Saturday, 18 July 2015
25 January 2021
به دلایل سیاسی،

«شورای صنفی دانش‌کده مهندسی دانش‌گاه فردوسی، منحل شد»

2010 November 04

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

منبع: دانشجو نیوز

در پی فعالیت‌های گسترده و پی‌گیر اعضای شورای صنفی دانش‌کده مهندسی دانش‌گاه فردوسی مشهد، ریاست این دانش‌گاه، دستور پلمب دفتر این شورا را صادر و از برگزاری مجدد انتخابات این نهاد صنفی دانش‌جویی در موعد مقرر جلوگیری کرد.

به گزارش دانشجو نیوز، اعضای این شورا، به جز یک نفر همگی از دانش‌جویان طیف علامه‌ی تحکیم وحدت بوده و گرایشات اصلاح‌طلبانه دارند و در پی اعمال سلایق غیر‌قانونی مسوولان دانش‌گاه در موارد مختلف، بارها و بارها با پی‌گیری‌های مصرانه، در مقاطعی مسوولان را وادار به عقب‌نشینی کرده بودند.

به طور کلی از اردیبهشت ماه سال ۸۹ به منظور کنترل بیش‌تر دانش‌گاه (علی‌الخصوص دانش‌کده‌ی مهندسی) و پس از پشت سر گذاردن ناآرامی‌های سال ۸۸، مسوولان قصد داشتند با حربه‌های مختلف، ضمن اعمال فشار بر دانش‌جویان منتقد، زمینه را برای اعمال سلطه و پیش‌گیری از هر نوع حرکت اعتراضی آماده کنند.

از جمله این اقدامات می‌توان به تذکرات مکرر انتظامات و توقیف کارت‌های دانش‌جویی و ارسال گزارش به حراست به بهانه حجاب و مسایل به قول آنان خلاف عفت عمومی و … اشاره کرد. در پی این اقدامات تیم حراست و انتظامات، شورای صنفی و نیروهای جنبش سبز دانش‌گاه با برگزاری تحصنی عمومی در راه‌روهای این دانش‌گاه ضمن اعتراض به این روند، خواهان برقراری فضای احترام متقابل در دانش‌گاه شدند. هم‌چنین به تفکیک جنسیتی سایت دانش‌کده و کتاب‌خانه فرهنگی نیز اعتراض شد که مسوولان پس از این تجمع در عقب‌‌نشینی آشکار، از موضع خود کوتاه آمدند.

در این بین بسیج و جامعه اسلامی دانش‌گاه نیز بی‌کار ننشسته و با راه‌اندازی جنگ روانی، سعی کردند این اعتراضات به خشونت کشیده شود.

اما در آغاز سال تحصیلی جدید، در کمال ناباوری، دانش‌جویان شاهد تفکیک جنسیتی برخی کلاس‌های درس برای ورودی‌های جدید بودند که این عمل مسوولان دانش‌گاه، با اعتراض گسترده‌ی دانش‌جویان هم‌راه بوده و شورای صنفی دانش‌کده در پی رایزنی‌های طولانی مدت، موفق به عقب راندن مسوولان از این اقدام توهین‌آمیز به دانش‌جویان شد هر چند نمود عینی این عقب‌نشینی در ترم جاری مشخص نگردید و به وعده‌هایی برای ترم آتی بسنده شد.

در همین راستا، در تاریخ ۹ آبان ماه، در اقدامی غیر‌قانونی دفتر شورای صنفی دانش‌کده مهندسی پلمب شد و اجازه ی برگزاری مجدد انتخابات نیز داده نشد.

جو دانش‌گاه فردوسی به شدت امنیتی است و در هر گوشه‌ی این دانش‌گاه نیروهای حراست و انتظامات به وفور، در حال گشت‌زنی هستند که این فضای امنیتی از زمستان سال گذشته تاکنون بی‌سابقه بوده است.

گفتنی است فشارها در دانش‌گاه فردوسی بر فعالان دانش‌جویی کماکان ادامه دارد و مهر ماه سال جاری‌، احکام انضباطی جدیدی صادر گردید که جهت مشخص نبودن رای تجدید نظر از اعلام ان خودداری می‌شود.

اما در سال ۸۸ قریب به ۳۰ حکم محرومیت از تحصیل و بیش از ۲۰ حکم انضباطی در جریان اعتراضات سال ۸۸ صادر شده است

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,