Saturday, 18 July 2015
25 October 2020
مهارت‌های زندگی

«نقش خود را بازی کن»

2010 November 05

سیمین / رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

اغلب ما در ذهن خود رویاهایی داریم که پیوسته در انتظار تبدیل آن‌ها به واقعیت هستیم. اما برای این‌کار انگار همیشه منتظر یک اتفاق خاص هستیم، معجزه‌ای، چرخش افلاکی یا هر نیروی ورایی و ماورایی اما کم‌تر پیش می‌آید که خودمان دست به کار شویم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به هرحال رسیدن به هدف‌ها و رویاها چندان هم آسان نیست. زندگی می‌تواند پر از مشکلات و فراز و فرودها باشد، اما همین زندگی سخت، سرشار از فرصت هم هست. رمز تشخیص فرصت‌ها این است که مطمئن شوید هوش‌یارانه تصمیم می‌گیرید و انتخاب می‌کنید.

هم‌چنین باید بدانید که این خودتان هستید که مهار زندگی را در دست دارید.

یکی از دلایل اصلی ضعف ما در ادامه مسیر، نداشتن ثبات در پی‌گیری تصمیم‌ها و هم‌چنین تغییر دایمی علاقه‌ها و سلیقه‌های ماست

افراد زیادی در جهان در جریان عادی زندگی روزمره و آن‌چه اجتماع و اطرافیان برای‌شان در نظر گرفته‌اند، زندانی شده‌اند. اما شما نباید چنین باشید. شما باید هنگامی که در حال تجربه و حرکت به سوی اهداف‌تان هستید، بیدار، آگاه و هوش‌یار باشید. زندگی هرکس آن‌قدر برایش مهم هست که بخواهد خودش نقشی فعال و موثر در آن داشته باشد. سعی کنید از دایره محدود عادت‌های گذشته رها شوید. همیشه در جست‌وجوی راه‌های جدید برای آموختن باشید و پویایی و جست‌وجوگری را تجربه کنید.

و این نکته را در نظر داشته باشید که زندگی در مسیر رویا، یعنی قرارگرفتن در مسیر انتخاب‌ها. شما هرکسی باشید و هر شغلی که داشته باشید، اگر در حاشیه قرار بگیرید و منفعل باشید، نمی‌توانید انتظار وقوع رخ‌دادهایی عالی را داشته باشید. بنابراین فراموش نکنید شما در بازی‌ای شرکت دارید که گرداننده‌ی اصلی آن خودتان هستید. پس داخل بازی شوید و اجزا را با هم هم‌آهنگ کنید. منتظر چه چیزی هستید؟! منتظر یک تایید بیرونی یا دعوت دیگران؟

آیا شغل‌تان را دوست ندارید؟ آن را تغییر دهید. آیا جای‌گاه‌تان را در زندگی دوست ندارید؟ تغییرش دهید. از درون به خود جرات دهید و این کار را بکنید. اکنون زمان آن فرا رسیده که رویاپردازی را متوقف کنید و شروع کنید به تجربه کردن زندگی با آن‌ها.‌

و البته توجه داشته باشید که اکنون تنها دعوت کننده ی شما، قلب خودتان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به ندای قلب‌تان گوش فرا دهید و به خواسته‌ها و آرزوهای‌تان برسید.

و  باید بدانید که در اصل هیچ عاملی نمی‌تواند شما را در حرکت به‌سوی خواسته قلبی‌تان متوقف کند. البته هم‌نشینی با اشخاص منفی، زیاده‌روی در فعالیت‌های بی‌هوده، تکرار اشتباهات گذشته، ناامیدی و… ممکن است مانع حرکت‌تان شوند و تمرکزتان را برهم بزنند اما بازهم خود شما توانایی آن‌را دارید که تصمیم بگیرید به این فعالیت‌ها اجازه دهید که وقت‌تان را تلف کنند و مانع حرکت و پیش‌رفت‌تان شوند یا خیر.‌

شما در مورد برگزیدن شیوه زندگی‌تان حق انتخاب دارید، بنابراین اگر بعضی عوامل انگیزه مثبت شما را از بین می‌برند، تسلیم آن‌ها نشوید.

تصمیم بگیرید هیچ‌چیز نتواند زندگی‌تان را کنترل کند جز خودتان. گاهی، وقتی شروع به تغییر روش گذشته و اقدامی جدید می‌کنیم با مقاومت‌های مختلف روبه‌رو می‌شویم زیرا گمان می‌کنیم این عوامل بیرونی هستند که بر ما تاثیر می‌گذارند. اما در واقع این شما هستید که شخصیت‌تان را تعیین می‌کنید. هرچه زودتر از شر چیزهایی که موجب ضعف‌تان می‌شوند خلاص شوید، زودتر می‌توانید به رویاهای‌تان برسید. پس قبل از هرچیز، گذشته و عقاید بازدارنده وابسته به آن را رها کنید و هدف‌تان را تعیین کنید. برای تعیین هدف نیز هیچ‌کس جز خود شما پاسخ‌گو نیست بی‌هوده به اطرافیان‌تان نگاه نکنید، زیرا پاسخ از درون وجود خود شما برمی‌آید.

