Saturday, 18 July 2015
23 October 2020
بیست‌و‌هفتم آبان - هجدهم نوامبر

«تقویم تاریخ بیست‌و‌هفتم آبان»

2010 November 18

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

420 میلادی – در پی کشته‌شدن «یزدگرد یکم» شاه ساسانی وقت با لگد اسب در نزدیکی نیشابور در نهم نوامبر، هجدهم نوامبر «بهرام» معروف به بهرام گور پسر کوچک‌تر او خود را بهرام پنجم شاه ایران خواند. شاپور برادر بزرگ بهرام قبلن در یک درگیری کشته شده بود برادر میانی، مقام پادشاهی را نمی‌پذیرفت و بزرگان ایران با شاه شدن بهرام موافق نبودند. یکی از دلایل مخالفت بزرگان این بود که مادر او سوشندخت، یک بانوی ایرانی یهودی بود.

1907 میلادی – «ایسفولسکی» وزیر امور خارجه وقت روسیه، متن قرارداد انگلستان و روسیه منعقد در 31 آگوست همان سال مبنی بر تقسیم ایران میان خود را به پارلمان تازه تاسیس روسیه (دوما) جهت اطلاع در این‌روز تسلیم کرد. این قرارداد که بدون توجه به استقلال ایران که 12 قرن قدرت اول و یا یکی از دو قدرت برتر جهان و از لحاظ ادبیات و معارف تا قرن هفدهم در سطوح بالا قرار داشت تنظیم و به اجرا گذارده شده بود، در «سن پترزبورگ» به امضا رسیده بود.

1926 میلادی – «جورج برناردشاو» نویسنده و اندیش‌مند ایرلندی ساکن انگلستان رسمن اعلام داشت که جایزه ادبی نوبل سال 1925 را که به یک داستان او تعلق گرفته بود نمی‌پذیرد. برنارد شاو دلیل نپذیرفتن جایزه را چنین اعلام کرده بود: «این پول از فروش مواد منفجره به دست می‌آید که در کارخانه‌های مهندس نوبل تولید می‌شود. بیش‌تر این مواد در کشتار مردم به‌کار می‌رود و یک «انسان» چنین پولی را دریافت نمی‌کند. انسان پول آلوده و ناپاک را نباید هزینه زندگانی کند.»

1488 میلادی – «بارتولومو دیاز» دریانورد پرتغالی، به آخرین منطقه قاره آفریقا رسید و آن‌جا را که دو اقیانوس اطلس و هند با هم تلاقی می‌کنند تنگه «توفان‌ها» نام نهاد، ولی پس از بازگشت به پرتغال و دادن گزارش کار خود به «پرنس جان دوم» رییس کشور پرتغال، جان دوم نام تنگه که باب تازه‌ای را به روی اروپاییان می‌گشود به «تنگه امیدنیک» تغییر داد که هنوز به همین نام باقی است.

1987 میلادی – ساعت 7 و 30 دقیقه بعدازظهر موتورخانه پلکان برقی ایست‌گاه مترو لندن در «کینگ کراس» آتش گرفت. در جریان این حریق 27 تن کشته و گروهی مجروح شدند که بعدها چهار تن از مجروحان نیز درگذشتند.

1365 خورشیدی – «منوچهر بزرگمهر» فرزند میرزا یوسف‌خان ملقب به «علیم‌السلطنه» درگذشت. او تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تهران به پایان رساند و دو سال در مدرسه حقوق تحصیل کرد و سپس به انگلستان رفت و با اخذ درجه لیسانس حقوق از دانش‌گاه بیرمنگام به ایران بازگشت. وی تسلط کامل به زبان انگلیسی کتب فلسفی فراوانی ترجمه کرد که «پوپر، تحلیل ذهن، رساله درباره فهم انسانی، حقیقت و منطق، ژان پل سارتر و فلسفه چیست» از آن جمله‏اند.

۱۷۸۷ میلادی – «لویی ژاک مانده‌داگر» هنرمند و شیمی‌دان فرانسوی درگذشت. ناموریش بیش‌تر از برای اختراع فرآیند داگرئوتیپ در عکس‌برداری است. داگر به کمک نیپس، دوربین عکاسی را اختراع کرد.

1380 خورشیدی – «سیدخلیل عالی‌نژاد» نوازنده تنبور در گوتنبرگ درگذشت. پدرش سیدشاه‌مراد عالی‌نژاد بود. سیدخلیل مشق تنبور را با سیدنادر طاهری آغاز کرد و پس از 2 سال نزد سیدامراله شاه‌ابراهیمی رفت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,