Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
میکروفن

«کنسرت بزرگ پناهندگان ایرانی در کشور ترکیه»

2010 November 06

شکوفه / دفتر ترکیه / رادیو کوچه

shokufeh@koochehmail.com

از کنسرت بزرگی که در تاریخ یک نوامبر در شهر کایسری ترکیه برگزار شد، گزارشی را تهیه کردیم. این کنسرت در هفت پرده برگزار شد که متشکل از موسیقی کلاسیک، پاپ، سنتی ایرانی، فولکلور، آذری و تاتر بود. مجریان برنامه، پناهندگان ایرانی مقیم ترکیه بودند.

اطلاعات بیش‌تر درمورد این کنسرت را از «دکتر عارف عزیز»، مدیر برگزاری این مراسم می‌شنوید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

از کی تصمیم گرفتید که این برنامه را اجرا کنید و هدف اصلیتان چه بوده است؟

از حدود سه ماه پیش، تصمیم داشتیم این برنامه را اجرا کنیم. البته اول می‌خواستیم در یک سالن کوچک این مراسم را برگزار کنیم. در این چند وقت، با توجه به این‌که با نیروهای جدید و افراد هنرمندی مثل آقای ذولیخاپور و آقای  بابک کاتوزی آشنا شدیم، تصمیم گرفتیم که برنامه را در ابعاد وسیع‌تری برگزار کنیم.

هدف اصلی از این برنامه هم، اتحاد بین ایرانی‌هایی بود که به اصطلاح در غربت هستند. به هر حال شرایط روحی افراد در این مدت، طوری است که مطمئنن خوش‌حال می‌شوند اگر در کنار هم لحظاتی را با شادی بگذرانند.

هزینه‌ها به چه شکل بود؟

این برنامه به صورت خود‌جوش بود، اعضای تشکیل‌دهنده‌ی این کنسرت هزینه‌ی اولیه را دادند. بلیط های یک لیری هم داشتیم که افراد تهیه کردند. امسال، هزینه‌ی کرایه‌ی سالن برای هر سانس 300 لیر بود. این برنامه یک سانس به حساب آمد. اگرچه از صبح زود، برای تدارکات، سالن را در اختیار اجراکنندگان گذاشتند.

امنیت سالن به چه شکل بود؟

یک سری از افرادی که می‌دانستند برای این برنامه به کمک نیاز داریم، به صورت داوطلب، به کمک ما آمدند و از طریق فیس‌بوک هم، ابلاغیه دادیم که به کمک برای انتظامات نیاز داریم.

در مورد حضور پلیس هم، با توجه به این‌که سالن، از اجرای این مراسم آگاه بود، مثل هر برنامه‌ی دیگری که در این‌جا برگزار می‌شود، چهار اکیپ را در اختیار ما قرار دادند. که خوش‌بختانه مشکلی هم پیش نیامد.

سالن چند نفره بود و چند نفر استقبال کردند؟

سالن بزرگ اداره‌ی فرهنگ و کایسری، 520 نفر ظرفیت داشت که با توجه به بلیط‌های فروخته شده، 420 نفر حضور داشتند.

اطلاع‌رسانی از چه طریقی صورت گرفت؟

متاسفانه در این زمینه کمی دچار محدودیت شدیم. با توجه به این‌که کارهای اداری گرفتن سالن، به روزهای آخر موکول شده بود، ما نتوانستیم به صورت بسیار گستره و با تبلیغات خاص افراد را مطلع کنیم. در فرصت کمی که داشتیم از طریق فیس‌بوک به اطلاع عزیزان رساندیم و بسیاری از شرکت‌کنندگان، برگزاری این مراسم از هم‌دیگر مطلع شدند. امیدوارم که در برنامه‌های بعدی به‌طور به‌تری اطلاع‌رسانی کنیم.

آیا فکر می‌کنید بازهم از این مراسم برگزار کنید؟

بله، خیلی در این مورد امیدواریم. امشب، مدیر اداره‌ی کل توریزم و فرهنگ کایسری هم این‌جا حضوری تشریف داشتند و بعد از تماشای برنامه، گفتند که از این به بعد تمام هم‌کاری‌های لازم را برای کمک به این گروه‌های موسیقی انجام می‌دهند و محلی برای تمرین عزیزان نوازنده در اختیار خواهند گذاشت.

در ضمن دانش‌کده‌ی هنر‌های زیبای این‌جا، خیلی مشتاق هستند که با ایرانیان تبادل فرهنگ کنند و تدریس موسیقی ایرانی توسط افراد متخصص، در سطح آموزش عالی داشته باشند. امیدوارم که بتوانیم بازهم از این برنامه‌ها اجرا کنیم تا هم‌وطنانمان مسرور و شاد بشوند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,