اعتماد به خود

اگر بتوانید آن‌چه را که  می‌خواهید تصور کنید، می‌توانید به آن دست پیدا کنید، بنابراین برای خود تعیین کنید که چه کسی و چه‌طور خواهید بود. باید به خودتان اعتماد کنید. یعنی اعتماد باید در وجودتان نهادینه شود. اگر خود شما به خودتان اعتماد ندارید، چه‌طور انتظار دارید دیگران به شما اعتماد داشته باشند؟

به‌طور معمول بیش‌ترین چیزی که در مرکز زندگی قرار می‌گیرد، شغل و کاری است که دنبال می‌کنیم.‌

آیا از شغل خود راضی هستید یا فقط به این دلیل که دیگران آن را تایید می‌کنند، به آن ادامه می‌دهید؟ آن‌چه بیش‌ترین اهمیت را دارد، احساس درونی‌تان است، نه مقام و مرتبه‌ای که دارید. آن‌چه در درون خود احساس می‌کنید، شیوه حرکت شما را در مسیر زندگی مشخص می‌کند. مهم‌ترین عامل در مورد کار، تعهد شما به خواسته قلبی‌تان است. اگر خواستار‌ تعهد هستید ولی نمی‌دانید و مطمئن نیستید که می‌خواهید چه‌کاری را انجام دهید، به چیزهایی که به آن‌ها علاقه دارید و شما را به هیجان می‌آورند، فکر کنید. درباره چیزهایی فکر کنید که موجب می‌شوند به بهترین نحو عمل کنید و تمام تلاش‌تان را به‌کار ببندید. به نظر شما بهترین کار چیست؟ آیا تا به حال چنین سوالاتی از خودتان کرده‌اید؟

توجه به ندای درون

یکی از مشکلاتی که اغلب مردم برای رسیدن به رویاهای‌شان با آن روبه‌رو می‌شوند این است که نمی‌خواهند به خواسته‌ها و ندای درون‌شان توجه داشته باشند.

آنان از فرصتی که به دست می‌آورند استفاده نمی‌کنند. به‌طور معمول وقتی نسبت به انجام کاری تمایل پیدا می‌کنند، زود می‌ترسند و به‌سرعت تسلیم می‌شوند. بهتر است هرگز به ترس و تردید اجازه ندهید بر شما غلبه کنند. به یاد بیاورید این نوع تفکر بر مبنای ترس است و در روش تفکر جدیدتان هیچ نقشی ندارند. ندای درونی‌تان را تشخیص دهید و با اطمینان به‌آن عمل کنید. هنگامی که به انتخاب‌های قلبی‌ خودتان عمل می‌کنید، عاشق کارتان می‌شوید و وظیفه و عمل تبدیل به رویاهای‌تان می‌شوند.

اما در این‌راه، تشخیص آن‌چه هر فردی را به‌سوی موفقیت سوق می‌دهد، مشکل است. برای بعضی پول عامل اصلی است. اما اگر پول در مرکز خواسته‌های‌تان باشد، مشکلاتی در انتظارتان خواهد بود زیرا با پول فقط می‌توانید چیزهایی را که می‌خواهید بخرید، اما پول همیشگی نیست. یک روز هست و روزی دیگر نه! بنابراین بهتر است انگیزه‌ای بهتر و مطمئن‌تر در وجودمان باشد، انگیزه‌هایی مانند عشق، محبت، سپاس‌گزاری و… که قابل مقایسه با پول نباشند. فراموش نکنید که پول تنها می‌تواند محصول رویاها باشد نه خود آن‌ها.

ثبات قدم

یکی از دلایل اصلی ضعف ما در ادامه مسیر، نداشتن ثبات در پی‌گیری تصمیم‌ها و هم‌چنین تغییر دایمی علاقه‌ها و سلیقه‌های ماست. بنابراین داشتن صبر و حوصله و امیدواری بسیار مهم است.

