Saturday, 18 July 2015
27 October 2020
بیانیه کمیته بین‌المللی وکلای مدافع حقوق بشر،

«اعتراض به وضعیت نسرین ستوده و محمد اولیایی‌فر در ایران»

2010 November 09

منبع: کمیته بین‌المللی وکلای مدافع حقوق بشر

بی‌تردید دفاع از حقوق اصحاب دعوا، به ویژه متهمین پرونده‌های کیفری که فاقد ابزارهای لازم دفاع بوده، یکی از ارکان اصلی و اساسی تحقق عدالت است. چنین دفاعی در برابر دستگاه‌های تعقیب و سرکوب دولتی محقق نمی‌شود، مگر آن‌که وکلای مدافع قادر باشند آزادانه از حقوق موکلین خود پشتیبانی کنند.

وکلای مدافع به منظور استقرار عدالت، آزادی‌های فردی و حقوق بشر است که به دفاع از حقوق موکلین خود می‌پردازند. به همین منظور است که ساختارهای سیاسی- قضایی  آزاد و توسعه یافته، به گونه‌ای طرح‌ریزی می‌شوند که وکلای مدافع بتوانند در آن از مصونیت‌های حرفه‌ای لازم برخوردار شوند.

بیش از سه دهه از عمر حاکمیت جمهوری اسلامی در ایران می‌گذرد، رژیمی سیاسی که از همان نخستین سال‌های قدرت‌یابی خود با توسل به سیاست‌های سرکوب و ارعاب در پی حذف تمامی نیروهای دگراندیش و فعالین اجتماعی ایران بوده است. شکنجه و حلق‌آویز کردن هزاران تن از زندانیان سیاسی و غیر‌سیاسی، سنگ‌سار و قصاص زنان و مردانی که هیچ‌گاه از حداقل‌ها‌ی یک نظام دادرسی منصفانه بهره‌مند نبوده‌اند، اعدام و حبس جوانان و نوجوانانی که در کودکی مرتکب جرم شده‌اند، سرکوب گسترده و سازمان‌یافته جنبش‌های مستقل دانش‌جویی، کارگری، روزنامه‌نگاران و زنان و نیز اقلیت‌های قومی، مذهبی و جنسی همگی گویای خفقان و اختناق طاقت‌فرسایی است که تک‌تک آزادی‌خواهان ایرانی به نوعی در طول این سال‌ها آن را تجربه کرده‌اند.

«نسرین ستوده» نیز از 13 شهریور ماه گذشته در بازداشت غیر‌قانونی به‌سر می‌برد و از روز یک‌شنبه هفته‌ی پیش، برای بار دوم دست به اعتصاب غذا زده است.

در این میان برخی از وکلای مدافع نیز بودند که در کنار و هم راه با  سایر فعالین و کنش‌گران جامعه مدنی ایران، در برابر این سیاست‌های خشن و غیر‌انسانی و نقض فاحش و مستمر حقوق بشر ایستاده، مقاومت کرده‌اند و شجاعانه به دفاع از حقوق موکلین خود پرداخته‌اند. انسان‌های عدالت‌خواهی که هرکجا که نظام قضایی وابسته و ضوابط ناعادلانه و غیر‌منصفانه دادرسی آن، فرصت و مفری برایشان فراهم می‌ساخت، بدون کوچک‌ترین چشم‌داشتی به یاری قربانیان این سیاست‌های سرکوب گرایانه شتافتند. روشن است که در طول این سال‌ها نیز بسیاری از آن‌ها هم به مانند موکلین خود تهدید، بازداشت و به زندان‌های طولانی مدت محکوم شدند.

از آخرین این موارد، بازداشت و زندانی کردن دو تن از کوشا‌ترین و شریف‌ترین وکلای مدافع است. «محمد اولیایی فر» اینک بیش از هفت ماه است که در بند 350 زندان اوین نگهداری می‌شود و اخیرن به زندان رجایی‌شهر که محل نگهداری مجرمان خطرناک است منتقل شده و به رغم وضعیت جسمی نگران‌کننده و بیماری حاداش حتا به او اجازه مرخصی درمانی هم داده نمی‌شود . «نسرین ستوده» نیز از 13 شهریور ماه گذشته در بازداشت غیر‌قانونی به‌سر می‌برد و از روز یک‌شنبه هفته‌ی پیش، برای بار دوم دست به اعتصاب غذا زده است.

«کمیته بین‌المللی وکلای مدافع حقوق بشر» ضمن اعلام موجودیت خود و محکومیت روند شرم‌آور سرکوب و بازداشت وکلای مدافع، خواستار آزادی هر چه سریع‌تر محمد اولیایی‌فر و نسرین ستوده بوده و از تمامی مجامع بین‌المللی می‌خواهد تا اجازه ندهند دستگاه‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی، بیش از این وکلای دادگستری را صرفن به سبب دفاع از حقوق موکلین خود مورد ظلم و آزار قرار دهند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,