Saturday, 18 July 2015
24 November 2020
ملودی کوچه

«ترانه‌ای از حسرت‌های دیروز»

2010 November 06

ثمر سعیدی / رادیو کوچه

samar@koochehmail.com

آهنگ (yesterday) از «گروه بیتلز» بیش از ۴۰ سال است که از رادیوهای سراسر جهان شنیده می‌شود و به‌نظر می‌رسد که هیچ‌گاه تازگی خود را از دست نخواهد داد. این ترانه به‌طرز شگفت‌آوری کوتاه و خیره‌کننده است. غم دیرینه‌ای را فریاد می‌زند و از اندوه‌های پنهانی روح آدمی سخن می‌گوید. حسرت‌ها و افسوس‌هایی را که از دیروز بر دل‌مان باقی مانده است یادآوری می‌کند و خاطرات تلخ و شیرین زیادی را در ذهن شنونده، تازه می‌کند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این ترانه‌‌ی معروف و محبوب بارها دوباره‌خوانی شده و ملودی و آهنگ بی‌کلام آن نیز بارها توسط سازهای مختلف بازنوازی شده است. با وجود این‌که معمولن آهنگ yesterday را با نام بیتلز می‌شناسند اما خالق این اثر یکی از اعضای کلیدی گروه بیتلز است. او به تنهایی این آهنگ را خلق کرده و ملودی و کلام آن‌را پرورش داده تا به شکلی که هم‌اکنون می‌شنویم دربیاید.

این آهنگ در سال ۱۹۶۵ توسط «پال مک‌کارتنی» نوشته و اجرا شد. مک‌کارتنی قطعه‌ی yesterday را با نام بیتلز منتشر کرد و در زمان انتشار، تعدادی از منتقدان و هواداران گروه افسانه‌ای بیتلز به وی خرده گرفتند که چرا این اثر را به‌تنهایی و بدون هم‌راهی گروه، تولید کرده است. با این وجود، yesterday  توانست موفقیت چشم‌گیری را به‌دست آورد و علاوه بر طرف‌داران جوان بیتلز، والدین میان‌سال آن‌ها را نیز راضی کند.

در این برنامه‌ی ملودی کوچه، در مورد آهنگ yesterday از گروه بیتلز صحبت می‌کنیم. آهنگی که بیش از ۴۰ سال است که از رادیوهایی سراسر جهان شنیده می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment


  1. مهدی
    1

    بسیار ممنون از این برنامه زیبا و انتخاب این ترانه جالب و ماندگار