همواره به آگاه بودن از جریان مسیر اهمیت بدهید در لحظه حال زندگی کنید و از نگرانی در مورد مسایل مالی بپرهیزید

به خود افتخار کنید

اکنون که تصمیم گرفته‌اید به‌گونه‌ای دیگر زندگی کنید، می‌توانید به خودتان افتخار کنید. شما آن‌قدر شجاع هستید که بتوانید در مسیر جدیدی گام بردارید. اما برای رسیدن به موفقیت تنها به فکر کسب اعتبار بیرونی نباشید. متاسفانه اغلب اوقات بیش از آن‌که برای خودمان ارزش قایل شویم، به دنبال کسب تایید و اعتبار بیرونی هستیم.

وقتی برای کسب پذیرش و تایید از طرف دیگران نگران هستید، قدر و ارزش خودتان را نادیده می‌گیرید. محترم دانستن خود، مهم‌ترین گام در دنبال کردن خواسته‌هاست. اگر برای خودتان احترام قایل نباشید دیر یا زود با مشکل روبه‌رو می‌شوید. موفقیت بدون احساس افتخار بی‌ارزش است. حتا اگر از نظر مالی موفق باشید ولی برای خودتان ارزش قایل نشوید، داشتن پول هم بی‌فایده است. برای برخورداری از احساس ارزش و افتخار نیازی به ابزار مادی نیست، تنها کافی است خودتان را همان‌گونه که هستید بپذیرید زیرا همه‌چیز از خود شما شروع می‌شود.

فهرست امکانات و هدف‌ها

اکنون می‌توانید شروع کنید، اهداف‌تان را مشخص سازید و آن‌ها را بنویسید. رویاهای بزرگ داشته باشید. شما سزاوار آن هستید. به خودتان اطمینان کنید. چند هدف مهم‌تان را براساس تقدم زمانی «هفتگی، ماهانه، یک‌ساله و چندین‌ساله»  در نظر بگیرید و پس از تعیین هریک از اهداف، ابتدا آن‌ها را به بخش‌های قابل عمل تقسیم کنید.

بهتر است قبل از حرکت، فهرستی از امکانات و کارهایی را که باید انجام دهید هم مشخص کنید. به‌عنوان مثال اگر می‌خواهید به مسافرت بروید، بلیت تهیه کنید، مقصد و محل اقامت‌تان را مشخص سازید و سپس حرکت کنید. با تقسیم‌بندی اهداف نهایی به گام‌های عملی، می‌توانید دست به کار شوید و به جلو گام بردارید. به خودتان اطمینان کنید وقتی جزییات راه  «تصمیم کنونی»  را برای خودتان مشخص کردید، با شور و اشتیاق به دنبال آن می‌روید و دیگر هراسی نخواهید داشت زیرا ترس به‌طور معمول زمانی پیش می‌آید که آگاهی‌مان کم است و از نتیجه عمل خود مطمئن‌ نیستیم.

آگاه بودن از مسیر

همواره به آگاه بودن از جریان مسیر اهمیت بدهید. در لحظه حال زندگی کنید و از نگرانی در مورد مسایل مالی بپرهیزید. کاری را انجام دهید که موجب تقویت شور و شوق و هیجان درونی‌تان شود و خودتان را همان‌گونه که هستید بپذیرید.‌

رهایی از گذشته

عامل مهم دیگر در سفر به سوی اهداف، این است که خود را از گذشته رها سازیم. اغلب ما یاد گرفته‌ایم در گذشته زندگی کنیم، اما ماندن در گذشته ما را از پرداختن به لحظه حال و گام برداشتن به سوی آینده بازمی‌دارد. گذشته چیزی به شما نمی‌دهد. البته می‌توانید از تجارب آن دوران استفاده کنید اما هرگز آن‌ها را تکرار نکنید.

هنگامی که بدانیم ما قادریم شبکه ایمنی، سالمی را در برابر ترس‌ها و نگرانی‌های خود داشته باشیم، احساس آرامش می‌کنیم. فراموش نکنید مهم نیست در گذشته چه اتفاقی افتاده، مهم این است که ما اکنون تصمیم گرفته‌ایم گذشته، صدمه‌ای به ما نزند. اگر واقعن نمی‌خواهید، مجبور نیستید دوباره کارهای گذشته را انجام دهید. آن‌چه رخ داده اکنون تمام شده است. اگر نیاز دارید درباره گذشته صحبت کنید، احساس‌تان را بنویسید. شما باید بتوانید گذشته را رها کنید و به‌جلو پیش بروید. اما صادقانه به خود پاسخ دهید، آیا واقعن تصمیم گرفته‌اید راه تازه‌ای را در پیش بگیرید و باتوجه به ندای درونی خود، راه‌تان را انتخاب کنید؟ به یاد داشته باشید که با پاسخ به پرسش‌های قلبی‌تان چیزی را از دست نمی‌دهید بلکه این پاسخ‌ها شما را به رویاهای‌تان می‌رسانند.

منبع

Goodhouse keeping

همشهری آنلاین

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,