Saturday, 18 July 2015
26 January 2020
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران:

«شکست دولت در پی سفر لاریجانی به نیویورک»

2010 November 19

منبع: کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران روز پنج‌شنبه اعلام کرد که  تصویب پیش‌نویس قطع‌نامه‌ای توسط کمیته‌ سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای محکوم کردن جمهوری اسلامی به دلیل نقض حقوق بشر‌، قدم بسیار مثبتی در راستای تلاش پیوسته برای تقابل با بحران در حال رشد ایران در زمینه‌ حقوق بشر است.

مجمع عمومی این قطع‌نامه را در ماه دسامبر رسمن تایید خواهد کرد. کمپین هم‌چنین گفت که نهادهای حقوق بشری وابسته به سازمان ملل متحد می‌باید مکانیسم‌هایی را برای پاسخ‌گو کردن ایران برای نقض حقوق بشر و اجرای مفاد قطع‌نامه  پیاده‌سازی کنند.

پیش‌نویس قطع‌نامه با 80 رای مثبت، 44 رای مخالف، و 57 رای ممتنع تصویب شد. ‌در طول مراحل رای‌گیری، مقام بلندپایه‌ جمهوری اسلامی، محمد‌جواد لاریجانی، که برای تلاش علیه رای آوردن این پیش‌نویس به نیویورک آمده بود،سعی کرد که با یک اقدام آیین‌نامه‌ای، «اقدام جهت عدم تحرک»، مانع انجام رای‌گیری شود.  اما با 91 رای مخالف اقدام ایران و 51 رای موافق این اقدام، مانور ایران با شکست خیره‌کننده‌ای روبه‌رو شد.

تصویب این قطع‌نامه منعکس کننده‌ توجه سازمان ملل متحد برای هفتمین سال پی‌در‌پی نسبت به عدم تعهد جمهوری اسلامی در پیروی از استانداردهای حقوق بشر و هم‌چنین  تمایل به هم‌کاری بین‌ مقامات سازمان ملل متحد برای مقابله با نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی خواهد بود.  اما در تلاش برای برانگیختن مخالفانی برای این طرح، مقام عالی‌رتبه‌ حقوق بشری ایران، محمد‌جواد لاریجانی، آن را یک حمله‌ سیاسی توسط غرب و «تحریک آمیز» خواند.

آرون رودز، سخن‌گوی کمپین گفت: «ادبیات نخ‌نما و تکراری نمی‌تواند این حقیقت را پنهان کند که رفتار غیر‌انسانی جمهوری اسلامی با ملت خود، مجددن کشورهای عضو سازمان ملل متحد را برانگیخته است تا دولت ایران را محکوم کنند.»

ادبیات نخ‌نما و تکراری نمی‌تواند این حقیقت را پنهان کند که رفتار غیر‌انسانی جمهوری اسلامی با ملت خود، مجددن کشورهای عضو سازمان ملل متحد را برانگیخته است تا دولت ایران را محکوم کنند

وی گفت: «تعداد بیش از حد موارد اعدام، که بسیاری از آن‌ها بدون طی مراحل قانونی صورت می‌پذیرد، اعدام نوجوانان، مجازات‌های غیر‌انسانی شامل سنگ‌سار و قطع عضو، شکنجه‌ سیستماتیک، تبعیض علیه زنان، هدف گرفتن روزنامه‌نگاران و وکلای حقوق بشر، و بازداشت‌های خودسرانه‌ هزاران نفر، همه‌ این‌ها و سایر موارد باعث شده‌اند که جامعه‌ بین‌المللی تقاضای بهبود فوری شرایط را داشته باشد.»

در سال های اخیر، جمهوری اسلامی هم‌چنان به خنثی کردن همه‌ تلاش‌ها برای کمک به بهبود کارنامه‌ حقوق بشری خویش مشغول بوده است.‌ با وجود تقاضاهای پیاپی مسوولان سازمان ملل متحد، از سال 1384 تا کنون، هیچ مخبر ویژه‌ای از سوی سازمان ملل متحد مجاز به ورود به کشور نبوده است.  ازتاریخ مصوبه‌ سال 1388 سازمان ملل متحد در خصوص کارنامه‌ حقوق بشر جمهوری اسلامی، دولت ایران کلیه‌ نگرانی‌های ابراز شده در این خصوص را نادیده گرفته و اجازه داده است تا وضعیت حقوق بشر در کشور هرچه بیش‌تر رو به زوال برود.

بیش از 500 زندانی عقیدتی، که تنها به دلیل عقاید و باورهایشان پس از انتخابات ریاست جمهوری مورد مناقشه سال 1388 دستگیر شده‌اند، اینک درگوشه زندان‌های ایران به سر می‌برند و مورد شکنجه و بدرفتاری قرار دارند. ‌قوه‌ قضاییه‌ جمهوری اسلامی، مشغول صدور احکام شدید زندان و شلاق و جریمه‌های نقدی برای کنش‌گران بر مبنای اتهامات امنیت ملی ساختگی بوده است.‌ تعداد زیادی از وکلای حقوق بشر، شامل نسرین ستوده و محمد سیف‌زاده، اخیرن بی‌دلیل دستگیر و محاکمه شده‌اند.

کمپین گزارش‌های معتبری در خصوص ده‌ها اعدام گروهی در زندان وکیل‌آباد مشهد دریافت کرده است، که می‌توانند صدها مورد جدید به آمار سالیانه‌ اعدام‌ها در جمهوری اسلامی اضافه کنند- آماری که در حال حاضر هم جمهوری اسلامی را پس از چین دارای بیش‌ترین تعداد اعدام در جهان نشان می‌دهد.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از حمایت عمیق و همه جانبه‌ کشور‌های مناطق مختلف برای تصویب این پیش‌نویس استقبال می‌کند و جمهوری اسلامی را تشویق می‌کند تا یک برنامه‌ سازنده‌ هم‌کاری با سازمان ملل متحد برای رفع نمودن نگرانی‌های منعکس شده در پیش‌نویس را آغاز کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,