Saturday, 18 July 2015
30 October 2020
به بهانه «عید قربان»

«روزنگاشت/ و اسماعیل سربریده نشد»

2010 November 17

محبوبه‌شعاع / رادیوکوچه

mahboobeh@koochehmail.com

دهم ذی‌الحجه برابر با بیست‌و‌ششم آبان مصادف با «عید قربان» یکی از روزهای بزرگ در گاه‌شماری اسلامی و از گرامی‌ترین عیدهای مسلمانان است که به یاد «ابراهیم» و فرزندش «اسماعیل»، توسط بسیاری از مسلمانان جشن گرفته می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در روایات مختلف دینی آمده است که «ابراهیم» در سن بالا دارای فرزندی شد که او را «اسماعیل» نام نهاد و برایش بسیار عزیز و گرامی بود. اما مدت‌ها بعد، گفته می‌شود، هنگامی که اسماعیل به سنین نوجوانی رسیده بود، فرمان الهی چندین بار در خواب به ابراهیم نازل شد و بدون ذکر هیچ دلیلی به او دستور داده شد تا اسماعیل را قربانی کند.

ابراهیم پس از کشمکش‌های فراوان درونی، در نهایت با موافقت خالصانه فرزندش، به محل مورد نظر می‌روند و ابراهیم آماده سر بریدن فرزند محبوب خود می‌شود. اما به هنگام انجام عمل قربانی کردن اسماعیل خداوند که او را سربلند در امتحان می‌یابد، گوسفندی را برای انجام ذبح به نزد ابراهیم می‌فرستد.

و به همین مناسبت این روز یعنی روز دهم ماه قمری ذی‌الحجه، «عید قربان» نامیده شد و از گرامی‌ترین عیدهای مسلمانان شد که به یاد ابراهیم و فرزندش اسماعیل، توسط بسیاری از مسلمانان جشن گرفته می‌شود.

مسلمانان معتقدند که این ایثار و عشق پیامبر به انجام فرمان خدا، فریضه‌ای برای حجاج شود تا در این روز قربانی کنند و از این طریق برای یتیمان و تهی‌دستان خوراکی، فراهم شود. دراین روز هم‌چنین مستحب است که نماز عید قربان برپا شود. نماز عید قربان باید در فاصله زمانی طلوع آفتاب روز عید تا ظهر خوانده شود و شامل دو رکعت است.

عید قربان که از جمله تعطیلات رسمی مسلمانان است، از یک تا چهار روز جشن گرفته می‌شود و در طی آن مردم با پوشیدن بهترین لباس خود و پس از انجام عبادات، به دید و بازدید و جشن و سرور می‌پردازند.

البته برگزار کردن مراسم قربانی در این عید بر همه واجب نیست و تنها بر زایران خانه خدا در مراسم «حج» واجب است، اما بسیاری از مسلمانان در سراسر جهان در این روز، گوسفند، گاو یا شتری را قربانی کرده و گوشت آن‌را بین همسایگان و مستمندان تقسیم می‌کنند.

حاجیان در این روز پس از به پایان رساندن مناسک حج، حیوانی را ذبح می‌کنند و پس از قربانی کردن آن‌چه بر آن‌ها در حال احرام، حرام شده‏ بود، مانند نگاه کردن در آینه، گرفتن ناخن و شانه زدن مو، حلال می‌شود.

با توجه به این‌که حج، یکی از عبادت‌های بسیار مهم در اسلام برای مسلمانان است، توانایی به انجام رساندن آن نیز برای هر مسلمانی بسیار شادی‌آور است، در نتیجه، روزی که پس از انجام وظایف‏ سنگین حج، به عنوان جایزه الهی و اتمام احرام پیش می‌آید را عید می‌دانند.

هم‌چنین در روایت‌های مکرری نقل شده که در روز عید قربان، قربانی کنید تا گرسنگان و بیچارگان نیز به خوراک برسند.

منبع‌ها:

گوگل

ویکی‌پدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,