Saturday, 18 July 2015
30 October 2020
بیست و سوم آبان - چهاردهم نوامبر؛

«تقویم تاریخ بیست و سوم آبان»

2010 November 14

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

روز جهانی دیابت – شکل‏گیری و توسعه پدیده شهرنشینی، تغییر الگوی غذایی و کاهش تحرک و فعالیت بدنی مناسب، شرایط مساعدی برای افزایش میزان قند خون و ابتلا به بیماری دیابت را پدید آورده است. دیابت از جمله بیماری‏هایی است که هر سال در جهان گسترش می‏یابد. به پیش بینی سازمان بهداشت جهانی، تاسال 2011 میلادی، تعداد مبتلایان به مرض قند به بیش از 250 میلیون نفر خواهد رسید.

467 میلادی – پس از سه سال خشک‌سالی شدید در ایران، ریزش باران آغاز شد که یک هفته طول کشید و «پیروز ساسانی» شاه وقت دستور داد که به این مناسبت، از آن پس هر سال در چنین هفته ای جشن بگیرند. خشک‌سالی سه ساله ایران هم‌زمان با هجوم پی‌در‌پی اقوام شمال‌شرقی معروف به هپتال‌ها بود که بالاخره پیروز مجبور شد در گرگان برای جلوگیری از دست‌اندازی آنان سدی بلند، همانند دیوار چین بسازد که مردم محل بقایای آن را «سد سکندر» گویند.

1054 میلادی – طغرل سلجوقی که بسیاری از نقاط ایران را در اشغال خود داشت 14 نوامبر با سپاهی روانه بغداد شد و اوایل سال 1055 میلادی این شهر را تصرف کرد.

23 آبان 1328– دو دیدار از دیدارهای متعدد محمدرضاشاه پهلوی از آمریکا 23 آبان و به فاصله 28 سال ازهم آغاز شده بود. یکی از این دو سفر 23 آبان 1328 و دیگری 23 آبان 1356شروع شده بود.

411 میلادی – «اوگوستین هیپو» نویسنده رومی در این روز کار تالیف کتاب مشهور خود «شهر خدا» را به پایان برد. این کتاب در شرح ویران شدن شهر «رم» به دست ویزیگت‌ها (ژرمن‌های جنوبی) در است.

2008 میلادی – «داسیلوا» رییس‌جمهوری سوسیالیست برزیل در آستانه برگزاری یازدهمین نشست سران دولت‌های «گروه 20» گفت که اکیدن خواهد خواست که با توجه به ظهور قدرت‌های اقتصادی تازه، در سیستم جهانی امور مالی تغییرات و اصلاحات پایه‌ای صورت گیرد تا با هر حرکتی ثبات مالی جهان متزلزل نشود.

1867 میلادی – دومین تلاش گاریبالدی میهن‌دوست ایتالیایی برای تصرف شهر رم که آرزو داشت آن را پایتخت ایتالیای واحد قرار دهد شکست خورد، زیرا سربازان فرانسوی مامور دفاع از پایتخت پاپ تفنگ‌های تازه‌سازی دریافت کرده بودند که بردشان دوبرابر تفنگ‌های گاریبالدی بود.

۱۸۸۹ میلادی – زادروز «جواهر لعل نهرو»  از رهبران جنبش استقلال هند و کنگره ملی هند. او به عنوان اولین نخست‌وزیر هند پس از اعلام استقلال در ۱۵ اگوست ۱۹۴۷ (۲۳ مرداد ۱۳۲۶) انتخاب شد.

1716 میلادی – «گوتفرید ویلهلم‌فون‌لایبنیتس» فیلسوف، ریاضی‌دان و فیزیک‌دان آلمانی که نقش به‌سزایی را در سیاست اروپایی زمان خویش بازی کرده است و مقام بالایی نیز در تاریخ فلسفه و تاریخ ریاضی داراست در این روز درگذشت.

225 قمری – درگذشت «مازیار ایرانی» یکی از اسپهبدان طبرستان. «مازیار بن قارن» یکی از اسپهبدان طبرستان است که تعلق خاطر خاصی به کیش و آیین زردشت و آداب ایرانی داشت. او بر معتصم عباسی عصیان کرد و معتصم، عبداله بن طاهر را از خراسان برای سرکوبی او فرستاد. عبداله، مازیار را گرفت و به بغداد روانه کرد. خلیفه او را به ضرب تازیانه کشت و جسدش را آویخت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,