Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
گزارش سیاسی- آغاز اجرای طرح کاهش جمعیتی تهران

«حذف صورت‌مسئله با یک طرح»

2010 November 09

سروش / رادیو کوچه

در حالی که کارشناسان مسایل اجتماعی از بروز مشکلات و ناهماهنگی‌ها در خصوص طرح کاهش جمعیتی تهران که به تصویب هیت دولت رسیده است خبر می‌دهند، روز گذشته «لطف‌اله فروزنده»، معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری خاطر‌نشان کرد که تا 4 ماه آینده بیش از چهل درصد از کارمندان دولت از تهران خارج می‌شوند.

به گفته‌‌ی آقای فروزنده «یک تیم کارشناسی با وزارت‌خانه‌ها در حال مذاکره است تا مشاغلی را که می‌شود از راه دور انجام داد، مشخص کند.»

طرح کاهش تمرکز جمعیتی تهران که از سال 86 در دولت نهم به تصویب رسید در دولت دهم و پس از انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری به صورت جدی‌تری پی‌گیری شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

قرار گرفتن تهران در خط زلزله‌، کمبود آب، ترافیک شهری و ازدحام جمعیت برخی از دلایل مسوولان ارشد نظام برای خروج از تهران عنوان شده است.

‌چندی پیش محمود احمدی‌نژاد با تاکید بر این‌که باید برنامه خروج از تهران را جدی گرفت، اظهار داشت تا پایان سال جاری 5 میلیون نفر باید از تهران خارج شوند.

رییس دولت ایران در جمع مدیران استان تهران ضمن اشاره به طرح خروج دولت از تهران با بیان این‌که مدیران باید باید برنامه انتقال موسسات و دست‌گاه‌های دولتی را از تهران جدی بگیرند تصریح کرد: «باید از کل استان تهران حداقل 5 میلیون نفر را منتقل کنیم و از شهر تهران نیز باید حدود 3 میلیون نفر بروند و این صحبتی که مطرح می‌شود ‌کارشناسی شده و با حساب است.»

این در حالی است که وی  مدتی قبل طی ‌سخنانی گفته بود که زمین در جایی که مومن است نمی‌لرزد و نیازی به خروج تهرانی‌ها نیست.

در حالی که محمود احمدی‌نژاد و برخی از نمایندگان مجلس و رسانه‌های حامی دولت علت اجرای طرح کاهش جمعیت تهران را وقوع زلزله و یا دلایلی نظیر آن عنوان می‌‌کنند، اما آن‌چه که از شواهد امر بر می‌آید و هم‌چنین اظهارات برخی مسوولان، به نظر می‌رسد که وجود طرف‌داران فراوان میرحسین موسوی نامزد معترض به نتیجه انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری از مهم‌ترین دلایل این امر است.

لطف‌اله فروزنده، معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی طی سخنانی اذعان داشت که یکی از دلایل طرح دولت برای کاهش جمعیت تهران و انتقال برخی از مراکز مدیریتی از این شهر این است که دو میلیون نفر از تهرانی‌ها در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، به میر‌حسین موسوی رای دادند.

وی افزود: «در فتنه‌‌ی اخیر در استان‌ها خبری نبود. نهایت این‌که در تهران دو میلیون نفر به آقای موسوی رای داده بودند که در مقابل ۴۰ میلیون هیچ است، اما هشت ماه کشور گرفتار بود.»

به نظر می‌رسد که اشاره‌ی لطف‌اله فروزنده به حوادث پس از انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری باشد که میلیون‌ها نفر معترض در اعتراض به نتیجه اعلام شده از سوی شورای نگه‌بان دست به تجمع مسالمت‌آمیز زدند. مسوولان ارشد نظام این تجمعات را فتنه 88 می‌خوانند.

در جریان این اعتراضات دست‌کم یک‌صد تن جان خود را از دست دادند و هزاران نفر بازداشت و با محکومیت‌های سنگین در دادگاه‌های نمایشی روانه زندان شدند.

بر اساس آمار در حال حاضر جمعیت شهر تهران در حدود ۸ میلیون نفر است و با احتساب توابع آن‌که استان تهران را تشکیل می‌دهد، به بیش از ۱۳ میلیون نفر می‌رسد.

موضوع جابه‌جایی‌ کارمندان و هم‌چنین انتقال آن‌ها از تهران چالش جدی را میان هیت دولت و  دست‌گاه‌های زیرمجموعه ‌به‌وجود آورده است. چندی پیش رییس دیوان عدالت اداری گفته بود طرح انتقال عجولانه کارکنان دولت از تهران شکست می‌خورد و کارمندان می‌توانند از این اقدام دولت شکایت کنند.

به هر روی کارشناسان ضمن مخالفت با اجرای این طرح که از دهم آبان ماه سال جاری پس از سه سال وقفه صورت گرفته است از غیر‌تخصصی بودن اجرای آن سخن به میان آوردند.

آن‌ها عقیده دارند که اجرای این طرح نه تنها باری از دوش کلان شهر تهران بر نمی‌دارد بلکه تبعات بسیاری را به دنبال خواهد داشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,