Saturday, 18 July 2015
29 October 2020
دولت نیجریه:

«قول هم‌کاری ایران در مورد سلاح‌های ضبط شده»

2010 November 12

خبر / رادیو کوچه

منوچهر متکی وزیر خارجه جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه به نیجریه سفر کرده و به گفته مقام‌های نیجریه قول هم‌کاری در تحقیقات درباره یک محموله سلاح ضبط شده در آن‌جا را داده است.

به نقل از بی‌بی‌سی، این محموله حاوی راکت و مواد منفجره، دو هفته قبل توسط ماموران اطلاعاتی نیجریه ضبط و شرکت فرانسوی حمل کننده آن گفت که در ایران بارگیری شده بوده است.

دیپلمات‌ها به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که دو ایرانی که به نوعی با این محموله ارتباط داشته‌اند در سفارت ایران در نیجریه هستند، اما قبلن فقط احتمال حضور یک ایرانی مرتبط با این محموله در سفارت ایران در نیجریه گزارش شده بود.

گفتنی است پیش‌تر مقام‌های نیجریه گفته‌اند که سفیر ایران در این کشور را برای ارایه توضیح فراخوانده‌اند.

پیش از این آلیو آدی هونگ، از معاونان وزیر امور خارجه نیجریه به بی بی سی گفته بود که دولت نیجریه می‌خواهد بداند آیا یکی از متهمان که با سفارت ایران در تماس بوده، در سفارت‌خانه ایران در نیجریه حضور دارد یا خیر و در صورت حضور وی در سفارت‌خانه، سازمان‌های امنیتی نیجریه خواهان ملاقات با او هستند.

هم‌چنین رویترز به نقل از یک دیپلمات در نیویورک که از او نام نبرد نوشته است که آقای متکی به ابوجا رفته بود تا هم درباره محموله سلاح ها بحث کند و هم اجازه خروج دو ایرانی مرتبط با محموله را از مقام‌های نیجریه بگیرد. او گفت این دو ایرانی در سفارت این کشور در ابوجا هستند و تهران مایل نیست مورد بازجویی مقام‌های نیجریه قرار گیرند.

لازم به یادآوری است سازمان امنیت نیجریه حدود ۲ هفته پیش ۱۳ کانتینر حاوی سلاح‌های غیرمجاز را در بندر لاگوس کشف کرد. شرکت «سی‌ام‌آ – سی‌جی‌ام» که مسوول حمل این بار بود و مقر آن در فرانسه است می‌گوید که کانتینرها توسط یک تاجر ایرانی در بندرعباس به عنوان مواد ساختمانی بارگیری و مهر و موم شده بود، و نام این شخص در هیچ یک از فهرست‌های افراد ممنوعه دیده نمی‌شد.

بیشتر بخوانید :

«محموله سلاح توقیف شده از ایران آمده است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,