Saturday, 18 July 2015
27 October 2020
چهاردهم آبان - پنجم نوامبر

«تقویم تاریخ چهاردهم آبان»

2010 November 05

محبوبه‌شعاع / رادیوکوچه

mahboobeh@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1309 خورشیدی – زادروز «فریدون ناصری» رهبر و مدیر هنری ارکستر سمفونیک ایران. فریدون ناصری دوره‌های عالی ویلن و سازهای ضربی، هارمونی و آهنگ‌سازی را نزد «باغچه‌بان» گذراند و عضو ارکستر سمفونیک تهران شد. وی به بلژیک رفت و در کنسرواتور بروکسل هارمونی را مجددن فرا گرفت و پس از شش سال به ایران آمد و علاوه بر کار در اداره فرهنگ و هنر رادیو ایران در دهه چهل و پنجاه، به تشکیل «ارکستر فارابی» کمک کرد. وی موسیقی را در دانش‌گاه‌ها و مدارس عالی ایران تدریس کرده و مدیر عامل خانه موسیقی بود و در تیرماه ۱۳۸۴ پس از مدتی بستری بودن به علت نارسایی قلبی در بیمارستان «مدائن تهران» درگذشت.
  • 1855 میلادی – زادروز «یوجین ویکتور دبس» مبارز سوسیالیست و مارکسیست آمریکایی، که از مهم‌ترین چهره‌های چپ تاریخ این کشور به حساب می‌آید که در تشکیل اتحادیه «راه‌آهن آمریکا» و سپس «حزب سوسیالیست» آمریکا نقش مهمی داشت. وی در انتخابات رییس‌جمهوری سال‌های ۱۹۰۰، ۱۹۰۴، ۱۹۰۸، ۱۹۱۲ و ۱۹۲۰ از طرف حزب سوسیالیست آمریکا، نامزد ریاست جمهوری بود و در مورد آخری، در حالی که در زندان بود، حدود یک میلیون رای آورد و سرانجام در سن 71 سالگی در گذشت.
  • 1384 خورشیدی – سال‌روز درگذشت «نعمت‌اله آزموده» معروف به «آغاسی». او یکی از خوانندگان موسیقی مردم‌پسند دوره قبل از انقلاب در ایران بود. آغاسی در سال ۱۳۱۸ خورشیدی از پدر اصفهانی و مادر دزفولی در دزفول به دنیا آمد و با خواندن آهنگ‌هایی مانند «آمنه» و «لب کارون» در سالن‌های موسیقی لاله‌زار تهران علاقه‌مندان زیادی پیدا کرد. از یادگاری‌های به‌یادماندنی او شیوه رقص بندری اوست که با چرخاندن دستمالی سفید در دستش انجام می‌داد. پس از اجراهای موفقش در لاله‌زار صدای او از رادیو و تلویزیون ملی ایران پخش شد.
  • 1885 میلادی – زادروز «ویلیام جیمز دورانت» فلسفه‌دان، تاریخ‌نگار و نویسنده آمریکایی. مهم‌ترین اثر او «تاریخ تمدن»، مجموعه کتابی یازده جلدی است که با هم‌کاری، همسرش نوشته ‌است. بر خلاف دیگر تاریخ‌نگاران که تنها تمرکزشان روی وقایع تاریخی و سیر تمدن بشری بود، وی در اثر خود به عوامل تمدن‌ساز در طول تاریخ نیز توجه می‌کند. ویل دورانت در کتاب «درس‌هایی از تاریخ» که در سال‌های آخر زندگی خود نوشت، می‌گوید که تاریخ ملت‌ها را باید با توجه به پدیده‌های علمی جدید نوشت. از جمله آثار شناخته شده وی در ایران می‌توان به دو اثر دیگر یعنی «تاریخ فلسفه» و «لذات فلسفه» اشاره کرد.
  • 243 خورشیدی – نخستین سلسله‌ی «شیعه» جهان با عنوان «علویان طبرستان» تاسیس شد. علویان طبرستان گروهی از بزرگان اولاد «علی ابن ابی‌طالب» به‌نام «ائمه علوی بایزیدی» در قرن دوم هجری در طبرستان قیام کردند. حسن بن زید ملقب به داعی کبیر در آن سال‌ها و در آن ناحیه ظهور کرد و به دعوت و نشر آیین «تشیع زیدی» و طرف‌داری از خاندان علی پرداخت و به‌این ترتیب سلسله علویان طبرستان در چنین تاریخی تاسیس شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,