Saturday, 18 July 2015
24 March 2023
چگونگی تلاش ها برای تولید واکسن

«کره زمین در سلطه آنفلوانزای خوکی»

2009 July 26

سازمان20090724_news_anfluanza.jpg1

ملل متحد در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که آنفلوانزای A موسوم به آنفلوانزای خوکی تقریبا در 100 درصد کشورهای دنیا شایع شده است و تلاش های دانشمندان کشورهای مختلف برای تولید واکسن این بیماری ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اولین موارد ابتلا به ویروس آنفلوانزای A  نخستین بار در اوایل اردبیهشت سال جاری در مکزیک مشاهده شد و پس از ورود به آمریکا و کانادا به سرعت در اروپا و آسیا نیز گسترده شد. به طوری که در کمتر از دو هفته از اعلام اولین علایم شیوع این بیماری در مکزیک، سازمان جهانی بهداشت سطح خطر همه گیری آنفلوانزای A را که با عناوین «آنفلوانزای جدید» و «آنفلوانزای خوکی» نیز شناخته می شود از مجموع شش رتبه در رتبه چهار اعلام کرد و در روزهای اخیر این سطح هشدار را به آخرین رتبه رساند.

سازمان جهانی بهداشت در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که ویروس (A(H1N1 تقریبا در 100 درصد از سیاره زمین گسترده شده است به طوری که از مجموع 193 کشور عضو این سازمان بین المللی 160 کشور به این ویروس آلوده شده اند.

هم چنین مرکز اروپایی پیشگیری و کنترل بیماری (European Centre for Disease Prevention and Control) نیز اعلام کرد که تعداد مبتلایان به این بیماری در سطح جهانی به 151 هزار و 656 مورد رسیده است و تاکنون 868 مورد جان خود را از دست داده اند.

آمار ابتلا به آنفلوآنزای خوکی در سه کشور مختلف

انگلیس که تنها در هفته گذشته 100 هزار مورد آلودگی جدید را به ثبت رسانده است با بیشترین آمار شیوع این همه گیری مواجه است و تاکنون در این کشور 31 نفر جان خود را در اثر ابتلا به این بیماری از دست داده اند. در ایتالیا نیز تاکنون 320 نفر به ویروس آنفلوانزای A  آلوده شده اند.

در نیوزلند نیز تاکنون 14 مورد مرگ از سوی مقامات دولتی تائید شده است و 11 مورد مرگ مشکوک نیز در دست بررسی هستند.

واکسن

اواخر اردبیهشت و زمانی که سازمان جهانی بهداشت رتبه گستردگی این بیماری را 5 اعلام کرده بود محققان کره جنوبی اعلام کردند که موفق به ساخت اولین واکسن آنفلوانزای خوکی شده اند.

دانشگاه ملی چانگنام توضیح داد که ویروس استانداردی را که از مرکز کنترل و پیش گیری بیماریها در آمریکا دریافت کرده بودند در آزمایشگاه کشت داده اند. به گفته این دانشمندان، کشت این ویروس منجر به ایجاد ماده ای غیر سمی شده است که می تواند در مقیاس زیاد تولید شود.

در پی اعلام این خبر، اوایل تیرماه دانشمندان استرالیایی دانشگاه کوئین نیز خبر ساخت واکسن مقابله با آنفلوانزای جدید را اعلام کردند که و خاطرنشان کردند که این واکسن را درحال حاضر تنها برای اهداف تحقیقاتی در دسترس قرار داده اند.

آزمایش واکسن

در روزهای اخیر محققان اروپایی اعلام کردند که واکسن جدید مقابله با این آنفلوانزا را بر روی گروهی از نمونه های انسانی آزمایش خواهند کرد. واکسن آنفلوانزای A ترکیبی از دو دوز بوده و نسبت به واکسن های آنفلوانزای فعلی کمی قوی تر است و به گفته برخی منابع می تواند محتوی افزودنی های شیمیایی باشد که به طور بالقوه خطر عوارض جانبی را در بیماران افزایش می دهند.

به گفته آژانس دارویی اروپا، آزمایشات این واکسن جدید باید در یک دوره کوتاه بر روی 200 تا 400 بیمار کودک و بزرگسال آزمایش شود اما اولین نتایج آن تنها پس از چند ماه از واکسیناسیون به دست می آید.

اولین نتایج آزمایش این واکسن بر روی بزرگسالان از ماه سپتامبر و در کودکان از ماه اکتبر به بعد به دست می آید.

هم چنین در آمریکا محققان دانشگاه مریلند اظهار داشتند که با همکاری شرکت دارویی «نوارتیس» روی هزار داوطلب کودک و بزرگسال آمریکایی این واکسن را آزمایش خواهند کرد و در مرحله بعد این آزمایش روی 10 هزار داوطلب در تمام دنیا انجام خواهد شد. به گفته مقامات این شرکت دارویی درحال حاضر چندین میلیون دوز از این واکسن برای انجام این آزمایشات تولید شده اند. در تولید این واکسن بسیاری از شرکت های تولید کننده واکسنهای ضد همه گیری شرکت کرده اند به طوری که «نوارتیس» با همکاری شرکت های «باکتسر»، «گلاکسو اسمیت کلاین» و «سانوفی» 80 درصد از دوزهای مورد نیاز را تولید می کند و تولید 20 درصد مابقی را برخی از شرکت های چینی و استرالیایی به عهده می گیرند.

زایران خانه خدا

هم چنین آنفلوانزای خوکی می تواند خطرات زیادی را متوجه بزرگترین حرکت و همبستگی سالانه دنیای اسلام کند. به طوری که زایران خانه خدا که در مکه مقدس گردهم آمده اند می توانند در شیوع این بیماری موثر باشند.

به همین منظور وزرای بهداشت کشورهای عربی در اجلاسی که در قاهره و با حضور نمایندگان سازمان جهانی بهداشت برگزار شد در خصوص محدود کردن حضور زایران در این شهر مقدس دنیای اسلام به توافق رسیدند.

به گفته ابراهیم الکردانی سخنگوی سازمان جهانی بهداشت در مصر، این ضوابط باید به تصویب دولت های شرکت کننده در این اجلاس برسد. براساس این ضوابط ورود زایرانی چون سالمندان، زنان باردار، کودکان کمتر از 12 سال و افراد متاثر از بیماری های مزمن به شهر مقدس مکه محدود می شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|