Saturday, 18 July 2015
05 December 2023
کافه مکس - ده سوال از «تیری هانری»

«تیتی، یک جنتلمن واقعی»

2010 November 16

شهره / واحد ترجمه / رادیو کوچه

«تیری دانیل هانری» در ۱۷ اگوست ۱۹۷۷ در اسون، فرانسه به دنیا آمد. او فوتبالیست فرانسوی است. وی مهاجم سابق تیم ملی فرانسه و باش‌گاه بارسلونا  بوده است. او تا قبل از رفتن به بارسلون تا سال ۲۰۰۷ در آرسنال بازی می‌کرد. هانری در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان به هم‌راه تیم ملی فرانسه نایب‌قهرمان جهان شد.  او اکنون به تیم ردبولز (Red Bulls) نیویورک پیوسته است. «تیتی» نام مستعاری است که انگلیسی‌ها برای او برگزیده‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آن‌چه در پی می‌آید سوالاتی است که از او پرسیده شده و در مجله‌ی «تایم» منتشر شده است.

ستاره‌ی فوتبال برای پیوستن به تیم رد بولز نیویورک از آتلانتیک عبور کرد.

به چه علت نیویورک را انتخاب کردید؟

ارشیا مبرقایی_ تهران

همیشه دلم می‌خواست در این شهر زندگی کنم. از وقتی خیلی جوان بودم این آرزوی من بوده است. به نظر من در این شهر روزهای شنبه، یک‌شنبه و دوشنبه هیچ تفاوتی با یک‌دیگر ندارند. شهر همیشه در حال جنب و جوش است و این خیلی عالی است.

گفته شده که فوتبال در آمریکا محلی است برای بازی‌کنان فصلی بازنشسته‌ی اروپایی. آیا پول دلیل پیوستن شما به این تیم بوده است؟


بلیر استاکس وستون ( Blair Stokes Weston )

نه، چون کناره‌گیری به معنی توقف است. اگر من می‌خواستم توقف کنم، تا به حال این کار را انجام داده بودم. من به خاطر پول به این‌جا نیامدم، محتاج پول نیستم‌. به این‌جا آمدم تا ببینم آیا می‌توانم با تیم خودم رقابت کنم و عنوان‌های قهرمانی کسب کنم‌. از زمانی که شروع به بازی کردم این تنها هدفی است که داشته‌ام.

بازی کردن در کشوری که فوتبال مقتدری ندارد چگونه است؟

آنتونیو اسمیت‌، برو کلین (Antonio Smith Brooklyn)

حس جالبی است وقتی می‌توانم بیرون بروم و مورد توجه کسی نباشم و کسی مزاحمم نشود‌. نمی‌گویم که این بد است اما به‌تر است که عکسم روی صفحه‌ی اول روزنامه‌ها نباشد. شخصن چنین چیزی را دوست ندارم.

در مقایسه با فوتبالی که در اروپا بازی می‌کردید، MLS (لیگ برتر باش‌گاه‌های آمریکا) را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

لاهیرا پررا ، اوکلند (Lahira Perera Auckland )

مقایسه‌ی لیگ‌ها کار مشکلی است. چیزی که واقعن من را خوش‌حال و متعجب کرده روشی است که تیم، طبق آن فوتبال بازی می‌کند. باید بگویم‌، تمام تیم‌هایی که من با آن‌ها بازی کرده‌ام می‌خواهند توپ را پاس بدهند و واقعن در زمین بازی کنند‌. این‌جا بازی‌کنان بسیار محجوبی وجود دارند که می‌توانند در اروپا بازی کنند.

