Saturday, 18 July 2015
20 October 2020
نظرسنجی جدید در افغانستان،

«خوش‌بینی مردم نسبت به آینده افزایش یافته است»

2010 November 10

آرین / دفتر کابل / رادیو کوچه

بر اساس یک نظرسنجی تازه در افغانستان، امیدواری شهروندان این کشور به آینده بیش‌تر شده است. این نظر‌سنجی بازتاب‌دهنده نظریات بیش از شش‌هزار شهروند افغان است که توسط بنیاد آسیا (Asia foundation) انجام شده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در این نظرسنجی از شهروندان افغان در مورد امنیت، انکشاف، اقتصاد، حکومت‌داری، فساد اداری و مشکلات زنان پرسش‌هایی مطرح شده است.

ریچارد ایل اسمیت رییس عمومی دفتر ایشیا فوندیشن در افغانستان به خبرنگاران گفت: «هدف از نظر سنجی‌ها تامین ارتباط میان مردم و حکومت می‌باشد.»

او گفت پرسش‌های این نظر‌سنجی در مورد روی‌داد‌های جاری افغانستان به صورت تصادفی از شهروندان پرسیده شده است و این نهاد سعی داشته بی‌طرفی خود را حفظ کند.

آقای اسمیت اضافه کرد نظر‌سنجی تازه ششمین نظر‌سنجی سالانه بنیاد آسیا می‌باشد که این‌بار کاملن از سوی افغان‌ها صورت گرفته است.

در همین حال فضل ربی حقبین مسوول انکشاف و برنامه‌ریزی بیناد آسیا گفت: «بر اساس نظر‌سنجی تازه 47 درصد مردم افغانستان گفته‌اند کشور به سوی بهبودی در حرکت است که نسبت به نظر‌سنجی‌های سال گذشته پنج فیصد افزایش را نشان می‌دهد.»

وی افزود بر اساس پاسخ‌های شهروندان افغان دلیل خوش‌بینی‌های آنان، پیش‌رفت حکومت در بخش‌های آموزش و پرورش، صحت، بازسازی و گسترش کمیت پلیس و ارتش خوانده شده است.

آقای حق‌بین گفت: «این نظرسنجی نشان می‌دهد که گشایش مکاتب و اشتراک زنان در عرصه‌های حکومت‌داری دلیل دیگر خوش‌بینی مردم از حکومت شده است.»

اما او افزود 44 درصد این پاسخ دهندگان گفته‌اند که کشور در مسیر نادرست در حرکت است.

این ناراضیان بد‌امنی را عامل اصلی نا‌رضایتی‌شان از دولت فعلی می‌خوانند.

هم‌چنان بر اساس این نظرسنجی فقر، بی‌کاری، اختلاس و فساد اداری در ادارات دولتی عامل دیگری بد بینی مردم نسبت به حکومت شده است که نظر به سال گذشته 10 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بیناد آسیا این نظر‌سنجی از ماه جون تا جولای توسط بیش از شش صد کارمند افغان اش در 34 استان این کشور اجرا کرده است.

بنیاد آسیا (Asia Foundation) یک نهاد بین‌المللی غیر‌انتفاعی بوده که دارای 18 دفتر در سراسر قاره آسیا و یک دفتر هم در واشنگتن آمریکا می‌باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,