Saturday, 18 July 2015
17 September 2021

«مجلس ایران کلیات لایحه حذف یارانه‌ها را تصویب کرد»

2009 October 11

رادیو کوچه

نمایندگان مجلس ایران در جلسه علنی صبح امروز با ۱۸۸ رای موافق در مقابل ۴۵ رای مخالف کلیات لایحه حذف یارانه‌ها موسوم به هدفمند کردن یارانه‌ها را به تصویب رساند.

قرار است به دلیل حجم زیاد این لایحه فردا صبح و عصر جزییات آن نیز بررسی و تصویب شود. ضرورت هدفمند کردن یارانه‌ها و به ویژه یارانه های سوخت برای اولین بار در زمستان سال ٨۵ از سوی محمود احمدی نژاد و به عنوان بزرگترین طرح اقتصادی دولت وی مطرح شد اما نمایندگان مجلس به دلیل نگرانی از عواقب تورمی و غیر قابل پیش بینی بودن آثآر اجرای آن، در اسفند ماه سال گذشته در هنگام بررسی لایحه بودجه آن را حذف کردند.

بر اساس این لایحه، مقرر می‌گردد یارانه بنزین، گازوئیل، گاز و برق قطع شود و مصرف کنندگان باید این مواد را به قیمت بازارهای منطقه خلیج فارس تهیه کنند. اما در مقابل قرار است بخشی از درآمدهای ناشی از افزایش قیمت به صورت نقدی در اختیار خانوارها قرار بگیرد.

هر چند که تاکنون دولت این نکته را مشخص نکرد که مبالغ نقدی که قرار است پرداخت شود چقدر است و چگونه محاسبه خواهد شد.

محمود احمدی‌نژاد پس از تصویب کلیات این لایحه می‌گوید: «لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها مهمترین لایحه اقتصادی 30 سال و شاید 50 سال اخیر در کشور بوده و این لایحه در جهت اصلاح بنیادین ساختارهای اقتصادی می‌باشد.»

وی در خصوص پرداخت نقدی به اقشار کم‌درآمد می‌گوید: «باید کاری کنیم که تولید و دهک‌های پایین کمتر آسیب ببینند و با انجام این کار بزرگ جریان توزیع ثروت را به نفع قشر آسیب دیده اصلاح کنیم.»

به گفته خبرگزاری فرانسه دولت ایران مدعی است که سالانه ١١٠ هزار میلیارد تومان به انواع یارانه‌ها و به ویژه یارانه‌های سوخت اختصاص می دهد و در دوره‌ی سه ساله‌ی ٨۵ تا ٨٧ این رقم به بیش ٢٢٠ هزار میلیارد تومان (معادل تقریبی ٢٢٠ میلیارد دلار) رسید، در حالی کل درآمد نفتی ایران در دولت نهم ٢٧٠ میلیارد بوده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: