Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
سوت

«بازگشت سلطان به عرصه فوتبال»

2010 November 08

محمدرضا / رادیوکوچه

mohamadreza@koochehmail.com

«علی پروین» پس از اولین حضورش در جمع «استیل آذینی‌ها» گفت: «موبایل‌های روشن، هدفون‌ها و تمام حاشیه‌های تیم استیل آذین را جمع می‌کنیم و در تمرین‌ها فقط بازی‌کن آماده می‌خواهیم.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

او بی‌خوابی را یکی از مهم‌ترین دلایل ضعف بازی‌کنان ایرانی دانست و گفت: «سال‌ها پیش فوتبالیست‌هایی چون «احمدرضا عابدزاده» و «افشین پیروانی» ساعت هشت و نیم، 9 شب خواب بودند. آن‌ها 48 ساعت پیش از بازی تمام فکر و ذکر‌شان آن بازی بود. آن‌ها اگر تیم‌شان شکست می‌خورد، البته ما سال تا سال در پرسپولیس باخت نمی‌آوردیم و اگر هم می‌باختیم، برابر استقلال بود، چند روزی از خانه بیرون نیامده و غصه می‌خوردند. اگر تیم می‌باخت، یکی دو ساعت از رختکن بیرون نمی‌آمدیم، کسی حرف نمی‌زد و همه از شکست ناراحت بودند. اما الان تیم می‌بازد، چند دقیقه بعد بازی‌کنان به اتوبوس می‌روند و هر کسی یک هدفون توی گوشش است و موسیقی گوش می‌دهد. ما همه این مسایل را در استیل آذین جمع می‌کنیم.

وی افزود: «ما کاری نداریم بازی‌کنان شب‌ها چه کار می‌کنند و به چه مسایلی در خارج از بحث تیم می‌پردازند، اما این‌جا که می‌آیند باید بازیکن آماده‌ای باشند. من کارم را از امروز در استیل آذین آغاز کردم و خواسته‌ام تا هر کسی وارد این‌جا می‌شود، اول موبایلش را خاموش کند. اگر پیروانی موبایلش را روشن کند،‌ بازی‌کنان هم از او یاد می‌گیرند. واقعیتش این موبایل‌ها برای ما معضل جدی‌ شده است. اگر مربی‌ای نتواند سه چهار ساعت موبایلش را در تمرین خاموش کند، چه‌طور می‌تواند تیمش را جمع و جور کند؟ ما حین تمرین‌ها و بازی‌ها با کسانی که موبایل‌های روشن دارند، برخورد می‌کنیم.»

پروین تاکید کرد: «من به‌عنوان بزرگ‌تر به این تیم آمده‌ام نه گرفتن پست و مقام. از فردا می‌بینید که این تیم چگونه تمرین می‌کند. از قبل به بازی‌کنان اعلام می‌کنیم که مثلن در تمرین فردا فقط دو ساعت می‌دویم. اگر بازی‌کنی کم آورد معلوم می‌شود شب گذشته چه کار کرده است، آن‌ها هر کاری بیرون از این‌جا انجام می‌دهند باید این‌جا بازی‌کنی تحت اختیار تیم و سرحال باشند. به امید خدا و با تلاش بازی‌کنان و مربیان، می‌توانیم اوضاع این تیم را رو به راه کنیم. خیلی هم عقب نیستیم و با یک برد می‌توانیم سه چهار پله در جدول صعود داشته باشیم.»

پروین گفت: «من و خانواده‌ام همه از باخت‌های استیل آذین ناراحت هستیم. به پیروانی و بازی‌کنان گفتم این مردم می‌آیند و در استادیوم داد‌و‌بیداد می‌کنند و نتیجه می‌خواهند. اگر نتیجه نگیریم، کارمان بی‌فایده است. من آمده‌ام تا با تجربه‌ای که دارم، هر کاری که از دستم برمی‌آید، برای این تیم انجام دهم. شاید هم نتوانم، این دیگر با خداست.»

سرمربی اسبق پرسپولیس به درد و دل‌هایش از اوضاع بد فوتبال ایران ادامه داد و گفت: «نداشتن تعصب و کم بودن غیرت بازی‌کنان در میدان مسابقه، یکی از دلایل مهم ضعف فوتبال ماست. به خدا وقتی تمرین مربیان مطرح خارجی را در تلویزیون می‌بینم، متوجه می‌شوم این کارها را ما پنجاه سال پیش در تمرین تیم ملی انجام می‌دادیم. اگر پای درد دل‌های مربیان خارجی هم بنشینید می‌گویند که همه تمرین‌هایشان تکراری است. غیرت و تعصب است که در میان بازی‌کنان کم شده است.