آیا فکر می‌کنید آمریکا می‌تواند یک فوتبال ملی داشته باشد‌؟

آنتونیو ابدالا (Antonio Abdalla)

فوتبال آمریکایی‌، بیس‌بال و هاکی همگی رو به جلو در حرکت‌اند چرا که دارای تاریخ‌چه هستند.MLS  یک جورایی جدید است‌. خوش‌بختانه‌، بازی‌کنانی هستند که سعی در توسعه‌ی این بازی دارند و تیم آمریکا نیز به خوبی کارش را انجام می‌دهد. در آخرین جام جهانی که آن‌ها بازی با انگلیس را بردند‌، خبرش همه‌جا پیچید. دانستن تاریخ‌چه‌ی هر ورزشی ضروری است‌.

تقریبن یک سال از جام جهانی که بازی برتری بین فرانسه و ایرلند برگزار شد‌، می‌گذرد. از خطای هند (دست) که مرتکب شدید، پشیمان نیستید؟

اندرو گودواین (دوبلین) (Ardrew Goodwine/Dubelin)

من دیگر حتا حاضر نیستم راجع به آن حرف بزنم‌. آن بخشی از گذشته است‌. تقریبن یک سال از زمانی که روبی کین (Robbie keane) ایرلندی در برابر گرجستان (Georgia) پنالتی گرفت‌، می‌گذرد که در واقع اصلن پنالتی نبود. گاهی طبیعت این بازی به همین صورت است‌. شما روی خط دروازه هستید‌، توپ دارد از کنار شما می‌گذرد‌، متاسفانه گاهی نمی‌توانید به موقع عکس‌العمل نشان دهید و ناخواسته از دستتان استفاده می‌کنید. شما تلاش خودتان را می‌کنید اما گاهی شانس با شماست وگاهی هم نه.

از این‌که شما را با دیوید بکهام ( David Beckham) مقایسه کنند چه احساسی پیدا می کنید‌؟

ارین کوین (Erin kwon )

صادقانه بگویم‌، من اصلن نمی‌دانم چرا مردم من را با او مقایسه می‌کنند‌. ما در یک پست بازی نمی‌کنیم و هیچ شباهتی میان بازی من و او وجود ندارد. فکر می‌کنم چیزی که مردم باید در ذهنشان داشته باشند این است که همه در این‌جا تلاش می‌کنند تا این بازی در آمریکا پیش‌رفت کند. ما این‌جا نیستیم که رقابت فردی ایجاد کنیم.

آیا در فوتبال به تبعیض نژادی اعتقاد دارید؟

سیلا اسر، ازیر، ترکیه(Sila Eser )

من از زمانی که به این‌جا رسیدم چیزی در این‌باره نشنیده‌ام. اما گاهی اوقات در برخی مکان‌ها در اروپا مردم سعی دارند تو را مجبور کنند که عقلت را از دست بدهی و درباره‌ی اعتقاد به رنگ پوستت چرند بگویی. اما باید بگویم که این قضیه در اروپا پیش‌رفت بسیاری داشته است.

آیا تا به حال به خاطر این‌که باش‌گاه انگلیسی خود «آرسنال» (Arsenal) را ترک کردید‌، پشیمان شده‌اید؟

ژائو یان (Zhaoyan)  از چین

نه‌، زمانی پشیمان می‌شدم که لذتی برای طرف‌داران ایجاد نمی‌کردم و عنوان قهرمانی کسب نمی‌کردم‌. وقتی چیزی برای ارایه دادن نداشته باشی پس احترامی نیز وجود ندارد‌. من هشت سال در آرسنال بازی کردم‌، اگر می‌خواهید بدانید که آیا دلم برای آرسنال تنگ می‌شود باید بگویم من همیشه دلم برای آرسنال تنگ می‌شود.

به‌ترین خاطره‌ای که از تیم آرسنال دارید چیست‌؟

لوری لیکر (Laurie Laker ) از کولورادو اسپانیا

برای من تنها لذت، پوشیدن پیراهن ورزشی و قدم نهادن به زمین بازی و به نمایش گذاردن آرسنال است‌. و هر لحظه‌ی آن برای من شگفت‌انگیز بود‌.

برگرفته از مجله‌ی تایم

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,