Saturday, 18 July 2015
26 October 2020
گزارش سیاسی- تهدید سناتور جمهوری‌خواه آمریکا مبنی بر حمله نظامی به ایران

«بحران بزرگی در پیش است»

2010 November 08

سروش / رادیو کوچه

یک‌روز پس از اظهارات «لیندسی گراهام» سناتور جمهوری‌خواه آمریکا مبنی بر درخواست ‌حمله نظامی برای متوقف کردن برنامه هسته‌‌ا‌ی ایران، «منوچهر متکی» وزیر خارجه ایران ضمن «شوخی» خواندن این سخنان از دولت آمریکا خواست تا از جنگ عراق و افغانستان درس بگیرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به گزارش خبرگزاری نیمه‌رسمی فارس روز یک‌شنبه منوچهر متکی در یک کنفرانس مشترک خبری با همتای سنگاپوری خود در تهران با بیان این‌که نباید این‌گونه حرف‌ها را جدی گرفت اظهار داشت سناتور گراهام خواسته شوخی کند.

آقای متکی در عین حال افزود: «بر دولت‌مردان آمریکاست‌ که از‌ گذشته‌ها درس بگیرند و به آسیب‌شناسی نسبت به سیاست‌هایشان بپردازند و در مسیر تصحیح این سیاست‌ها گام بردارند.»

اظهارات وزیر خارجه ایران در واکنش به سخنان سناتور جمهوری‌خواه آمریکا است که در حاشیه کنفرانس امنیت بین‌الملل «هالیفاکس» در کانادا ‌گفته بود اگر ایران از برنامه اتمی خود دست نکشد، ایالات متحده باید این گزینه را در نظر داشته باشد که با یک حمله، نیروی دریایی و هوایی ایران را از بین ببرد تا به گفته او قدرت نظامی ایران خنثا شود.

این سناتور جمهوری‌‌خواه هدف از حمله احتمالی مورد نظر را «غرق کردن کشتی‌های جنگی»، «نابود کردن نیروی هوایی» و «وارد کردن ضربه‌ای قاطع به سپاه پاس‌داران» دانست.

به گفته‌ی آقای گراهام آمریکا خواهان یک رویارویی نظامی دیگر نیست اما نمی‌تواند یک ایران مسلح به سلاح اتمی را بپذیرد.

هر چند که این اظهارات با واکنش جدی از سوی مقام‌های ایران روبه‌رو نشده است، اما به نظر می‌رسد اظهارات منوچهر متکی و هم‌چنین هشدار وی مبنی بر ‌این‌که آمریکا‌ باید از جنگ با عراق و افغانستان درس بگیرد حکایت از باور آن‌ها درخصوص احتمال حمله نظامی به ایران دارد.

در همین حال سناتور مجلس آمریکا می‌گوید: «جمهوری‌خواهان که به تازگی به پیروزی‌های بزرگی در انتخابات میان دوره‌ای دست یافته‌اند از اقدام «جسورانه‌تر» دولت آمریکا در ارتباط با برنامه اتمی ایران حمایت خواهند کرد.»

چندی پیش جمعی از نمایندگان عضو کنگره ایالات متحده آمریکا طی نامه‌ای خطاب به باراک اوباما ریاست جمهوری ایالات متحده با اشاره به عمل‌کرد مقام‌های دولت ایران هشدار دادند که شاید تنها چند هفته و یا چند ماه برای جلوگیری از دست‌یابی جمهوری اسلامی به بمب اتم زمان وجود داشته باشد و آمریکا باید فکری به حال این موضوع بکند.

امضا‌کنندگان این نامه با استناد به ‌گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای حکام مبنی بر افزایش اورانیوم غنی شده در ایران اظهار داشتند که این کشور می‌تواند به‌طور بالقوه دو بمب اتمی تولید کند.

ششم سپتامبر «یوکیا آمانو» دبیرکل آژانس انرژی اتمی در یک گزارش محرمانه به شورای حکام اذعان داشت که به‌رغم تحریم‌های متعدد علیه ایران میزان تولید اورانیوم در این کشور افزایش 15 درصدی داشته است.

کارشناسان و تحلیل‌گران عقیده دارند که واکنش مقام‌های ایران در خصوص ‌احتمال حمله نظامی از یک سو و هم‌چنین اظهارات برخی مقام‌های ارشد نظام نظیر محمود احمدی‌نژاد رییس دولت ایران به دلیل  فرافکنی و تغییر‌ افکار عمومی از مسئله هسته‌ای ایران است.

کشورهای غربی ‌همواره ایران را متهم می‌کنند که در پوشش برنامه هسته‌ای خود در صدد دست‌یابی به سلاح اتمی است. اما تهران با رد این اتهام اعلام کرده که برنامه اتمی‌اش صلح‌آمیز است.

به هر روی با وجود درخواست سناتور لیندسی گراهام و هم‌چنین برخی‌ از‌ نمایندگان مجلس سنا‌ و درخواست آن‌ها از ‌باراک اوباما برای منع دست‌یابی ایران به سلاح اتمی، ‌رییس‌جمهوری آمریکا می‌گوید که ‌بعد از تصویب چهارمین قطع‌نامه تحریمی علیه ایران درهای دیپلماسی هم‌چنان به روی این کشور گشوده است، اما ایران باید به جهانیان ثابت کند که ماهیت برنامه هسته‌ای‌اش صلح‌آمیز است.

این در حالی است که نمایندگان کنگره آمریکا مدعی هستند‌ جهان وقت چندانی ندارد و نه چند سال بلکه شاید تنها چند ماه یا حتا چند هفته برای پیش‌گیری از یک بحران وقت مانده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,