Saturday, 18 July 2015
30 October 2020
جشنواره بین‌المللی فیلم مستند کپنهاگ،

«واصفی: حساب مردم ایران از دولت آن جداست»

2010 November 18

خبر / رادیو کوچه

جشنواره بین‌المللی «فیلم مستند کپنهاگ» بزرگ‌ترین جشن‌واره فیلم‌های مستند در منطقه اسکاندیناوی است که طی روزهای چهارم تا چهاردهم نوامبر برگزار می‌شود و در آن بیش از 200 فیلم از سرتاسر جهان به نمایش در می‌آید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

روز چهارشنبه، در هفتمین روز از این جشن‌واره بین‌المللی، فیلم مستند «دلم را به خاک مسپار»، ساخته صبا واصفی به نمایش در‌آمد.

این فیلم به موضوع اعدام اطفال زیر 18 سال در ایران پرداخته است و قسمت‌هایی از زندگی علی مهین‌ترابی که پس از 7 سال حبس از اعدام رهایی یافت وسینا پای‌مرد که پس از چندین بار قرار گرفتن در پای چوبه‌دار و پس از پرداخت دیه 150 میلیون تومانی به دلیل برخی فشارها روحی درگذشت را به تصویر کشیده است.

پس از اکران این‌ فیلم صبا واصفی در سخن‌رانی‌اش عنوان کرد: «تلاش کرده ام تاثیر بخشی از قوانین غیر‌انسانی بر زندگی شهروندان ایرانی و چگونگی بازتولید چرخه خشونت در این زمینه را نمایش دهم.»

وی در ادامه ابراز داشت: «دولت بنیادگرای ایران از کودکان معارض قانون نیز برای تثبیت و نمایش قدرتش بهره می‌جوید اعدام بهنود شجاعی گواهی بر این ادعاست به طوری که بازیگران برجسته سینمای ایران عزت‌اله انتظامی و پرویز پرستویی به دلیل تلاششان برای نجات جان بهنود شجاعی مورد بازخواست قرار می گیرند. وکیل بهنود، محمد اولیایی‌فر به دلیل مصاحبه با رسانه‌ها و شرح اعدام بهنود هم اکنون در زندان است مراسم ختم و تشییع جنازه این نوجوان با حضور ماموران امنیتی برگزار می‌شود. دولت ایران به نظر می‌رسید با اعدام بهنود به صورت انفرادی قصد داشت قدرت خود را به رخ معترضان و فعالان حقوق بشر بکشد.»

خانم واصفی هم‌چنین تصریح کرد: «عمل‌کرد دولت ایران در طول سال‌های حیاتش بیان‌گر این نکته است که حیات بشر کم‌ترین اعتباری برای آن‌ها ندارد و آنان  هر آن‌چه بقایشان را تهدید کند یا عماگردشان را زیر سوال ببرد از میان برخواهند داشت.»

این فعال حقوق بشر در ادامه صحبت‌هایش از برخورد دولت‌های خارجی نسبت به شهروندان ایرانی انتقاد کرد و گفت‌: «مردم ‌ایران مردم استبداد‌زده‌ای هستند. شایسته است دولت‌های خارجی به جای تروریست نامیدن مردم ایران به یاری انسان‌هایی بیاید که در خقفان و وحشت هم‌چنان صبورانه و خستگی‌ناپذیر به مهر به انسانیت  عدالت و آزادی  می‌اندیشند و برای رسیدن به آن تا امروز بهای سنگینی داده‌اند. یک قبرستان خاوران که از آن جز تلی خاک بر جا نمانده حضور این همه زندانی سیاسی در زندان‌ها تعداد پناهندگان ایرانی حکایت از این دارد که حساب دولت ایران از مردم ایران جداست .»

او در پایان یادآور شد ساخت این فیلم را مدیون هم‌راهی‌های دوست روزنامه‌نگارش «نازنین معتمدی» است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,