Saturday, 18 July 2015
24 March 2023

دومین سانحه هوایی طی ده روز اخیر، این بار مشهد

2009 July 25

ساعاتی پس از ظهر «حدود ساعت 18 به وقت محلی» در فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد، یک فروند هواپیمای ایلیوشین روسی متعلق به شرکت هواپیمایی آریا  به شماره پرواز 1525 که از تهران عازم مشهد بود پس از فرود به علت انفجار و آتش سوزی در چرخ جلو از مسیر باند خارج شده و با دیواره این باند فرود تصادف کرد. خبرگزاری های داخلی و شاهدان عینی اشاره می کنند که این هواپیما از ناحیه دماغه مورد اصابت با دیواره و زمین قرارگرفته است که بنابر ذکر برخی منابع غیر رسمی در این حادثه تاکنون 23 نفر کشته و 45 نفر زخمی شده اند.

20090725_newsone_mashad-airplane-crash

یکی از شاهدان محلی به رادیو کوچه گفت که این هواپیما در انتهای باند بوده که چرخش آتش گرفته است. از سویی قهرمان رشید معاون سیاسی استانداری خراسان اظهار کرده است که تمامی 153 سرنشین این هواپیما از داخل آن تخلیه شده اند. او اشاره کرده که کارشناسان مشغول بررسی علت حادثه هستند. طی ده روز گذشته این دومین هواپیمای روسی است که دچار سانحه می شود. پیش از این نیز یک فروند هواپیمای توپولوف روسی متعلق به شرکت هواپیمایی کاسپین که در حال پرواز به سوی یروان پایتخت ارمنستان بود، پس از بلند شدن از باند فرودگاه تهران در دشتی نزدیک قزوین به زمین خورد که تمامی سرنشینان آن کشته شدند.

ایران جزو کشورهایی است که بالاترین میزان سوانح هوایی را دارد.

از سویی دیگر با گذشت ساعاتی از این حادثه اشاره می شود که رئیس هواپیمایی آریا «دادپی» جزو کشته شده گان بوده است. منبعی دیگر نیز اشاره می کند یک پزشک به نام «کرمانی» نیز جزو کشته شدگان شناسایی شده است. سوانح حمل و نقل در ایران بالاترین میزان کشته شدگان را به خود اختصاص داده است. فرسودگی هواپیما های به کار گرفته شده که به صورت عمده از شرکت های روسی چارتر می شود یکی از مخاطرات جدی سفر های هوایی در ایران شده است.

ایران جزو کشورهایی است که بالاترین میزان سوانح هوایی را دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|۲ Comments


  1. ardavan
    1

    sepase faravan az khabare be hengam o daghe daghe radio koocheh


  2. foaad
    2

    بنده هم سپاس پرتاب می‌کنم