Saturday, 18 July 2015
05 December 2020
به‌ بهانه زادروز «یانی»؛

«روزنگاشت/ یانی از آکروپولیس تا شاید تخت جمشید»

2010 November 14

محبوبه‌شعاع/ رادیوکوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیست‌و‌سوم آبان مصادف با چهاردهم نوامبر برابر با زادروز «یانی»، پیانیست و آهنگ‌ساز یونانی است. او زاده سال 1954 میلادی‌ است و پس از فارغ‌التحصیلی در روان‌شناسی به موسیقی‌دانی مستقل با عقاید و تفکری منحصر به فرد تبدیل شد و به شهرت و محبوبیتی جهانی دست یافت. یکی از زیباترین کنسرت‌هایش را در شهر «آکروپولیس یونان» و با رهبری شهداد روحانی اجرا کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«یانی کریسومالیس» معروف به یانی  در چهاردهم  نوامبر ۱۹۵۴ در شهر «کالاماتا، یونان» به دنیا آمد. مادر «فلیستا» و پدرش «سوتیری» هر دو اهل یونان هستند. او در سن چهارده سالگی به رشته شنا علاقه‌مند شد و توانست رکوردی ملی در رشته شنا برای کشورش یونان به جا گذارد و تلاش گسترده‌ای برای رسیدن به رقابت‌های المپیک کرد.

در سال ۱۹۷۲ میلادی برای تحصیل در رشته مورد علاقه‌اش، روان‌شناسی در مشهورترین دانش‌گاه روان‌شناسی دنیا یعنی «مینسوتا» به آمریکا رفت. پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانش‌گاه در یک گروه محلی «راک» در آن‌جا به‌نام «کاملئون» به عنوان نوازنده «کیبورد» آغاز به کار کرد. پس از آن کسی نمی‌داند چه اتـفاقی برای یانی افتاد اما او اکنون صاحب استودیوی شخصی است و بیش از ۲۵ میلیون نسخه از آلبوم‌های وی در دنیا به فروش رفته ‌است.

او به موسیقی‌دانی مستقل با عقاید و تفکری منحصر به فرد تبدیل شد و به شهرت و محبوبیتی جهانی دست یافت و این در حالی بود که یانی حتی قادر به خواندن و نوشتن ساده‌ترین نت‌های موسیقی نیز نبود. وی قطعاتی کامل و زیبا دارد که کاملن ساخته خود اوست و در سبکی انحصاری اجرا شده ‌است.

یانی موسیقی‌های زیادی برای برنامه‌های تلویزیونی و سینمایی ساخته و هم‌چنین قطعات تبلیغاتی متعددی برای شرکت‌های تجارتی و بازرگانی خلق کرده ‌است. یانی تمایلات مذهبی ندارد و مخالف کلیسای سنتی است. او معمولن خیلی به ندرت موسیقی گوش می‌دهد و به گفته خود او، موسیقی را از ایست‌گاه‌های رادیویی گوش می‌کند.

خواننده مورد علاقه او «پیتر گابریل» است و اعتقاد دارد که در سال‌های اخیر به جز موسیقی، «محمد رسول‌اله»، «عیسی مسیح»، «دکتر ژیواگو»، «ایندرا گاندی» و چند قطعه محدود دیگر، قطعه جالب توجهی نشنیده‌ است.

سال‌ها پیش یانی با جازیست خود «چارلی آدام» آشنا شد و اولین کار خود را به‌نام «بیرون از سکوت»  در سال ۱۹۸۷ به بازار عرضه کرد. او در سال ۲۰۰۰ یکی از بی‌نظیرترین آلبوم‌های خودش را ارایه داد. جالب این است که تمام تنظیمات و تبدیلات موسیقی این آلبوم را به تنهایی در استودیوی شخصی خودش انجام داد.

یانی با «شهداد روحانی» نیز هم‌کاری تنگاتنگی داشت و از تجربیات او استفاده فراوان برد و با استفاده از دانش و تجربه او، یکی از زیباترین کنسرت‌هایش را در شهر «آکروپولیس یونان» و با رهبری شهداد روحانی اجرا کرد.

یانی در سال ۲۰۰۳ آلبومی متفاوت و پر تنوع به نام «قومیت  Ethnicit» روانه بازار کرد و احاطه و قدرت خودش را در انواع مختلف موسیقی به دنیا ثابت کرد. در این آلبوم او با استفاده از خواننده‌های جدید و البته زیاد نسبت به کارهای قبلی‌اش نوعی تفاوت آشکار از لحاظ موسیقی با شعر در آهنگ‌هایش ایجاد کرده و به سبک جدید و منحصر به فرد «Talk Show» روی آورده‌ است.

به عقیده کارشناسان و طرف‌داران موسیقی، یانی در سال‌های اخیر نسبت به دهه نود افت داشته هر چند این افت نامحسوس است ولی تاثیر زیادی بر روی یکه تازی او در عرصه موسیقی عصرجدید داشته ‌است. البته خود یانی نام‌گذاری سبک «عصرجدید New Age » را بر روی آثارش از بد شانسی‌اش می‌داند و خودش نام «موسیقی‌سازی معاصر    Contemporary Instrumental Music» را بیشتر می‌پسندد.

از جمله اجراهای او می‌توان به کنسرت بزرگ آکروپولیس، یونان در سال 1994 ، چین و تاج محل در سال 1997 ، لاس‌وگاس در 2006  و آخرین اجرای یانی به سال 2008 در مکزیک برمی‌گردد. جایی که یانی هم‌راه با چهار خواننده برخی ار آثار مشهور و قدیمی‌اش از جمله «در آیینه» و «ستایش» را اجرا کردند.

منبع ها:

گوگل

ویکی‌پدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,