Saturday, 18 July 2015
29 November 2020
به بهانه زادروز «رابرت مپل تورپ»

«روزنگاشت/ دیدگاه بی پرده»

2010 November 04

محبوبه / رادیوکوچه

mahboobeh@koochehmail.com

چهارم نوامبر برابر با سیزدهم آبان مصادف است با زادروز «رابرت مپل‌تورپ»، عکاس آمریکایی، که به‌دلیل پرتره‌های دارای سبک خاص و ابعاد بزرگ‌اش و عکاسی از گل‌ها و مدل‌های برهنه‌ معروف شده بود. وی زاده سال 1964 بود و در نهم مارس سال 1989 درگذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«رابرت مپل تورپ» در یک خانواده کاتولیک نیم‌انگلیسی، نیم‌ایرلندی، در «نیویورک» به‌دنیا آمد. او لیسانس هنرهای زیبایش را از موسسه‌ «پرات» در «بروکلین» گرفت. در این موسسه او با استفاده از مواد مختلف آثاری را به‌وجود آورد.

او پس از فارغ‌التحصیلی اولین عکس‌هایش را با استفاده از یک دوربین «پولاروید» گرفت. در اواسط دهه هفتاد میلادی، او دوربینی خبری که می‌توانست عکس‌های آن را در ابعاد بزرگ چاپ کند، تهیه کرد و آغاز به عکاسی از محدوده وسیعی از آشنایان خود کرد. در میان این آشنایان هنرمندان، موسیقی‌دانان، فعالان اجتماعی، ستاره‌های فیلم‌های هرزه‌نگاری و بازدیدکنندگان کلوپ‌های جنسی زیرزمینی به چشم می‌خوردند.

در طی دهه هشتاد، آثار او به سمت زیبایی شکل‌گرایانه جهت‌گیری یافت. تلاش او در این دوران بر تصاویر برهنه تندیس‌وار از مدل‌های مرد و زن، طبیعت بی‌جان و ظریف در تصاویری از گل‌ها و پرتره‌های رسمی و شکل‌گرا از هنرمندان و اشخاص مشهور، متمرکز بود.

در بسیاری از آثار او موضوعات مربوط به سادیسم و مازوخیسم جنسی و تصاویری از مدل‌های برهنه که معمولن دارای جذابیت هم‌جنس‌گرایانه است، در عکس‌های او دیده می‌شود.

یکی از معروف‌ترین عکس‌های او تصویری از خودش است که او را در حالتی نشان می‌دهد که توسط منتقدان «تکان‌دهنده» و «غافل‌گیرکننده» توصیف شده است. مپل با نسخه‌های چاپ‌شده عکس‌هایش مانند نقاشی رفتار می‌کرد، به‌طوری‌که از روش‌های چاپ ویژه استفاده می‌کرد و عکس‌ها را در قاب‌های عجیب و غریب قرار می‌داد.

دیدگاه بی‌پرده و دارای طبیعت شهوانی موجود در آثار دوره‌ میانه‌کاری او باعث شد که بحث‌هایی در مورد تامین هزینه‌ این‌گونه آثار از هزینه‌های عمومی به‌وجود بیاید.

آثار او به‌طور معمول به شکل نمایش‌گاه‌هایی با سرمایه‌گذاری عمومی از سوی دولت برگزار می‌شد. با وجود این، بسیاری از محافظه‌کاران و سازمان‌های مذهبی، مانند «انجمن آمریکایی خانواده» با حمایت از این نوع هنر مخالفت کردند و او در این میان تبدیل به یک عامل جدال بین دو جبهه متخاصم در مورد آینده «انجمن وقف به نفع هنرها» شد.

نمایش‌گاهی از او با عنوان «لحظه‌ کامل» در سال ۱۹۹۰ در شهر «سینسیناتی» برگزار شد و هفت پرتره‌ «سادومازوخیستی» را هم شامل می‌شد که به تعقیب قانونی «مرکز هنرهای معاصر سینسیناتی» و مدیر آن «دنیس باری» به اتهام پااندازی برای عرضه وقاحت انجامید.

و اما سرانجام مپل‌تورپ در سن چهل‌و‌دو سالگی در سال ۱۹۸۹ به‌دلیل عوارض بیماری ایدز در شهر بوستون در ایالت «ماساچوست» درگذشت.

منبع‌ها:

گوگل

ویکی پدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,