌های متعددی در ارایه خدمات آموزشی، پژوهشی، درمانی و بهداشتی در حوزه ماموریت خود دارند، امری خلاف مصلحت و غیرکارشناسی است و ما خواستار تجدید‌نظر در این تصمیم هستیم.»

به گفته‌ی نمایندگان مردم تهران‌ در مجلس که برخی از آن‌ها را چهره‌های اصول‌گرای افراطی حامی دولت نظیر ‌«مهدی کوچک‌زاده»، «فاطمه رهبر» و «بیژن نوباوه» تشکیل می‌دهند. انحلال دانش‌گاهی با قدمت بیش از سه دهه و دارای اعتبار علمی و خدمات شایسته امری نادرست است.

روز جمعه دانش‌گاه علوم پزشکی ایران ‌با اطلاعیه‌ای که در سایت وزارت بهداشت و درمان انتشار یافت، منحل اعلام شد. اتفاقی که به گفته‌ی آگاهان تنها وزیر بهداشت و تنی چند از نزدیکان وی از آن خبر داشتند.

در همین حال روز شنبه(هشتم آبان)‌ «مرضیه وحید‌دستجردی» وزیر بهداشت‌، درمان و آموزش پزشکی طی نامه‌ای ‌خطاب به روسای دانش‌گاه‌های «شهید بهشتی» و «تهران دستور» انتقال تمامی واحدهای آموزشی‌، بهداشتی و درمانی و هم‌چنین‌ ‌بیمارستان‌های متعلق به دانش‌گاه‌ علوم‌پزشکی ایران، اعم از‌ شبکه‌های بهداشتی، درمانی و واحدهای مرتبط با آن‌ها را به این دو دانش‌گاه صادر کرده است.

وی در این نامه با اشاره به تصمیم دولت مبنی بر کاهش تصدی‌گری امور موازی نوشته است که پیرو ابلاغ مصوبه معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهوری، ضمن انتقال همه فعالیت‌های بهداشتی، درمانی دانش‌گاه علوم‌پزشکی ایران واقع در استان البرز به دانش‌کده علوم پزشکی کرج، همه واحدهای بهداشتی، درمانی دانش‌گاه علوم پزشکی ایران نیز به دانش‌گاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتقل می‌شود.

از سوی دیگر «حسن آقاجانی» مدیرکل وزارتی وزارت بهداشت اظهار داشته که علت انحلال دانش‌گاه علوم پزشکی ایران زلزله احتمالی در تهران‌، خدمت‌رسانی بیش‌تر، عدم تمرکز نظام اداری و عدم متمرکز کردن رای‌دهندگان به کاندیدای رقیب دولت فعلی  است.

هم‌چنین خبر انحلال بدون اطلاع قبلی دانش‌گاه علوم پزشکی ایران سبب شد تا بسیاری از کارشناسان  شاغل و ناظران بخش درمان از این تغییر ناگهانی حیرت‌زده شوند. آن‌ها عقیده دارند که انحلال ناگهانی این دانش‌گاه برای نزدیک به 14 هزار نفر از پرسنل این دانش‌گاه سرنوشت نامعلومی را رقم خواهد زد.

روز یک‌شنبه(نهم آبان) دانش‌جویان دانش‌گاه منحله علوم پزشکی در اعتراض به خبر انحلال دانش‌گاه خود دست به تحصن زدند. خبرگزاری نیمه‌رسمی فارس تعداد متحصنین را هشت‌صد نفر اعلام کرد. هم‌چنین صبح روز  دوشنبه دانش‌جویان دانش‌کده پرستاری و مامایی دانش‌گاه علوم پزشکی ایران نیز به متحصنین پیوستند.

برخی اخبار از عدم پذیرش دانش‌جویان دانش‌گاه علوم پزشکی ایران از سوی دانش‌گاه تهران حکایت می‌کند. به هر روی باید دید‌ این قبیل تغییرات در دانش‌گاه‌های ایران که از زمان روی کار آمدن دولت دهم افزایش یافته است، تاچه حد می‌تواند اهداف دولت مستقر را تامین کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,