Saturday, 18 July 2015
28 October 2020
مخالفت آمریکا با تهدید نظامی علیه ایران:

«‌تحریم‌های ایران به‌تنهایی موثر بوده است»

2010 November 08

خبر / رادیو کوچه

وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه، پس از اظهارات بنیامین نتانیاهو در خصوص حمله نظامی به ایران اظهار داشت تحریم‌های ایران بسیار بیش از آن‌که پیش‌بینی می‌شد موثر بوده و واشنگتن معتقد به ادامه روی‌کرد سیاسی اقتصادی کنونی علیه تهران است.

به گزارش الجزیره، رابرت گیتس که در استرالیا به‌سر می‌برد این اظهارات را روز دوشنبه و در واکنش به صحبت‌های اخیر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل مطرح کرد.

آقای نتانیاهو روز یک‌شنبه در ایالت نیو اورلئانز به جو بایدن معاون رییس جمهور آمریکا گفت تنها تهدید به یک اقدام نظامی جدی علیه ایران می‌تواند برنامه‌های اتمی این کشور را متوقف کند.

از سوی دیگر رابرت گیتس عنوان کرد: «من با این (دیدگاه) مخالفم که فقط یک تهدید نظامی، ایران را مجبور می‌کند به برنامه سلاح‌های اتمیش پایان دهد.»

با این حال او تاکید کرد که آمریکا همه گزینه‌ها را هم‌چنان در نظر دارد و هر آن‌چه را ضروری باشد انجام خواهد داد.

از سوی دیگر سناتور جمهوری‌خواه لیندسی گراهام روز شنبه در جریان یک کنفرانسی امنیتی در هالیفاکس کانادا گفت که حکومت ایران باید باور کند که آمریکا توانایی و امکان حمله به ایران را دارد.

وی هشدار داد اگر کار به رویارویی نظامی برسد، ابعاد چنین حمله‌ای از هدف گرفتن تاسیسات اتمی ایران بسیار فراتر خواهد رفت.

اما منوچهر متکی وزیر خارجه ایران در واکنش به این سخنان آن را شوخی خواند و گفت آمریکا باید از جنگ عراق و افغانستان درس بگیرد.

بیشتر بخوانید:

«توان هجومی و نظامی ایران باید از بین برود»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,