Saturday, 18 July 2015
31 October 2020
بیست‌و‌یکم آبان - دوازدهم نوامبر

«تقویم تاریخ بیست‌و‌یکم آبان»

2010 November 12

محبوبه‌شعاع / رادیوکوچه

mahboobeh@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1274 خورشیدی – زادروز «نیما یوشیج» بنیان‌گذار شعر نو فارسی، «علی اسفندیاری» مشهور به نیما یوشیج با مجموعه تاثیرگذار افسانه که مانیفست شعر نو فارسی بود، در فضای راکد شعر ایران انقلابی به پا کرد. وی آگاهانه تمام بنیادها و ساختارهای شعر کهن فارسی را به چالش کشید. شعر نو عنوانی بود که خود نیما بر هنر خویش نهاده بود. تمام جریان‌های اصلی شعر معاصر فارسی مدیون این انقلاب و تحولی هستند که نیما مبدع آن بود. نیما یوشیج در سال 1338 در شمیران شهر تهران درگذشت.

1941 میلادی – زادروز «کریستینا پری روسی»، نویسنده و شاعر. داستان‌های کوتاه او بیش‌تر درباره زنان و اغلب طنزآمیز و ماوراالطبیعی است. او از آغاز فعالیت ادبی جوایز بسیار برای اشعار و داستان‌های کوتاهش دریافت کرده است.

1344 خورشیدی – سال‌روز درگذشت «روح‌اله خالقی» از استادان موسیقی ایرانی، آهنگ‌ساز و نوازنده ویولن. او کتابی به‌نام «سرگذشت موسیقی ایران» درباره سرگذشت موسیقی، موسیقی‌دانان و نوازندگان ایرانی هم‌عصر خود و کتابی به نام «نظری به موسیقی» شامل نظریه‌ای برای موسیقی ایرانی و غربی نوشته است. خالقی در دورانی فعالیت می‌کرد که موسیقی غربی در ایران رواج داشت و بسیاری موسیقی ایرانی را غیرعلمی و تدریس آن را بیهوده می‌دانستند.

1598 میلادی – اصفهان بار دیگر پایتخت ایران شد. پیش از دوران سلطنت «شاه عباس»، اصفهان در سال 931 میلادی به تصمیم «مرداویز» قهرمان ملی پایتخت اعلام شده بود. وی نخستین مراسم «سده» پس از ساسانیان را در همین شهر برگزار کرده بود و سخن گفتن و نوشتن، جز به فارسی را ممنوع ساخته بود. به نوشته برخی از مورخان، شاه عباس پس از انجام کودتا بر ضد پدرش و برکنار ساختن او، به این سبب که در قزوین، مادرش به دست قزلباش‌ها کشته شده بود، مایل نبود که درآن شهر بماند و در نخستین فرصت اصفهان را پایتخت قرار داد.

1328 خورشیدی – سال‌روز تاسیس جبهه ملی ایران، جبهه ملی ایران مرکب از احزاب و رجالی که متعهد به تحقق ایرانی کاملن آزاد، دمکراتیک، مستقل، به دور از تحمیلات دیگران، طرد نفوذ بیگانگان در امور وطن، لغو هرگونه امتیاز و انحصاراعطایی به خارجیان و تامین منافع ملی شده بودند به رهبری «مصدق» پا به عرصه وجود گذارد. باکمک همین جبهه، مصدق نفت ایران را ملی کرد و بنای دمکراسی را در کشور گذارده بود، که براندازی 28 مرداد آن‌را معکوس ساخت. بسیاری از سران این جبهه در سال 1332 پس از کودتا بازداشت شدند و سال‌ها ممنوع‌المقام بودند.

1335 قمری – زادروز «محمد غزالی» فیلسوف، متکلم و فقیه ایرانی و یکی از بزرگ‌ترین مردان تصوف سده پنجم هجری است. غزالی از جمله افرادی بود که به دوری مسلمین از تعقل و خردگرایی و نفی فلسفه تاثیر زیادی گذاشت. وی علارغم این‌که ماهیت فلسفه را دچار مشکل نمی‌دانست، اما پرداخت به آن را مایه ضعف ایمان مسلمانان دانست. در میان متفکران اسلامی، هیچ یک به اندازه وی تالیف و تصنیف نکرده‌اند. کتاب مشهور «تهافت الفلاسفه» که شاید مهم‌ترین نقد و رد آرای ارسطویی در تاریخ فلسفه باشد، را غزالی به شیوه‌ای فلسفی و نقادانه نگاشت. اسلوب و شیوه منطقی‌ای که غزالی در نگارش آن کتاب به‌کار برد امروز «فلسفه نقادی» نامیده می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,