Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
از سوی نماینده سازمان ملل در انتخابات افغانستان اعلام شد

«تایید تقلب گسترده در انتخابات افغانستان»

2009 October 12

رادیو کوچه

شب گذشته «کای‌آید»، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان  در یک کنفرانس خبری از تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری اخیر این کشورخبر داد.

«کای آید» نروژی پیش از این اعلام کرده بود که جامعه بین المللی و دولت آمریکا به طور کامل به او اعتماد دارند. این در حالی است که ماه گذشته پیتر گالبریت معاون معزول شده‌ی آید او را متهم به چشم‌پوشی از مسئله‌ی واضح تقلب در انتخابات کرده بود.

«گالبریت» گفته بود که مخالفان دولت افغانستان به  آیده و کارمندانش اعتماد ندارند . به گفته‌ی برخی منابع در حالی‌که تاکنون ادعاهای نامزدهای معترض انتخابات افغانستان نظیر «عبدالله» اصلی‌ترین رقیب حامد کرزی و دیگران چندان مورد توجه مقام‌های بین‌المللی قرار نگرفته است، آید از تقلب گسترده در انتخابات خبر می‌دهد.

آید در سخنان خود وجود تقلب در برخی حوزه های رای گیری را تایید کرد و از ادامه کار بررسی این موارد توسط کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی خبر داد. به گفته وی، بروز تقلب در شماری از حوزه های رای گیری به اثبات رسیده است.

بنا بر نتایج نهایی شمارش آرا در افغانستان «حامد کرزای»با کسب 54 درصد آرا پیروز قطعی انتخابات است و پس از وی عبدالله با 28 درصد آرا در رتبه بعدی قرار دارد.

کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده است که پس از بازشماری ده درصد آرا نتایج قطعی انتخابات تا روز 15 اکتبر اعلام می‌شود. گفته می‌شود که اگر وجود تقلب اثبات شود انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: