Saturday, 18 July 2015
30 October 2020
بیست‌و‌دوم آبان - سیزدهم نوامبر

«تقویم تاریخ بیست و دوم آبان»

2010 November 13

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1225 میلادی – «جلال‌الدین خوارزم‌شاه» از برادرش غیاث‌الدین حاکم کرمان خواست که اراضی متصرف شده از اتابک فارس را پس بدهد تا دشمن داخلی نداشته باشند که دشمن داخلی به مراتب زیان رسان‌تر از خارجی است.

1287 خورشیدی – در اجتماع مخالفان مشروطیت در باغ‌شاه، «شیخ فضل‌اله نوری» مشروطیت را مغایر مشروعیت اعلام داشت و حاضران در آن جمع سپس تصمیم به نوشتن نامه‌ای در آن زمینه خطاب به شاه که در همان محل اقامت داشت گرفتند و به جمع‌آوری امضا پرداختند. محمدعلی‌شاه یک‌روز بعد مشروطیت را معلق اعلام داشت و تاکید کرد که به درخواست متقاضیان به ویژه توصیه روحانیان این تصمیم را گرفته است. در پی این اقدام محمدعلی‌شاه، مخالفت با او در مناطق مختلف کشور از جمله گیلان، اصفهان و آذربایجان آغاز شد و تا برکنارکردنش ادامه یافت. شیخ فضل‌اله نیز اعدام شد.

1321 خورشیدی – زمانی که ایران در اشغال نظامی متفقان بود، مجلس شورا با استخدام دکتر «میلسپو» آمریکایی برای ریاست بر مالیه ایران و سرهنگ «شوارتسکف» به عنوان مستشار ژاندارمری موافقت کرد. مجلس دستمزد پیشنهادی سالانه 18 هزار دلار برای دکتر میلسپورا نیز تصویب کرد.

1335 خورشیدی – در پی نخستین سرشماری «هر ده سال یک‌بار»،جزییات نتایج این سرشماری انتشار یافت که به موجب آن، ایران دارای 19 میلیون و شهر تهران یک‌میلیون و پانصد و سی و یک‌هزار نفر جمعیت بود. جمعیت ایران پس از گذشت 40 سال کمی بیش از سه برابر و نفوس تهران نزدیک به هفت برابر شده بود.

1460 میلادی – «هانری» شاه‌زاده پرتغالی معروف به «هانری دریانورد» که از او به‌عنوان مبتکر یافتن راه‌های دریایی و استعمار سرزمین‌های دیگر توسط اروپاییان نام برده می‌شود در 66 سالگی در‌گذشت.

1941 میلادی – نخستین ناو هواپیمابر غرق شد. ناو هواپیمابر انگلیسی «آرک رویال» که در غرب مدیترانه بر ضد آلمان و ایتالیا ماموریت جنگی داشت بر اثر اصابت اژدر غرق شد.

1940 میلادی – کارخانه خودروسازی «ویلیز» آمریکا نخستین جیپ را که بعدها شهرت فراوان یافت ساخت و به معرض تماشا گذارد. این خودرو در آن زمان از نظر شکل ظاهر با خودروهای دیگر کاملن فرق داشت و مانند کامیون دارای کمک دنده و دو دیفرنسیال بود. نام آن را اتومبیل چند منظوره (جنرال پورپز) و به اختصار «جی پی» گذاردند که بعدها جی پی تلفظ «چیپ» به دست آورد و به همین صورت هم نوشته شد و واژه تازه‌ای بر فرهنگ لغات اضافه کرد که به خودروهای دارای این شکل جیپ می‌گویند.

1908 میلادی – زادروز «کامر وان وودوارد» (C.Vann Woodward) تاریخ‌دان به‌نام آمریکایی است که روش‌های تازه‌ای در تاریخ‌نگاری به‌دست داده است. وی که مولف 14 کتاب تاریخ و عمدتن درباره برخوردهای نژادی آمریکاست توصیه کرده است که تاریخ‌نگار قبل از نوشتن درباره سوژه‌ای که انتخاب می‌کند از کشور مربوط دیدن کند تا از راه حقیقت دور نشود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,