Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
با انتشار دستور آیت الله خامنه ای

«مشایی با معاونت اولی نیز خداحافظی کرد»

2009 July 25

سرانجامپس از روزها کشمکش بر سر بودن یا نبودن مشایی در کابینه دهم، روز جمعه متن و تصویر نامه دستور آیت الله خامنه ای به محمود احمدی نژاد مبنی بر برکناری اسفندیار رحیم مشایی منتشر شد.

20090720_news_mashaii

پس از انتشار این نامه که شش روز پیش از منتشرشدن نوشته شده، جمعه شب هاشمی ثمره اعلام کرد که رحیم مشایی با حکم رهبر معظم انقلاب از این پس خود را معاون اول رئیس جمهوری نمی‌داند واین گونه دستیار ارشد محمود احمدی‌نژاد از کناره‌گیری اسفندیار رحیم‌مشایی از سمت معاون اولی رئیس دولت خبر داد.  پس از آن  متن نامه استعفای مشایی از طریق خبرگزاری های داخلی منتشر شد. وی در این نامه خود را همواره سرباز دولت مردمی، عدالت جو و مهرورز  و نظام ولایی دانسته و تاکید کرده است که در مسیر اسلام و انقلاب از هیچ تلاش و خدمتی دریغ نخواهد کرد.

ر متن نامه آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، به محمود احمدی نژاد آمده است:« ‌انتصاب جناب آقای اسنفدیار رحیم ‌مشایی به معاونت رییس جمهوری برخلاف مصلحت جناب عالی و دولت و موجب اختلاف و سرخوردگی میان علاقمندان به شما است. لازم است انتصاب مذبور ملغی و کان لم یکن اعلام گردد.»

این در حالی است که پس از انتشار خبر نامه آیت الله خامنه ای به محمود احمدی نژاد، بسیاری از اصول گرایان طرفدار محمود احمدی نژاد از وی خواسته بودند تا برای نشان دادن «ولایت پذیری» اسفندیار رحیم مشایی را کنار بگذارد.

اما پیش از این در روز ۳۰ تیرماه یعنی سه روز پس از  دستور رهبر جمهوری اسلامی، محمود احمدی نژاد گفته بود که رحیم مشایی به معاونت اولی رییس جمهور منصوب شده و به کار خود ادامه می ‌دهد.وی هم چنین روز بعد در مراسم تودیع رحیم مشایی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بارها بر علاقه خویش به اسفندیار رحیم مشایی تاکیدکرده و از او با عنوان معاون اول ریاست جمهوری یاد کرده بود.

خبر انتصاب مشایی به معاونت اولی رئیس جمهور پیش از این مخالفت  بسیاری از مراجع، روحانیون، مسوولان نظام جمهوری اسلامی و نمایندگان مجلس را برانگیخته بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|