Saturday, 18 July 2015
21 October 2020
دوازدهم آبان - سوم نوامبر

«تقویم تاریخ دوازدهم آبان»

2010 November 03

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 245 میلادی – سوم نوامبر «شاپور یکم» شاه وقت ایران از دودمان ساسانی که در دوران زمام‌داری خود ایران را ابرقدرت اول جهان کرده بود دستور بنای شهر قزوین را صادر کرد. کار ایجاد این شهر سه سال طول کشید. نام قزوین از طایفه‌ای به همین نام گرفته شده و یونانیان و رومیان باستان دریای مازندران را به‌نام این طایفه دریای «کاسپین» می‌خوانند، زیرا که منطقه محل سکونت این طایفه آریایی تا دیلمان، گیلان و سواحل غربی آن دریا امتداد داشته است. شاپور اول در طول حکومت خود چند شهر تازه ساخت که نام او با پیشوند و پسوندهایی بر آن‌ها گذارده شد اما دستور داد که شهر تازه‌ساز به نام طایفه‌ای که در آن منطقه سکونت داشت «کسپین» نامیده شود که این‌نام به مرور زمان به صورت قزوین درآمده است.
  • 1304 خورشیدی – سه روز پس از خلع دودمان قاجار از سلطنت، دستور انتخاب اعضای مجلس موسسان برای اصلاح قانون اساسی و تعیین تکلیف نظام حکومتی ایران که جمهوری باشد و یا سلطنت صادر شد.
  • 1311 میلادی – در چنین روزی ایران به نظام «متریک» پیوست. از این‌روز جای «مثقال»، «سیر»، «من» و «خروار» را «گرم، کیلوگرم و تن» و جای «گز» و «فرسنگ» را «متر و کیلومتر» گرفت.
  • 1901 میلادی – «آندره مالرو» (Andre Malraux) نویسنده، هنرشناس و اندیشمند فرانسوی به‌دنیا آمد و 75 سال عمر کرد. مالرو در طول تحصیل در پاریس با زبان‌های مشرق‌زمین آشنا شد و به آسیا سفر کرد و در هندوچین به مخالفان استعماری که اروپاییان اعمال می‌کردند پیوست و جنبش جوانان «آنام» را سازمان داد.
  • 1903 میلادی – «پاناما» که قبلن بخشی از کشور کلمبیا بود اعلام استقلال کرد و کشتی‌های نظامی ایالات متحده که به دستور تئودور روزولت رییس‌جمهوری وقت این کشور به آب‌های پاناما فرستاده شده بودند مانع از مداخله ارتش کلمبیا برای جلوگیری از تجزیه این کشور شدند.
  • 1309 خورشیدی – «ایران» از چنین روزی دارای قانون «حفظ آثار ملی» با ضمانت اجرایی سخت‌گیرانه شد.
  • ۱۹۵۷ میلادی – «اسپوتنیک ۲»، نخستین فضاپیمایی که یک موجود زنده را به فضا برد توسط اتحاد جماهیر شوروی پرتاب شد.
  • 1323 خورشیدی – «میرزا حسین‌خان خضوعی» مشهور به ساعت‌ساز از استادان آواز و موسیقی ایران درگذشت. ساعت‌ساز به موسیقی علمی و عملی زمان خود مسلط بود و با نواختن تار نیز آشنایی کامل داشت. میرزا حسین ساعت‌ساز با هنرمندان عرصه آواز ایران چون مرحوم بنان و طاهرزاده مجالست داشت و همواره بین آنان بر سر موسیقی ایرانی و تغییر و تحول آن بحث و مناظره می‎شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,