Saturday, 18 July 2015
30 October 2020
مهارت‌های زندگی

«خوراکی‌های روح‌افزا»

2010 November 19

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

خوردن خوراکی‌های متفاوت در وعده‌های مختلف یکی از فعالیت‌هایی است که هریک از ما در طول 24 ساعت شبانه‌روز انجام می‌دهیم. حالا بعضی‌ها تنها به قصد گرسنه نبودن و زنده ماندن این عمل را انجام می‌دهند و برخی دیگر به غذا خوردن به دید، هنرمندانه‌تری می‌نگرند و حسابی از آن لذت می‌برند. بسیاری از افراد هم خیلی علمی به آن نگاه می‌کنند و چیزی را بدون حساب و کتاب نمی‌خورند. «البته اگر از من می‌شنوید که طرف‌دار پرو‌ پا ‌قرص لذت بردن از زندگی هستم، تا می‌توانید از غذاخوردن لذت ببرید و زیاد هم خودتان را اسیر قواعد و مقررات نکنید البته تا آن‌جا که آسیب جدی به سلامتی‌تان وارد نشود.»

اما جالب است که خوراکی‌ها جدا از آن که وظیفه پرکردن شکم آدمی و رساندن مواد مورد نیاز بدن به انسان را بر عهده دارند، بر روی روح و روان نیز تاثیرگذار هستند.‌

در این برنامه به اثرگذاری برخی از خوراکی‌ها بر روی خلق و خو می‌پردازم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تحقیقات علمی نشان می‌دهد که شما می‌توانید وضع روحی‌روانی خود را با خوردنی‌ها بهبود ببخشید.

با رعایت مواردی که ذکر می‌کنم، زمانی که به تجدید قوای ذهنی نیاز دارید، می‌توانید از قدرت خوراکی‌ها در این زمینه استفاده کنید:

شادی افزاها

به وسیله پنج گروه مواد غذایی زیر می‌توانید با استرس و افسردگی بجنگید و سرحال و شاد شوید:

گروه اول: پرتقال، لیمو و سایر مرکبات است. ماده مغذی شادی‏آور در این گروه، ویتامین C

است. ویتامین C با کاهش مقدار هورمون‏های استرس‏زا در بدن، باعث می‏شود بهتر با استرس مبارزه کنید. اگر به‌طور منظم مقادیر زیادی از این مواد غذایی را استفاده کنید، در شرایط دشوار و سخت، احساس آرامش خواهید کرد.

گروه دوم: آجیل است که مواد مغذی بهبود دهنده‏ی حال در این گروه، «ویتامین E» و «آرژینین» «یک نوع اسید آمینه» و «منیزیم» است.  شاید به نظر برسد آجیل به‌دلیل داشتن چربی بالا، خوراکی ناسالمی است، ولی در حقیقت برای سلامتی بدن مفید است. خوردن یک مشت آجیل شما را سیر و سرحال می‏کند، زیرا آجیل دارای اندیس گلیسمی کمی است، یعنی با جلوگیری از افزایش ناگهانی قند خون، باعث نوسانات خلقی و بدحالی شما نخواهد شد.

گروه سوم: سبزیجات سبز برگی شکل هستند که دارای ماده مغذی نشاط‏آور «اسید‌فولیک» «فولات» هستند.‌ تحقیقات نشان داده که اسید فولیک موجود در سبزیجات سبز برگی شکل مثل کلم، کاهو، اسفناج، کرفس و … افسردگی را کاهش می‏دهد. حتا جریان خون را به سمت مغز بهبود می‏بخشد.

گروه چهارم: نیز ماهی‏ها هستند که با داشتن اسیدهای چرب امگا 3 در گروه مواد خوراکی نشاط‌آور به‌شمار می‌روند. اسید‏های چرب امگا 3 موجود در ماهی‏ها به‌خصوص ماهی‏های چرب، مثل سالمون، ماهی آزاد و ساردین، با کاهش خطر بروز افسردگی و کم‌بود حافظه در اثر افزایش سن مبارزه کرده و سبب می‌شوند سرحال و شاداب باشید. این گروه به‌خصوص در کاهش افسردگی خیلی موثر هستند.

و گروه پنجم: آلبالو و گیلاس خشک هستند که مواد بهبود‌ دهنده حال در این گروه، پتاسیم، منیزیم و ویتامین C‌است. تمامی این مواد مغذی، استرس را کاهش می‏دهند. آلبالو و گیلاس خشک هم‌چنین، مغز شما را سالم نگه می‏دارند، زیرا دارای آنتی‏اکسیدان‏هایی مثل ویتامینC هستند و از آسیب سلول‏های مغزی که منجر به ایجاد مشکلات یادگیری و کم‌بود حافظه می‏شود، جلوگیری می‏کنند.

ویتامین «دی» آرامش دهنده

افزون بر موارد ذکر شده، گفته می‌شود غذاهایی که دارای ویتامین «دی» فراوان باشند می‌توانند افسردگی را کاهش داده و موجب آرامش فرد شوند.

ویتامین دی را می‌توان از شیرهای غنی‌شده با این ویتامین و زرده تخم‌مرغ هم‌چنین نور خورشید تامین کرد.  ویتامین B  و استرس

برای از بین بردن استرس در جست‌وجوی غذاهایی باشید که غنی از ویتامین‌های گروه B باشند، تا تولید «سرتونین» در مغزتان افزایش یابد و در نتیجه آرامش به سراغ شما آمده و راحت شوید.  برای مثال برای دریافت ویتامین B12، بشقاب‌تان را پر از قزل‌آلا یا میگو کنید و یا این که یک کاسه بزرگ ماست کم چرب نوش جان کنید.

افزایش ایمنی بدن و ویتامین ث

اگر در سختی هستید و مرتب بیمار می‌شوید، یک راست بروید سراغ غذاهایی که غنی از ویتامین C هستند. این ویتامین رادیکال‌های آزاد را کاهش می‌دهد و سیستم ایمنی شما را تقویت می‌کند. در واقع این ویتامین یک آنتی‌اکسیدان عالی است. زغال اخته، کلم بروکلی، فلفل سبز، کیوی، توت‌فرنگی و گوجه‌فرنگی گزینه‌های خوبی برای تامین این ویتامین هستند.

افراد عصبانی موز فراوان بخورند

و اما عصبانیت خود را با «پتاسیم» از بین ببرید. پتاسیم، الکترولیتی است که به کاهش فشار خون کمک می‌کند.

موز، آواکادو، ذرت، سیب‌زمینی و لوبیا‌سفید از منابع خوب این ماده معدنی هستند.

منابع غذایی منیزیم و بی‌خوابی

اگر بی‌خوابی به سرتان زده، برای یک خواب عمیق به سمت غذاهای غنی از منیزیم مانند نخود، عدس، جو دو سر، تخم‌کدو و اسفناج بروید.

این ماده معدنی به آرامش عضلات، رگ‌های خونی و لوله‌گوارش کمک می‌کند تا سطح ماده شیمیایی آرام‌بخش یعنی همان «سرتونین» در شما افزایش یابد.

منبع

carisma

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,