Saturday, 18 July 2015
06 July 2020
با صدور بیانیه در حمایت از سکینه‌محمدی،

«واکنش آمریکا و اروپا به امکان اعدام احتمالی آشتیانی»

2010 November 03

خبر / رادیو کوچه

اتحادیه اروپا، کاخ سفید و بریتانیا در واکنش به گزارش‌هایی که از احتمال اعدام سکینه محمدی آشتیانی در روز چهارشنبه در ایران سخن می‌گوید چنین اقدامی از سوی جمهوری اسلامی را غیرقابل قبول دانسته و خواستار توقف آن شده‌اند.

سکینه محمدی آشتیانی، 43 ساله به اتهام زنای محصنه به سنگ‌سار محکوم شده است. مقام‌های جمهوری اسلامی دو ماه پیش در پی فشارهای بین‌المللی گفتند که حکم سنگ‌سار او معلق شده است.

روز سه‌شنبه دوم نوامبر گزارش‌هایی در اروپا درباره احتمال اجرای حکم اعدام خانم آشتیانی در روز چهارشنبه منتشر شد.

کاترین اشتون روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای با اشاره به حکم مجازات سنگ‌سار سکینه محمدی آشتیانی به جرم زنای محصنه و محکومیت آن از سوی اتحادیه اروپا نوشت: «درحالی که مقام‌های ایرانی اطمینان داده‌اند که خانم آشتیانی با سنگ‌سار کشته نخواهد شد، او از آن زمان با اتهامات هم‌دستی در قتل شوهرش روبه‌رو شده و ممکن است به دار آویخته شود. هیچ کدام از این احکام قابل قبول نیست.»

کاخ سفید نیز با صدور بیانیه‌ای نوشت: «ما با قوی‌ترین عبارات، طرح‌هایی را که گفته می‌شود دولت ایران برای اعدام سکینه محمدی آشتیانی دارد محکوم می‌کنیم. فقدان شفافیت و رویه صحیح قضایی در پرونده خانم آشتیانی، و اقدامات بعدی علیه وکیل و خانواده‌اش، غیرقابل قبول است.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه الیستر برت از مقام‌های وزارت خارجه بریتانیا نیز در این باره با کاردار ایران در لندن گفت‌وگو کرده است، اما بنا به این گزارش کاردار ایران گفته است نمی‌تواند خبر اجرای قریب‌الوقوع اعدام را تایید کند.

درحالی که مقام‌های ایرانی اطمینان داده‌اند که خانم آشتیانی با حکم سنگ‌سار روبه‌رو نمی‌شود، او از آن زمان با اتهامات هم‌دستی در قتل شوهرش مواجه شده و ممکن است به دار آویخته شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,