Saturday, 18 July 2015
26 October 2020
بیست‌و‌هشتم آبان - نوزدهم نوامبر

«تقویم تاریخ بیست‌‌و‌هشتم آبان»

2010 November 19

محبوبه‌ شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1962 میلادی: زادروز «آلیشیا کریستین فاستر» معروف به «جودی فاستر» بازیگر، کارگردان و تهیه‌کننده آمریکایی و برنده دو جایزه اسکار، سه جایزه بفتا و یک گوی طلایی است. او بازیگری خود را از سه سالگی آغاز کرد و اولین نقش مهم او در سال ۱۹۷۶ در نقش یک فاحشه خردسال، در فیلم راننده تاکسی بود که توانست نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن شود. جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را برای بازی در فیلم «متهم» دریافت کرد و با درخشش در فیلم «سکوت بره‌ها» دومین جایزه اسکار را دریافت کرد. تنوع نقش‌هایی که او ایفا کرده بسیار زیاد است و از ژانرهای وحشت، ظالمانه و تخیلی گرفته تا احساسی و طنز و کودکانه را شامل می‌شود.

1828 میلادی: سال‌روز درگذشت «فرانتس شوبرت»، او زاده سال 1797 بود و آهنگ‌ساز برجسته اتریشی است. شوبرت علاقه بسیاری به آواز داشت و بسیاری از کارهای زیبای آوازی خود را در نوجوانی تصنیف کرد. در هجده سالگی حدود ۱۵۰ کار آوازی ساخت و در نوزده سالگی که تجارب بسیاری در ساخت موسیقی آوازی به دست آورده بود ۱۸۰ اثر شامل کارهای آوازی، اپرا، سمفونی و مس خلق کرد و در سن سی و یک سالگی در اوج جوانی درگذشت.

1329 خورشیدی: اعتراض شوروی به سیاست یک بام و دو هوای ایران، در چنین روزی دولت وقت شوروی نسبت به رد قرار داد امتیاز نفت شمال به آن کشور در مجلس، به دولت ایران اعتراض کرد. دولت شوروی در یادداشت اعتراضیه خود سیاست خارجی ایران را قضیه یک بام و دو هوا خواند و با ادامه قرارداد نفت ایران و انگلستان مخالفت کرد.

1917 میلادی: زادروز «ایندیرا گاندی»، او سه بار نخست وزیر هند شد، کشوری که حکومت بر آن بسیار دشوار است. وی در 1984 به دست محافظانش کشته شد. ایندیرا در 1942 با یک روزنامه‌نگار پارسی به نام پیروز گاندی ازدواج کرد و از او دارای دو پسر شد. پیروز که بعدها نماینده مجلس هند شد در 1960 در گذشت. ایندیرا از منتقدان سیاست خارجی آمریکا بود و نه تنها با کمک شوروی برای هند یک ارتش نیرومند به وجود آورد بلکه این کشور را در سال 1974 اتمی و در 1980 فضایی کرد.

1356 خورشیدی: تاسیس جبهه ملی چهارم، در این سال «محمدرضا پهلوی»، به اشاره آمریکا، فضای باز سیاسی جدید خود را اعلام کرد، جبهه ملی چهارم با پیش‌گامی «شاپور بختیار» در چنین روزی با عنوان اتحاد نیروهای جبهه ملی ایران و هم‌کاری سه حزب ایران، حزب ملت ایران و جبهه سوسیالیست‏های نهضت ملی ظاهر شد. بختیار، سرکرده این جبهه در اواخر عمر رژیم پهلوی برای نگه‌داشتن نظام طاغوت، به نخست وزیری دست یافت ولی با پیروزی انقلاب اسلامی و سرنگونی رژیم پهلوی، عمر این جبهه نیز چندان دوام نیاورد و مدتی بعد، از هم پاشید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,