Saturday, 18 July 2015
29 October 2020
تقاضا از کمیساریای عالی حقوق بشر،

«اقدام فوری برای نجات جان نسرین ستوده»

2010 November 05

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت که کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، «ناوی پیلای»، باید بلافاصله از مقامات ایرانی بخواهد تا سلامتی جسمی وکیل حقوق بشر، نسرین ستوده، که در حال حاضر در زندان به‌سر می‌برد را تضمین، و وی را آزاد کنند.

از روز یک‌شنبه، 9 آبان 1389، ستوده یکی از برجسته‌ترین وکلای حقوق بشر ایران، آغاز به اعتصاب غذای خشک کرده تا به زندانی‌شدن خود و بدرفتاری با وی در زندان اوین تهران اعتراض کند. خانواده  نسرین ستوده گفته‌اند که وی به‌ سرعت در حال از دست‌دادن سلامتی خویش می‌باشد.

هادی قائمی، سخن‌گوی کمپین گفت: «به‌عنوان کمیساریای عالی حقوق بشر، خانم پیلای موظف به کمک به مدافعان حقوق بشری که در معرض حملات جدی قرار گرفته‌اند، می‌باشد. سکوت وی در قبال آزار سیستماتیک و محاکمات وکلای مدافع حقوق بشر باعث نگرانی خواهد بود.»

وی افزود: «خانم ستوده جان خود را نه تنها در راه حقوق ملت ایران، بلکه در راه اصولی که سازمان ملل متحد بر مبنای دفاع از آن‌ها تاسیس شده است گذاشته است.»

نسرین ستوده از تاریخ 13 شهریور در زندان است. مقامات به وی اجازه  تماس با وکیل خود را نداده‌اند و ملاقات‌های وی با خانواده‌اش را محدود کرده‌اند. رضا خندان، همسر خانم ستوده، امروز به کمپین گفت که دو فرزند خردسال خانم ستوده توانسته‌اند برای اولین‌بار از زمان بازداشت وی، به دیدار وی بروند. مقامات زندان تا کنون از ملاقات آقای خندان با خانم ستوده جلوگیری به‌عمل آورده‌اند. خانواده  خانم ستوده بعد از ملاقات با وی گفته‌اند که وی در وضعیت بسیار بد جسمی به‌سر می‌برد. آقای خندان گفت:  «‌امروز هم با خواهرش و بچه‌ها و مادر من ملاقات داشت که خیلی حال بدی داشته و بچه‌ها گریه کرده‌اند و با حالت تاثر، بیرون آمدند. به شدت لاغر شدند رنگ‌اشان سیاه شده و نمی‌توانسته بچه‌ها را بغل کند.»

قبل از این‌که نسرین ستوده اعتصاب غذای خویش را آغاز کند، دادستان تهران، عباس جعفری دولت‌آبادی، روز یک‌شنبه بعد‌از‌ظهر با وی در زندان اوین ملاقات کرد.  رضا خندان به کمپین گفت که این ملاقات تاثیر خاصی نداشته است.

ستوده که وکیل مدافع شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و دیگر فعالان حقوق بشر بوده است، روز 13 شهریور 1389 دست‌گیر شد و در انتظار محاکمه‌اش به اتهامات «اقدام علیه امنیت ملی»،  «اجتماع و تبانی به قصد به هم زدن امنیت ملی» و «هم‌کاری با کانون مدافعان حقوق بشر» می‌باشد. زمان محاکمه  وی 24 آبان‌ماه تعیین شده است.

رضا خندان به کمپین گفت: «پیش از این به مسوولان پرونده گفته بود که اگر شرایط بهتر بشود و پرونده‌اش سیر طبیعی خودش را پیدا کند، اعتصاب غذایش را خواهد شکست. ولی وضعیت‌اش بهتر نشده که بدتر هم شده است.»

وی هم‌چنین افزود: «پرونده وی شرایط عادی را طی نمی‌کند. او در شرایط غیرعادی نگه‌داشته می‌شود. روزها است که در انفرادی است. برای وکیلی در این شرایط نمی‌دانم چرا چنین وضعیتی برای او ایجاد کرده‌اند. به نظرم همسرم هم، چون می‌بیند شرایط غیرعادی است دست به چنین کارهایی،  اعتصاب غذا می زند.»

پرونده  ستوده  بخشی از زنجیره  بزرگی از دست‌گیری‌ها و محاکمات وکلای حقوق بشر در ایران، از جمله محمد اولیایی‌فرد، محمد علی دادخواه، عبدالفتاح سلطانی، محمد سیف‌زاده و گیتی پورفاضل می‌باشد.

محمد اولیایی‌فرد در حال‌حاضر در حال تحمل یک‌سال زندان فقط به دلیل خبررسانی در خصوص فرآیند‌های قضایی به مطبوعات است. در تاریخ 8 آبان‌ماه سال جاری، دادگاه انقلاب تهران محمد سیف‌زاده را به نه‌سال حبس و ده‌سال محرومیت از حرفه وکالت محکوم کرد. محمد دادخواه و عبدالفتاح سلطانی هریک دارای پرونده‌های جاری قضایی علیه آن‌ها هستند.  گیتی پورفاضل، وکیل دادگستری که دفاع از موکلان بهایی را به عهده دارد، برای تاریخ  16 آبان به دادگاه احضار شده است.

بر اساس اعلامیه  سازمان ملل متحد در مورد مدافعان حقوق بشر، که در مجمع عمومی این سازمان با توافق تمامی اعضا در سال 1998 به تصویب رسید، دولت‌ها موظف شدند که در مقابل هر‌گونه خشونت، تهدید، اقدام تلافی‌جویانه، تبعیض قانونی یا عملی، فشار و یا هرگونه عملیات خودسرانه‌ای که ممکن است به‌خاطر تلاش مشروع مدافعان در ارتقا  حقوق بشر علیه آن‌ها رخ دهد، همه اقدامات لازم را توسط همه مقامات خود برای حفاظت از مدافعان حقوق بشر در پیش بگیرند.

«اصول اساسیِ نقش و وظایف وکلای دعاوی» سازمان ملل متحد اعلام می‌دارد که دولت‌ها موظف به تضمین حقوق وکلا در انجام فعالیت‌های حرفه‌ای خود به نحوی که قادر به انجام وظایف خویش «بدون آن‌که با تهدید، مانع، مزاحمت یا مداخله بی‌جا مواجه شوند»، می‌باشند. علاوه بر این، این اصول حقوق وکیل را در خصوص آزادی بیان‌، که در اصل 19  میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز مطرح شده است، شامل «حق شرکت در مباحث عمومی در خصوص مسایل حقوقی، اجرای عدالت، و ارتقا  و حفاظت از حقوق بشر»  را تایید می‌کنند.‌

در تاریخ 9 آبان‌ماه سال جاری، شیرین عبادی از کمیساریای عالی خواست که در خصوص آزار نسرین ستوده و سایر وکلای حقوق بشر ایرانی اقدام کند. چون اینک خانم ستوده در اعتصاب غذای خشک به سر می‌برد، درخواست خانم عبادی می‌باید با فوریت هرچه بیش‌تر مورد توجه قرار گیرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,