Saturday, 18 July 2015
28 October 2020
بيانيه کميته بين‌المللی وکلای مدافع حقوق بشر در خصوص بازداشت پنج وکیل،

«هیچ فردی را نمی‌توان خود‌سرانه بازداشت کرد»

2010 November 18

صبح روز شنبه سه وکیل دادگستری ایرانی، در فرودگاه بین‌المللی تهران توسط ماموران امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده‌اند. به گفته دولت‌آبادی دادستان تهران، دو وکیل دیگر نیز روز در همین ارتباط بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شده‌اند.

در همین خصوص کمیته بین‌المللی وکلای مدافع حقوق بشر بیانیه‌ای اعتراضی نسبت به بازداشت‌های صورت گرفته که آن را غیرقانونی می‌خواند، صادر کرده است.

بخشی از متن بیانیه در زیر آمده است:

کمیته بین‌المللی وکلای مدافع حقوق بشر با تاکید بر این اصل حقوقی که هیچ فردی را نمی‌توان خود‌سرانه و بدون ادله کافی، دستگیر و بازداشت کرد، دستگیری جمعی و غیر‌قانونی وکلای دادگستری در ایران را محکوم می‌کند و خواستار آزادی بدون قید و شرط تک‌تک آن‌ها می‌باشد.

این کمیته هم‌چنین از هیت مدیره‌ی کانون وکلای دادگستری ایران می‌خواهد تا بیش از این نسبت به سرکوب گسترده وکلای دادگستری، سکوت نکنند و به مثابه یک نهاد مستقل صنفی، عهده‌دار ابتدایی‌ترین وظایف خود باشند.

از سویی دیگر از کانون بین‌المللی وکلای دادگستری می‌خواهد تا هر چه سریع‌تر با اعزام گروهی مستقل از وکلای دادگستری به ایران، اقدامات لازم به منظور پی‌گیری وضعیت وکلای زندانی ایرانی انجام دهد.

از کمیته و کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز می‌خواهیم تا نسبت به روند سرکوب وکلای دادگستری در ایران، موضع‌ای شفاف و قاطع داشته باشند و اجازه ندهند هیت‌های اعزامی جمهوری اسلامی با نام و عنوان حقوق بشر بیش از این در محافل بین‌المللی، وجدان‌های آزادی‌خواه جهان را به سخره بگیرند.

این کمیته هم‌چنین از تمامی سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی حقوق بشری و نیز کانون‌های وکلای دادگستری تمام کشورها می‌خواهد تا در برابر روند سازمان یافته و شرم‌آور سرکوب وکلای دادگستری در ایران ساکت نباشند و حاکمان ناقض حقوق بشر در ایران و نیز نمایندگان رسمی این دولت در خارج را مورد بازخواست‌های خود قرار دهند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,