Saturday, 18 July 2015
25 October 2020
هفدهم آبان - هشتم نوامبر

«تقویم تاریخ هفدهم آبان»

2010 November 08

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 53 پیش از میلاد – پس از پیروزی ایران در جنگ منطقه حران (کارهه) که ضمن آن کراسوس از اعضای سه‌گانه شورای عالی ریاست بر روم و پسرش کشته و هفت لژیون رومی منهدم شد، «ارد» (Orod) شاه وقت ایران از دودمان اشکانی به مداخله در امور روم پرداخت و این مداخله در جریان جنگ داخلی رومیان به اوج خود رسید و شاه ایران هردم از یکی از سرداران رومی که بر سر کسب قدرت با هم می‌جنگیدند حمایت و وعده کمک نظامی و اعزام سرباز می‌داد و آتش اختلاف را شعله‌ور می‌کرد.
  • 1331 خورشیدی – در تهران اعلام شد که کمیسیون پنج نفره رسیدگی به صلاحیت قضات دادگستری کار رسیدگی دو ماهه خود را در 11 آبان پایان داده و روی یک سوم از قضات مورد سوظن انگشت گذارده و نظر داده که از میان آنان نزدیک به شصت نفرشان باید از دادگستری به ادارات دولتی دیگر منتقل شوند و برخی هم به امور اداری دادگستری بپردازند و در هرحال از صورت قاضی نشسته خارج شوند.
  • 1331 خورشیدی – لایحه قانونی شهرداری‌ها که 11 آبان به امضای دکتر مصدق رییس دولت وقت رسیده بود در چنین روزی جهت اجرا به وزارت ایران ابلاغ شد. این لایحه با استفاده از اختیارات دکتر مصدق در 90 ماده و 14 تبصره تنظیم شده بود. طبق این قانون، هر نقطه از ایران که بیش از پنج‌هزار نفر جمعیت داشته باشد باید دارای انجمن (شورا) انتخابی باشد و زیر نظر این شورا اداره شود. این قانون به هر شهرداری یک شخصیت حقوقی مستقل داده بود.
  • 1900 میلادی – بانو «مارگارت میچل» نویسنده داستان «برباد رفته» درباره جنگ داخلی آمریکا که یکی از بهترین آثار ادبی قرن بیستم است هشتم نوامبر در شهر اتلانتا به‌دنیا آمد. وی در طول عمر خود همین یک داستان را نوشت که به‌صورت فیلم سینمایی هم درآمده است. داستان برباد رفته پرفروش‌ترین داستان تاریخ بشر است که هنوز هر سال بیش از 250 هزار نسخه به‌فروش می‌رسد.
  • 1908 میلادی – امروز زادروز بانو «مارتا گلهورن» (Martha Gelhorn) روزنامه‌نگار معروف و همسر سوم «ارنست همینگوی» داستان‌نگار به‌نام است که 90 سال عمر کرد. وی در طول 60 سال عمر روزنامه‌نگاری خود اخبار جنگ‌های اسپانیا، تصرف چک اسلواکی توسط هیتلر، جنگ روسیه با فنلاند، جنگ ژاپن و انگلستان در هنگ‌کنگ، شورش‌های آمریکای لاتین و بسیاری جنگ دیگر را پوشش داد و در پی هر جنگ یک کتاب نوشت که ماخذ قرار گرفته‌اند.
  • 1935 میلادی – «آلن دلون» بازیگر مشهور فرانسوی، به دنیا آمد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,