Saturday, 18 July 2015
20 October 2021
در پی فیلتر‌شدن وب‌سایت رییس جمهوری سابق ایران

«سانسور و حذف، روش جدید اعمال فشار»

2010 November 06

سروش / رادیو کوچه

در خبر‌ها آمده بود که پایگاه اطلاع‌رسانی «محمد خاتمی»، رییس جمهوری سابق ایران فیلتر شده و امکان دست‌رسی برای ایرانیان بدون ابزار عبور از فیلتر مقدور نیست.

روز جمعه تارنمای خاتمی آی آر در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که براساس تصمیم کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مشمول ماده ۲۳ قانون جرایم رایانه‌ای شده و به موجب ابلاغ رسمی این کارگروه از روز چهارشنبه ۱۲ آبان ماه ۱۳۸۹ از ارایه خدمات میزبانی به این سایت در داخل ایران جلوگیری خواهد شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به نوشته مسوولان تارنمای رییس جمهوری سابق ایران پیش از این هیچ‌گونه اعلام کتبی یا شفاهی مبنی بر تخطی از قانون به آن‌ها نرسیده است. به گفته‌ی دست‌اندرکاران این تارنما آن‌ها تنها به بیان عقاید و دیدگاه‌ها و اخبار و گزارش‌های‌ مرتبط با محمد خاتمی می‌پردازند.

این برای نخستین‌بار نیست که دولت ایران در طول یک‌سال‌و‌نیم گذشته  اقدام به محدودیت و اعمال فشار به برخی از چهره‌های سرشناس سیاسی و یا مذهبی منتقد و مخالف می‌کند.

محمدخاتمی‌ رییس جمهوری سابق ایران که به هم‌راه «میرحسین موسوی» و «مهدی کروبی» دوتن از نامزدهای معترض به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری از سوی گروه‌های افراطی حامی دولت به عنوان سران فتنه خوانده می‌شوند، بارها توسط حامیان دولت مورد حملات لفظی و در پاره‌ای موارد فیزیکی قرار گرفته‌اند.

یک ماه پس از انتخابات ایران برخی منابع غیر‌رسمی از جلوگیری‌ سفر آقای خاتمی به ژاپن برای شرکت در یک کنفرانس اتمی توسط نیروهای امنیتی خبر دادند. هر چند که مدتی بعد مقام‌های اطلاعاتی و امنیتی لغو این سفر را «دلایل امنیتی» عنوان کردند.

محمد خاتمی چندی پیش در دیدار با اعضای شورای مرکزی حزب جوانان اسلامی گفته بود که «امروز از یک سو گروه‌های به اصطلاح خودسر آزادی و امنیت دارند، ولی احزاب و تشکل‌های قانونی و خدمت‌گزار محدود و ممنوع می‌شوند. امروز بی‌اساس بودن توهمات و نادرستی روش‌های اعمال شده در یک‌سال اخیر بر هر انسان منصفی آشکار شده است.»

از سوی دیگر رسانه‌های مخالفان دولت ماه گذشته اعلام کردند که تارنماهای آیت‌اله «اسداله بیات زنجانی» و آیت‌اله «یوسف صانعی» دو تن از مراجع تقلید منتقد حکومت  فیلتر شده است.

این پایگاه‌ها که فتاوا و دیدگاه‌های این مراجع را منتشر می‌کند، از سوی دولت ایران مسدود شده و دست‌رسی کاربران در شهرهای مختلف ایران قطع شده است.

تاکنون کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ ‌که ریاست آن برعهده «غلام‌حسین محسنی‌اژه‌ای»، دادستان کل کشور است در خصوص  روند مسدود‌سازی پایگاه‌های اطلاع‌رسانی برخی سران سیاسی و مذهبی توضیحی نداده است.

اختلال در سرعت اینترنت، محدودیت در دست‌رسی به شبکه‌های اجتماعی نظیر توییتر و فیس‌بوک، فیلترینگ گسترده وب‌سایت‌ها و وب‌لاگ‌های منتقد و مخالف دولت و هم‌چنین قطع مقطعی تلفن‌های هم‌راه برخی از موارد جلوگیری از اطلاع‌رسانی آزاد در ایران عنوان شده است

موضوع مسدود‌سازی وب‌سایت‌های روحانیون مخالف دولت و برخورد با آن‌ها از مدت‌ها پیش و با فیلترینگ پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌اله «منتتظری» از مراجع تقلید آغاز شد.

پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران شماری از روحانیون و مراجع تقلید ضمن اعتراض به نحوه برخورد حکومت با معترضان به نتایج انتخابات خواستار رسیدگی به وضعیت اعتراض‌کنندگان شدند.

آیت‌اله «حسین‌علی منتظری»، آیت‌اله «علی‌محمد دستغیب»، ‌آیت‌اله «یوسف صانعی» و آیت‌اله «بیات‌زنجانی» برخی از روحانیون برجسته و مرجع تقلید مخالف دولت بودند که نسبت به فیلتر شدند وب‌سایت‌های خود واکنش نشان دادند.

با وجود آن‌که بسیاری از کشورها و سازمان‌های جهانی دست‌رسی به اینترنت را جز حقوق اساسی شهروندان تعریف کرده‌اند اما بر اساس آمار ایران از جمله کشورهایی است که سازمان گزارش‌گران بدون مرز از آن به عنوان  دشمن اینترنت  یاد می‌کند.

به گفته‌ی کارشناسان از خردادماه سال 88 تاکنون مقام‌های ایران همواره درصدد بستن راه‌های اطلاع‌رسانی آزاد بوده و با کسانی که در این زمینه فعالیت کرده برخورد می‌کنند.

اختلال در سرعت اینترنت، محدودیت در دست‌رسی به شبکه‌های اجتماعی نظیر توییتر و فیس‌بوک، فیلترینگ گسترده وب‌سایت‌ها و وب‌لاگ‌های منتقد و مخالف دولت و هم‌چنین قطع مقطعی تلفن‌های هم‌راه برخی از موارد جلوگیری از اطلاع‌رسانی آزاد در ایران عنوان شده است.

این در حالی است که به گزارش سازمان گزارش‌گران بدون مرز، ایرانی‌ها از فعال‌ترین مردم جهان در فضاهای مجازی به شمار می‌آیند و راه‌های گذر از سانسور را به خوبی می‌شناسند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,