Saturday, 18 July 2015
30 October 2020
گزارش وال‌استریت ژورنال:

«ایران چهار تن از رهبران دانش‌جویی را بازداشت کرد»

2010 November 10

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

وال استریت ژورنال در مقاله‌ای به موضوع بازداشت 4 تن از اعضای دفتر تحکیم وحدت پرداخته است.

به گزارش دانش‌جونیوز، این مقاله در بخشی از مطالب خود پیرامون علی قلی‌زاده آورده است: «یکی از دانش‌جویان بازداشتی، آقای قلی‌زاده، کارشناس مهندسی 25 ساله، موضوع یکی از گزارشات صفحه اول وال‌استریت ژورنال در دسامبر گذشته درباره جنگ رژیم علیه دانش‌جویان بود. آقای قلی‌زاده بعد از آن چندین بورسیه پیشنهادی از سوی دانش‌گاه‌های غربی را دریافت کرد. او در تابستان به وال استریت ژورنال گفت [با وجود این‌که] که مشغول تقویت زبان انگلیسی‌اش است، اما قصد دارد در ایران بماند. او گفت ترک ایران مثل یک شکست است، من احساس می‌کنم می‌توانم بهتر برای هدفم تلاش کنم وقتی این‌جا هستم.

این مقاله  که فرناز فصیحی آن‌را به رشته تحریر در آورده و توسط سایت دانش‌جونیوز به فارسی برگردان شده است را در زیر بخوانید:

چهار فعال دانش‌جویی برجسته طی فشارهای اخیر معطوف به دانش‌جویان در آخر هفته گذشته بازداشت شدند. مقامات ایرانی تدابیر امنیتی را پیش از طرح مناقشه برانگیز دولت برای حذف یارانه‌های غذا و سوخت افزایش داده‌اند. حکومت آماده ناآرامی‌های اجتماعی می‌شود و حضور پلیس را در تهران و دیگر شهرها افزایش داده است. دوشنبه چندین موزیسین زیرزمینی رپ در تهران بازداشت شدند و هفته گذشته صدها مرد و زن جوان در آن‌چه پلیس «پاک‌سازی امنیتی» نامید دستگیر شدند.

چهار دانش‌جوی تازه منتخب به‌عنوان اعضای شورای مرکزی گروه دانش‌جویان فعال سیاسی دفتر تحکیم وحدت، که در دانش‌کده‌های مختلف کشور شعبه دارد، در چندین شهر دستگیر شدند. این گروه طلایه‌دار مبارزه برای اصلاح رژیم است. این گروه می‌گوید حکومت آن را تحت فشار قرار داده تا انتخابات دوسالانه برای انتخاب پنچ عضو شورای جدید را برگزار نکند. این گروه می‌گوید رای‌گیری هفته‌ی گذشته از طریق اینترنت برگزار شد، و تا دوشنبه چهار نفر از پنج منتخب بازداشت شده‌اند و نفر پنجم مخفی شده است.

دانش‌جویان بازداشتی علی قلی‌زاده، علی‌رضا کیانی، محسن برزگر، و محمد‌حیدرزاده هستند. بنا به [گفته] خانواده‌های آن‌ها و وب‌سایت‌های گروهی این چهار نفر توسط مامورین لباس شخصی و بدون حکم دستگیری بازداشت شده‌اند. محل نگه‌داری فعلی‌شان مشخص نیست. دادستان پرونده‌ها در دادگستری انقلاب محل [بازداشت]، که مخالفین سیاسی را محاکمه می‌کند، به خانواده این دانش‌جویان گفته آنان در چند روز آینده به زندان اوین در تهران منتقل خواهند شد.

آقای قلی‌زاده، تنها پسر یک خانواده از طبقه کارگر در مشهد شهر مذهبی شمال‌شرقی، یکی از متقاضیان [کارشناسی ارشد [M.B.A  بوده است

هادی قائمی، مدیر کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، یک سازمان مستقل مستقر در نیویورک، می‌گوید: هر روز، رژیم به طور سیستماتیک گروه‌های مختلفی را مورد هدف قرار می‌دهد، هم‌چون وکلا، دانش‌جویان و روزنامه‌نگاران، تا آن‌ها را از فعالیت باز دارد. مورد یک وکیل حقوق بشر زندانی نیز پس از آغاز اعتصاب غذای او از هفته‌ی گذشته برجسته شده است. نسرین ستوده، مادر دو کودک، برای 75 روز در سلول انفرادی است. او پیش‌تر در این ماه با اتهام تهدید امنیت ملی و عضویت در یک سازمان غیرانتفاعی وکلای حقوق بشری در ایران محاکمه شد.

رییس‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد بازداشت منتقدین [رژیم] ایران را رد کرده و گزارش‌های اخیر پیرامون نقض حقوق بشر در ایران را تحت عنوان پروپاگاندا محکوم کرده است. تمام مخالفین ما و رهبران آن‌ها آزاد هستند. ما هیچ‌گونه منتقد یا مخالفی در زندان نداریم. آقای احمدی‌نژاد [این سخنان را] طی دیدار سپتامبرش از مجمع عمومی سازمان ملل به خبرنگاران در نیویورک بیان کرد. یکی از دانش‌جویان بازداشتی، آقای قلی‌زاده، کارشناس مهندسی 25 ساله، موضوع یکی از گزارشات صفحه اول وال استریت ژورنال در دسامبر گذشته درباره جنگ رژیم علیه دانش‌جویان بود.

آقای قلی‌زاده، تنها پسر یک خانواده از طبقه کارگر در مشهد شهر مذهبی شمال‌شرقی، یکی از متقاضیان [کارشناسی ارشد [M.B.A  بوده است. در آزمون سراسری، او رتبه ملی 43 از میان 25000 متقاضی را کسب کرد اما او برای تمام عمرش به دلیل فعالیت سیاسی‌اش [از تحصیل] محروم است.

آقای قلی‌زاده بعد از آن چندین بورسیه پیشنهادی از سوی دانش‌گاه‌های غربی را دریافت کرد. او در تابستان به وال استریت ژورنال گفت [با وجود این‌که[ که مشغول تقویت زبان انگلیسی‌اش است، اما قصد دارد در ایران بماند. او گفت ترک ایران مثل یک شکست است، من احساس می‌کنم می‌توانم بهتر برای هدفم تلاش کنم وقتی این‌جا هستم.

مادر آقای قلی‌زاده از طریق تلفن از مشهد گفت خانواده‌اش را داغان کرده‌اند و [با این وجود] او را تهدید کرده‌اند که در مورد پسرش با رسانه‌ها صحبت نکند.

او می‌گوید پسرم هیچ کار اشتباهی نکرده است. چرا این‌ها با باهوش‌ترین جوان مملکت این چنین می‌کنند؟

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,