Saturday, 18 July 2015
26 October 2020
برای استراد زندانیان افغان از زندان‌های ایران،

«به زودی هیت افغانی به ایران سفر می‌کند»

2010 November 12

آرین / دفتر کابل / رادیو کوچه

وزیر خارجه افغانستان می‌گوید دو روز بعد یک هیت افغانی برای اشتراک در جلسه کمیسیون مشترک ایران و افغانستان به آن کشور سفر می‌کند.

زلمی رسول وزیر خارجه افغانستان می‌گوید در این سفر در کنار دیگر مسایل در مورد استرداد زندانیان افغان از ایران صحبت می‌کنند.

آقای رسول گفت: «گفت‌وگوهای هیت افغان و ایران پیش از این نتیجه خوب داشته و حالا افغانستان می‌داند که چی تعداد زندانیان افغان در ایران به اعدام محکوم می‌باشد.»

اما او آمار زندانیان افغان را که در ایران به اعدام محکوم‌اند ارایه نکرد.

وی افزود آنان در این نشست از ایران می‌خواهد آن عده زندانیان افغان را که جرایم شان سنگین نیست آزاد کرده و شمار دیگر از زندانیان را که جرایم شان سنگین است به افغانستان سپرده تا مدت حبس‌شان را در افغانستان سپری کنند.

بر اساس آمار رسمی که سفارت ایران در کابل چندی پیش ارایه کرده بود حدود 5000 افغان به جرایم مختلف از جمله قاچاق مواد مخدر زندانی بوده و حدود 300 تن‌شان محکوم به اعدام می‌باشند.

اما شماری از نمایندگان مجلس افغانستان که از ایران دیدن کرده‌اند می‌گویند هزاران افغان در زندان‌های ایران به‌سر می‌برند و نزدیک به 3000 تن‌شان به اعدام محکوم می‌باشند.

چهار ماه پیش اجساد شماری از اعدام شدگان افغانی از ایران به کشورشان انتقال گردیدند، اما خانواده‌های شماری دیگر از اعدام شدگان افغان در ایران ادعا دارند که دولت ایران اجساد آنان را تسلیم نمی‌دهند.

در واکنش به اعدام شهروندان افغانستان در ایران تا کنون چندبار شهروندان افغان دست به راه‌پیمایی‌هایی زده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,