Saturday, 18 July 2015
19 October 2020
جنبش قهرآمیز،

«قیام ملی و یا کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲»

2010 November 03

امیرهوشنگ آریان‌پور

28 مرداد سال 1332 روزی سرنوشت‌ساز و روزی که دو دیدگاه درباره آن وجود دارد: دیدگاه اول:عده‌ای بر این عقیده هستند که ۲۸ مرداد روزی است که ملت ایران از ستم دولت مصدق به جوش آمده و بر او شوریده‌اند.

دیدگاه دوم براین تفکر است که: این رویداد نه تنها قیام ملی نبود بلکه یک کودتا که از جانب دو دولت انگلستان و آمریکا برنامه‌ریزی و توسط مزدوران ایرانی خود به مرحله اجرا درآمد.

… نه تنها هواداران دکترمحمد مصدق، بلکه تقریبا تمامی مخالفان محمدرضا شاه پهلوی، فارغ از گرایش‌های فکری و سیاسی خود از وقایع ۲۸ مرداد به عنوان یک «کودتای انگلیسی- آمریکایی» یاد کرده‌اند و در مقابل، طرفداران نظام سلطنتی، حوادث ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ را «قیام ملی» خوانده‌اند؟

حال کدامین نظر درست است؟ در این نوشته کوشش می‌کنیم به حقایق انکارناپذیری اشاره کرده و با ارائه اسناد و مدارک حقایق را برملا کنیم. بحثی نیست که داوری نهایی را بر عهده خواننده می گذاریم.

تعریف کودتا:

کودتا ، جنبش قهرآمیز بخشی از نیروهای دولتی خاصه نظامیان (ارتش، ژاندارمری، شهربانی ) است به صورت حرکتی سریع برای برکناری حکومت و برقراری حکومتی دیگر.

تعریف قیام:

قیام، جنبش قهرآمیز گروهی از مردم یک کشور است علیه حکومت یا طبقات حاکم یا حتی سراسر نظام اجتماعی. در حالیکه قیام ملی جنبش قهرآمیز دسته‌جمعی اقشار مختلفی است که در یک کشور زندگی می کنند. مانند روشن‌فکران ، دانش‌جویان و دانش‌آموزان بازاریان و تجار،کارمندان دولت، معلمان، کارگران و کشاورزان و و و .

البته رجاله‌ها و روسپی‌های را می‌توان یکی از اقشار مردم بحساب آورد، ولی فقط با شرکت آن‌ها به تنهایی در شورشی، نمی‌توان آن را قیام ملی خواند.

وقایعی که منجر به قیام ملی و یا کودتا ی 28 مرداد شد:

فایل پی دی اف را از اینجا ببینید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,