Saturday, 18 July 2015
20 October 2020
هجدهم آبان - نهم نوامبر

«تقویم تاریخ هجدهم آبان»

2010 November 09

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1285 خورشیدی – مجلس شورای ملی در جلسه 18 آبان درخواست دولت برای گرفتن 5 کرور تومان معادل (دوونیم میلیون تومان) وام از خارج را رد کرد. مجلس استدلال کرد که دولت مطابق دخل خود باید خرج کند و سابقه نشان داده است که وام خارجی باعث تضعیف حاکمیت ملی می‌شود.
  • 1877 میلادی – زادروز «محمد اقبال» (علامه اقبال) فیلسوف، اندیش‌مند و شاعر فارسی‌سرا که نهم نوامبر در «سیالکوت» (کشمیر پاکستان) به‌دنیا آمد. اقبال و محمدعلی جناح از پدران موسس پاکستان به‌شمار می‌آیند. اقبال در دانش‌گاه لاهور و دانش‌گاه‌های انگلستان تحصیل کرده و از دانش‌گاه مونیخ دکترا گرفته و تز دکترای خود را درباره متافیزیک از دیدگاه اندیش‌مندان و فلاسفه ایران نوشته بود.
  • 1910 میلادی – طبق تقویم میلادی قدیم مورد استفاده روس‌ها امروز سال‌گرد مرگ داستان‌نگار معروف روسیه «لئو تولستوی» است که 82 سال عمر کرد. در تقویم میلادی گریگوری (تقویم جاری) مرگ تولستوی در بیستم نوامبر است. وی اواخر عمر راه و رسم صوفیان را در پیش گرفته بود.
  • 1632 میلادی – پس از اعدام مسیحیان در شهرهای «ناگازاکی و توکیو» ژاپن، دولت این کشور دستور جستجو و یافتن مسیحیان را برای اعدام شدن صادر کرد. دولت ژاپن برای معرفی هر مسیحی پاداش نقدی هم در نظر گرفت. به نظر دولت وقت ژاپن، مبلغان مسیحی به منظور جاسوسی و تخریب فرهنگ ملی ژاپنی‌ها به آن کشور فرستاده می‌شدند.
  • 1970 میلادی – «شارل دوگل» مردی که عاشق میهنش، فرانسه بود درگذشت. وی 22 نوامبر سال 1890 در «لیل» به‌دنیا آمده بود و پدرش مدرس فلسفه و ادبیات بود. مورخان در این نکته متفق‌القولند که فرانسویانی که به اندازه دوگل در اندیشه بزرگی و حفظ شئونات فرانسه و خدمت به آن بوده‌اند به شمار انگشتان دست نمی‌رسند.
  • 2003 میلادی – سه انفجار شهر ریاض پایتخت کشور سعودی را به لرزه درآورد. یکی از سه صدا مربوط به یک انفجار انتحاری بود که در یک مجتمع مسکونی مرکب از 120 واحد روی داده بود و تلفات سنگین به بار آورده بود. مواد منفجره در یک خودرو در حال حرکت قرار داده شده بود.
  • 1938 میلادی – در چنین شبی که به «شب کریستال» معروف شده است در آلمان دسته‌های نازی به یهودیان این کشور و موسسات آنان حمله کردند.
  • 1990 میلادی – «بانو مری رابینسون» (Marry robinson) به ریاست جمهوری ایرلند انتخاب شد. وی نخستین زنی است که در ایرلند به این مقام رسید. وی این سمت را تا سال 1997 برعهده داشت. مری که در سال 1944 به‌دنیا آمده است هم‌زمان رییس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل بود.
  • 1918 میلادی – «ویلهلم دوم» (Kaiser Wilhelm II) واپسین کایسر آلمان و پادشاه پروس با پایان جنگ جهانی اول و شکست آلمان، از پادشاهی کنار گذاشته شد و به دربار هلند پناه برد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,