ببینید پرسپولیس این روزها چه‌طور نتیجه می‌گیرد. واله آن‌ها روی این مسئله کار می‌کنند. اگر تیم شما نود دقیقه در زمین بدود، هر تیمی را می‌برد. استیل آذین شصت دقیقه جلوی پرسپولیس دوید، نتیجه‌اش هم را تا آن زمان گرفت اما بعد از آن تا پایان بازی راه رفت و باخت.»

به گزارش ایسنا، پروین ادامه داد: «ما باید ایراد این تیم را دربیاوریم. ممکن است به این زودی هم مشکل پیدا نشود.» ولی ما بدون رودربایستی اصلاحات را در این تیم انجام می‌دهیم. تیم باید نظم پیدا کند. حاشیه‌ها را از استیل آذین باید دور کنیم که متاسفانه خیلی حاشیه دور این تیم جمع شده است. این‌ها باید از باخت تیم واقعن ناراحت شوند. ما باید تعصب را در این تیم زنده کنیم. قبلن هم گفته‌ام تیم من اگر از تیمی دیگر پنج گل بخورد، دلیلی ندارد به مربی آن تیم تبریک بگویم. واله مسخره است. مربی تیمش با چند تا گل شکست خورده و آن وقت به مربی دیگر تبریک می‌گوید، حالا می‌گویند بحث ادب مطرح است ولی این خصلت را از قول ما به حساب تعصب بگذارید که از باخت تیم‌مان ناراحت می‌شویم.»

پروین تاکید کرد: «اگر پرسپولیس در دهه شصت آن‌طور بازی می‌کرد، به خاطر جدی گرفتن همین مسایل بود. به خاطر معرفت‌ها و حرمت‌ها بود. به خاطر احترام به پیشکسوت بود. متاسفانه الان پول وارد کار شده و همه چیز را به هم ریخته است. همه بازی‌کنان به این فکر هستند که به کدام تیم بروند که پول بیش‌تری بگیرند. به بازیکن هم اگر پول ندهی با صد میلیون بیش‌تر به تیم دیگری می‌رود. ما نگیریم، یک تیم دیگر می‌گیرد. مگر پرسپولیسی‌های آن زمان پولی می‌گرفتند، الان که هدایتی ناراحت تیمش است به این دلیل است که پول زیادی در این‌جا خرج کرده اما تیم نتیجه نمی‌گیرد. قطعن یک جای کار ایراد دارد که ما نمی‌بریم.»

سرمربی سال‌های دور تیم ملی در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد در کادر فنی استیل آذین تغییراتی را به‌وجود آورد، گفت: «ما نیامده‌ایم این‌جا تا کسی را عوض کنیم، ما آمده‌ایم تا شرایط تیم را عوض کنیم تا نتیجه بگیرد. بالاخره یک کارهایی را می‌خواهیم برای تیم انجام دهیم و توکل به خدا داریم. حالا یا می‌توانیم یا نمی‌توانیم. در تیم ما افشین پیروانی همه کاره است و ما کنار او هستیم. ما از روز اول هم گفته بودیم این تیم را به افشین بسپارید اما متاسفانه یک سری مسایل پیش آمد که نشد. ما قصد تغییر کادر فنی را نداریم و آمده‌ایم همه دست به دست هم دهند تا مشکلات را حل کنند. پیروانی و امثال او تا لب خط با بچه‌ها هستند و این تیم است که باید در زمین نتیجه بگیرد. عصای دست مربیان بازی‌کنان هستند.»

پروین در پایان خاطرنشان کرد: «باز هم می‌گویم که برای موفقیت استیل آذین به این تیم آمده‌ام. قبل از این‌که سر تمرین بیایم، بچه‌ها زنگ زدند و گفتند می‌خواهیم جلوی پایت گوسفند قربانی کنیم که به آن‌ها گفتم اصلن این کار را نکنید. گوسفند می‌خواهم چه کار. ما آمده‌ایم تا کمک کنیم این تیم اوضاع به‌تری پیدا کند و ان‌شااله که بتوانیم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,