Saturday, 18 July 2015
19 June 2021
نگاهی به تازه‌ترین آلبوم محسن نامجو

«آخ محسن نامجو درآمد»

2009 October 10

زهرا / رادیوکوچه

«آخ» سومین آلبوم محسن نامجو است. این آلبوم که اولین آلبوم رسمی نامجو به حساب می‌آید شامل هشت قطعه است که در روزهای اخیر توسط موسسه‌ی هنری فابریکا وابسته به تشکیلات بنتون، در همین ماه اکتبر امسال منتشرشده‌است.

گفت و گوی احمد رفعت با محسن نامجو در مورد« آخ»:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

محسن نامجو در مصاحبه خویش با بی‌بی‌سی، انتشار این سی‌دی و اجرای کنسرتش در میلان را مدیون آشنایی خود با «بابک پیامی» کارگردان مقیم کانادا و مسوول بخش موسیقی فابریکا، می‌داند.

20091010-oy -koocheh

محسن نامجو که بیش از یک سال و نیم است که خارج از کشور زندگی می‌کند، صدا‌دهی غالب این اثر را هم‌چون کارهای سابقش سنتی می‌داند و خواندن بدوی‌ترین آوازهای قشقایی و کردی تا به‌روزترین شعری که توسط خود خواننده گفته‌شده یکی از ویژگی‌های آخ به حساب می‌آورد. نامجو کارکردن با یک  «وکال‌بک» زن (گلشیفته) و یک تیم نوازنده‌ی غیر ایرانی (به جز سعید برای تنبک) را تنها ویژگی بارز این آلبوم و کنسرت اخیرش می‌داند.

نامجو درپی خواندن یکی از آهنگ‌های همین آلبوم به نام شمس به خاطر شکایت شخصی یک قاری قرآن در ایران به صورت غیابی به 5 سال حبس محکوم شده که البته خودش آن‌را دلیلی برای برنگشتن به ایران نمی‌داند. او می‌گوید: «هروقت حس‌کنم که دلم برای چیزهایی که توی ایران دارم تنگ‌شده، همه مشکلات را خواهم پذیرفت.»

با تمام انتقادهایی که از نامجو می‌شود ولی هنوز هم خیلی‌ها معتقند که محسن نامجو ستاره‌ی موسیقی زیر زمینی ایران به حساب می‌آید.

با تمام انتقادهایی که از نامجو می‌شود ولی هنوز هم خیلی‌ها معتقند که محسن نامجو ستاره‌ی موسیقی زیر زمینی ایران به حساب می‌آید.

شاید شما هم مثل من و خیلی‌های دیگر از نامجو آهنگ‌هایی را به یاد داشته‌باشید که تحول موسیقی سنتی ایران را به یادتان بیاورد. آهنگ‌هایی عجیب و غریب که هم علاقه‌مندان به موسیقی راک را راضی می‌کرد و هم می‌توانست علاقه‌مندان شعرهای مولوی و سبک سنتی‌پسند را راضی‌کند. البته که خیلی‌ها هم با نگاهی حرفه‌ای تا می‌توانستند انتقاد میکردند که آخه این چیه؟! ولی واقعیت این بود که دوره‌ای شاید همه ما جوان‌ها زمزمه‌ای از کارهای نامجو داشتیم. حالا بعد از آن دوره کسایی که با «ترنج»، «گیس» و آهنگ‌های دیگری از نامجو آشنا هستند، توقع زیادی دارند. به‌نظر می‌آید نامجو همان‌طور که در شکل و شمایل ظاهریش تغییر زیادی داده، در «آخ» هم با آهنگ‌های متفاوت‌تری از گذشته به بازار آمده‌است.

برای خیلی‌ها آخ محتوی و متن همیشگی آثار نامجو را نداشته‌است. البته «آخ» تنها دو هفته است که به بازار آمده و به‌نظر می‌رسد با سرعت عجیبی درحال پخش‌‌شدن باشد و با همان سرعت هم بحث‌برانگیز می‌شود. اما باید دید طرفدارهای سابق هنوز هم بعد از آخ همون دید را به آثار نامجو دارند یا  آن‌ها هم فرقی خواهندکرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: 

۱ Comment

 1. 1

  با سلام

  لطفا صحبتهای محسن نامجو را آپلود کنید.
  بعد از شنیدن آن فکر میکنم شما هم با من هم عقیده باشید.

  با تشکر از شما!

  فایل صوتی WMA باحجم ۶۰۶ کیلوبایت
  http://new1.flyupload.com/files/view/7dnYYVsNI5lb9IpLHJrd

  لطفا در صورت لزوم این فایل را در دیگر سرورهای اشتراک فایل آپلود کنید تا از بین نرود!